abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: emacs 21.2.1, kodovani, klavesnice

    2.6.2004 13:50 Michal Svatuška | skóre: 9
    emacs 21.2.1, kodovani, klavesnice
    Přečteno: 348×
    Pouzivam RH9 a v Emacsu 21.2.1 chci psat zdrojaky, ktere potom kompiluju cslatexem. Napisu kus zdrojaku s ceskymi znaky a zkompiluju ho. Kdyz se podivam na dvi, jsou tam misto ceskych znaku paznaky. Zrejme je potreba nastavit v Emacsu kodovani iso-8859-2. Pridal jsem do .emacs tyto radky
    ;Nastaveni kodovani
    (if window-system
    (setq clipboard-coding-system 'iso-8859-2)
    (set-terminal-coding-system 'iso-8859-2))
    (set-selection-coding-system 'iso-8859-2)
    (setq process-coding-system-alist '((".*" . iso-8859-2)))
    
    ale nepomohlo to. Nevite nekdo, jak se to kodovani spravne nastavuje?

    Mam jeste jeden dotaz. V Emacsu 19.34 se dalo prepinat mezi cz a us klavesnici klavesou Pause. Jakou klavesou se to prepina v Emacsu 21.2.1 a jak se to nastavuje? Zkusil jsem dat do .emacs

    (global-set-key [pause] 'toggle-input-method)
    (define-key isearch-mode-map [pause] 
    'isearch-toggle-input-method)
    (require 'czech)
    (require 'cz-print)
    (require 'czech-calendar)
    (set-language-environment "czech
    (setq default-input-method "czech-prog-1") 
    
    ale opet jsem byl neuspesny. Taky jsem zkousel radky
    (set-language-environment "czech")
    (setq default-input-method "czech-qwerty")
    
    a potom prepinat C-\. Emacs reagoval tim, ze se zeptal na Input method:. Proc se na to pta, kdyz je v .emacs zadano default-input-method?

    Zda se, ze moje zasahy do .emacs nemaji zadny ucinek. Pokud se nekdo dobre vyznate v nastaveni Emacsu, prosim, ozvete se.

    Rychlost je první ctnost.

    Odpovědi

    7.3.2008 21:10 Michal Svatuška | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: emacs 21.2.1, kodovani, klavesnice
    Po téměř čtyřech letech vložím řešení tohoto problému.

    K prvnímu dotazu: Pokud chci, aby soubor s českými znaky byl v Emacsu uložen v kódování iso-8859-2 (alias iso-latin-2) postupuji následovně: jdu do menu Options -> Mule (Multilingual Environment) -> Set Language Environment -> European -> Latin 2. To platí v případě, že se jedná o nový soubor, který od začátku píšu v Emacsu v iso-latin-2. V případě staršího souboru, který má jiné kódování (např. utf-8), hodlám do něj něco připsat a chci aby to nakonec celé bylo v iso-latin-2, je potřeba provést konverzi do iso-latin-2, což se v Emacsu provede následovně: menu Options -> Mule (Multilingual Environment) -> Set Coding Systems -> For Reverting This File Now (C-x RET r). RET je zkratka slova Return a znamená to, že se má stisknout Enter.

    K druhému dotazu: Options -> Mule (Multilingual Environment) -> Select Input Method... (C-x RET C-\) a zadat např. czech nebo czech-qwerty, podle toho, co máte radši. Potom se mezi českou a americkou klávesnicí na úrovni Emacsu přepíná pomocí C-\.

    Alternativně (a lépe) lze oba dotazy vyřešit instalací Emacs-cs-utils podle návodu Pavla Janíka na http://www.janik.cz/emacs/emacs-cs-utils-21.1/doc/. Ihned po instalaci bude fungovat přepínání mezi českou a americkou klávesnicí pomocí C-\ a všechny české texty budou automaticky v kódování iso-latin-2. Ovšem v návodu je jedna chyba: Není pravda, že k instalaci nepotřebujete superuživatelská práva - intlfonts si bez nich nenainstalujete.

    To je všechno. Mějte se, jak chcete.
    Rychlost je první ctnost.
    8.3.2008 10:15 vr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: emacs 21.2.1, kodovani, klavesnice
    Existuje v soucasne dobe nejaky duvod, proc pro nove dokumenty nepouzivat UTF-8 kodovani?

    K hromadnemu prechodu z 8859-2 na UTF-8 doslo v Linuxu pred nekolika lety. Proto je potreba u vsech navodu a doporuceni kontrolovat datum posledni modifikace. Jinak se Vam muze stat, ze se budete ridit podle dokumentu, ktery doporucuje 8859-2 jen proto, ze UTF-8 v te dobe nebylo rozsirene.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.