Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
veškerá dokumentace k rozchození tv karet je ve zdrojových kódech jádra v adresáři /usr/src/linux/Documentation/video4linux/bttv.
Vřele doporučuji prostudovat. Nicméně o tom Váš dotaz asi nebyl a vzpomínám si, že jsem se trápil s touto kartou úplně stejně, takže ve stručnosti:ad1) Zařízení /dev/video0 potřebujete.
ad2) Pokud nemáte zařízení /dev/video0, tak si ho vyrobíte příkazem:
mknod /dev/video0 c 81 0
potom nastavíte přístupová práva příkazem:
chmod 666 /dev/video0
a můžete ještě vyrobit symbolický odkaz na toto zařízení:
ln -s /dev/video0 /dev/video
V popsaném adresáři /usr/src/linux/Documentation/video4linux/bttv je skript s názvem MAKEDEV, který tuto akci provede za Vás.
ad3) Podle Vašeho výpisu dmesg se Vám to zřejmě docela slušně podařilo.
ad4) Pokud si pamatuji, je podpora bttv přímo v jádře a není potřeba nic stahovat a kompilovat. Jestliže si kompilujete svoje jádro, tak je nutné zapnout podporu i2c (sekce Character devices -> I2c support a tam to pozapínat jako moduly) a podporu bttv (sekce Multimedia devices -> Video For Linux - taky moduly). Co všechno je zde nutné nahodit přesně nevím, protože používám delší dobu originál jádro. Toto už ale máte za sebou, taže k věci dále.
ad5) Veškerá dokumentce ke zprovoznění je ve výše popsaném adresáři ve zdrojových kódech jádra.
ad6) Rozchodit by to tedy mělo jít celkem jednoduše zavedením modulu bttv se správnými parametry. Níže uvádím výpis z mého souboru /etc/modules.conf pro kartu PV951 (vzorový modules.conf je taky uveden v dokumentaci):
### i2c
alias char-major-89 i2c-dev
options i2c-core i2c_debug=1
options i2c-algo-bit bit_test=1
###bttv
alias char-major-81 videodev
alias char-major-81-0 bttv
options bttv card=42 autoload=1 radio=1 pll=1 automute=1 tuner=28
alias char-major-81-1 tvaudio
options tvaudio pic16c54=1 debug=1
post-install bttv /sbin/modprobe tvaudio
pre-remove bttv /sbin/rmmod tvaudio
Když tam toto doplníte, tak by to po restartu mělo fungovat anebo bez restartu příkazem modprobe i2c ; modprobe bttv. Ještě jedna drobnost - všechno co jsem tady psal je pro jádro řady 2.4, ale jelo mi to i na 2.6. Pro sledování televize používám program xawtv a pro rádio program kradio.
blaza
Tiskni
Sdílej: