Multiplatformní open source počítačová hra Minetest byla vydána ve verzi 5.4.0. Přehled změn v changelogu. Jedná se o hru inspirovanou Minecraftem.
Byla vydána (Twitter) nová verze 3.18 svobodného multiplatformního geografického informačního systému QGIS (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify ve visuálním changelogu a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 4.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.12. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.7.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.10.13. Tor byl aktualizován na verzi 0.4.5.5.
Dokumentační tým projektu LibreOffice vydává příručku Getting Started Guide 7.0. Příručka je určena pro každého, kdo se chce seznámit s programem LibreOffice a představuje hlavní komponenty LibreOffice: textový procesor Writer, tabulkový procesor Calc, prezentační program Impress, vektorový grafický program Draw, databázový program Base a editor rovnic Math. Příručka je ke stažení na stránce LibreOffice, kde lze stáhnout i české překlady dalších příruček.
Byl vydán Mozilla Firefox 86.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Novinkou je Total Cookie Protection aneb "každý web má vlastní dózu na sušenky". Nově lze používat funkci obraz v obraze současně pro několik videí. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
Unix na jednočipovém počítači Raspberry Pi Pico? Příspěvek na blogu Raspberry Pi ukazuje, jak na něm rozchodit Fuzix OS (GitHub). Alan Cox představil (png) Fuzix OS v říjnu 2014 jako Unix pro osmibitový mikroprocesor Zilog Z80.
Byla vydána nová stabilní verze 21 open source cloudového systému Nextcloud (Wikipedie). Dle oznámení může být nejnovější verze tohoto forku ownCloudu až 10krát výkonnější než předchozí verze. Podrobnosti i s náhledy a videi v příspěvku na blogu. Vyzkoušet lze online demo.
PhotoPrism je open source alternativa k Fotkám Google. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GNU AGPL 3.0. Přehled změn v poznámkách k vydání. K vyzkoušení je online demo.
Byla vydána nová verze 6.6 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 13.9 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
veškerá dokumentace k rozchození tv karet je ve zdrojových kódech jádra v adresáři /usr/src/linux/Documentation/video4linux/bttv.
Vřele doporučuji prostudovat. Nicméně o tom Váš dotaz asi nebyl a vzpomínám si, že jsem se trápil s touto kartou úplně stejně, takže ve stručnosti:ad1) Zařízení /dev/video0 potřebujete.
ad2) Pokud nemáte zařízení /dev/video0, tak si ho vyrobíte příkazem:
mknod /dev/video0 c 81 0
potom nastavíte přístupová práva příkazem:
chmod 666 /dev/video0
a můžete ještě vyrobit symbolický odkaz na toto zařízení:
ln -s /dev/video0 /dev/video
V popsaném adresáři /usr/src/linux/Documentation/video4linux/bttv je skript s názvem MAKEDEV, který tuto akci provede za Vás.
ad3) Podle Vašeho výpisu dmesg se Vám to zřejmě docela slušně podařilo.
ad4) Pokud si pamatuji, je podpora bttv přímo v jádře a není potřeba nic stahovat a kompilovat. Jestliže si kompilujete svoje jádro, tak je nutné zapnout podporu i2c (sekce Character devices -> I2c support a tam to pozapínat jako moduly) a podporu bttv (sekce Multimedia devices -> Video For Linux - taky moduly). Co všechno je zde nutné nahodit přesně nevím, protože používám delší dobu originál jádro. Toto už ale máte za sebou, taže k věci dále.
ad5) Veškerá dokumentce ke zprovoznění je ve výše popsaném adresáři ve zdrojových kódech jádra.
ad6) Rozchodit by to tedy mělo jít celkem jednoduše zavedením modulu bttv se správnými parametry. Níže uvádím výpis z mého souboru /etc/modules.conf pro kartu PV951 (vzorový modules.conf je taky uveden v dokumentaci):
### i2c
alias char-major-89 i2c-dev
options i2c-core i2c_debug=1
options i2c-algo-bit bit_test=1
###bttv
alias char-major-81 videodev
alias char-major-81-0 bttv
options bttv card=42 autoload=1 radio=1 pll=1 automute=1 tuner=28
alias char-major-81-1 tvaudio
options tvaudio pic16c54=1 debug=1
post-install bttv /sbin/modprobe tvaudio
pre-remove bttv /sbin/rmmod tvaudio
Když tam toto doplníte, tak by to po restartu mělo fungovat anebo bez restartu příkazem modprobe i2c ; modprobe bttv. Ještě jedna drobnost - všechno co jsem tady psal je pro jádro řady 2.4, ale jelo mi to i na 2.6. Pro sledování televize používám program xawtv a pro rádio program kradio.
blaza
Tiskni
Sdílej: