Open source síťový zálohovací software Bacula (Wikipedie) byl vydán v nové major verze 13.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Ve čtvrtek 7. července bude na Indiegogo spuštěna kampaň (preview) na podporu 10,1 palcového notebooku a herní konzole GPD WIN Max 2. Vybrat si bude možné mezi AMD a Intelem.
Bonsai Browser je webový prohlížeč postavený nad Electronem a napsaný v TypeScriptu. Videoukázka UX na Loom. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 1,18 %. Před rokem to bylo 0,89 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Ubuntu, Arch Linux, Manjaro Linux a Linux Mint. Přehled her oficiálně podporujících SteamOS a Linux na stránkách Steamu. Přehled her pro Windows běžících na Linuxu díky Protonu na stránkách ProtonDB.
Začaly prázdniny a dovolené, což znamená jenom jednu věc - budete mít více času na své Bastlení a tudíž určitě dorazíte na naší Virtuální Bastlírnu! I když zbytek světa má okurkovou sezónu, v technice se stále něco děje a jako vždy pro vás máme připravenou spoustu novinek a zajímavých témat. Ptáte se, co konkrétně? Určitě si něco povíme o chystaném Raspberry Pi Pico W s přidanou Wi-Fi. Ze světa hardwaru nesmí chybět ani šílenosti jako 100n
… více »Něco málo přes 10 let (3763 dnů) od vydání verze 1.0 byla vydána nová verze 4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source střílečka Xonotic (Wikipedie), fork Nexuiz, byla vydána ve verzi 0.8.5. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byly zveřejněny videozáznamy a také fotogalerie z konference DevConf.cz Mini konané 2. června v Brně.
Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
chci udelat upgrade nejakeho balicku: "rpm -U nazev.rpm"
rpm vypise, ze potrebuje: "lib_neco je nutne pro nazev"
Jak zjistim, ve kterem balicku je "lib_neco"?
na lokale si spust mc, najed kurzorem na to rpm, zmackni enter a ono se ti otevre jako adresar. Pak si prohledni INFO/requirename, tam uvidis vsechny zavislosti.
--whatrequires --whatprovides --requires --provides(nektere se vztahuji na nainstalovany balicek, nektere na nenainstalovany; pouziva se to v kombinaci s
--querymam na to doma scriptik, takze z hlavy to nevim presne, ale detaily viz. man rpm a vyhledat pomoci lomitka vyse uvedene prepinace; ev. lze nainstalovat brutalne dlouhy balicek rpm-database nebo jak se jmenuje, kde je seznam cross-referenci, ale pozor, ma to asi 100MB a podle me ty prepinace z commandline bohate staci; dalsi sikovna vec pro praci s rpm z commandline je program purp /v RH6.2 byl i jako rpm balice, ve vyssich uz tusimze neni/) Jiri Bajer
rpm -ql aalib
Obracene pokud mas nejaky soubor rekneme libglib.so a nevis kde se vzal, tak si nejprve najdes jeho celou cestu napr.
locate libglib.so
find / -name lobglib.so
a pak se muzes zeptat kde se vzal napr.:
rpm -qf /usr/lib/libglib.so
Tiskni
Sdílej: