Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
man hdparm
man hdparm /sleep
-C Check the current IDE power mode status, which will always be one of unknown (drive does not support this command), active/idle (normal operation), standby (low power mode, drive has spun down), or sleeping (lowest power mode, drive is com- pletely shut down). The -S, -y, -Y, and -Z flags can be used to manipulate the IDE power modes. -S Set the standby (spindown) timeout for the drive. This value is used by the drive to determine how long to wait (with no disk activity) before turning off the spindle motor to save power. Under such circumstances, the drive may take as long as 30 sec- onds to respond to a subsequent disk access, though most drives are much quicker. The encoding of the timeout value is somewhat peculiar. A value of zero means "timeouts are disabled": the device will not automatically enter standby mode. Values from 1 to 240 specify multiples of 5 seconds, yielding timeouts from 5 seconds to 20 minutes. Values from 241 to 251 specify from 1 to 11 units of 30 minutes, yielding timeouts from 30 minutes to 5.5 hours. A value of 252 signifies a timeout of 21 minutes. A value of 253 sets a vendor-defined timeout period between 8 and 12 hours, and the value 254 is reserved. 255 is interpreted as 21 minutes plus 15 seconds. Note that some older drives may have very different interpretations of these values. -y Force an IDE drive to immediately enter the low power consump- tion standby mode, usually causing it to spin down. The current power mode status can be checked using the -C flag. -Y Force an IDE drive to immediately enter the lowest power con- sumption sleep mode, causing it to shut down completely. A hard or soft reset is required before the drive can be accessed again (the Linux IDE driver will automatically handle issuing a reset if/when needed). The current power mode status can be checked using the -C flag.
Na router bych spíš použil něco jako Devil Linux, pak nebudeš potřebovat disk vůbec (spouští se z CD, konfiguraci ukládá na disketu), ono totiž diskům časté roztáčení/zastavování nedělá dobře – a do logů, do /tmp apod. se zapisuje celkem často.
Pokud je to jen malý router pro domácí síť, možná bude úplně nejlepší koupit router hotový (je to malá krabička, vetš. to obsahuje router, switch, DHCP, NAT, jednoduchý firewall...), oproti počítači to celkem nic nežere, konfigurace je jednoduchá… Samozřejmě to má i své nevýhody – nedá se na tom rozeběhnout ssh, mailserver, irc atd.
Tiskni
Sdílej: