Tesseract OCR (Wikipedie), open source nástroj pro strojové rozpoznávání znaků z obrazových dat, byl vydán ve verzi 5.2.0. Vedle různých vylepšení a oprav chyb přináší například počáteční podporu Intel AVX512F.
Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook představili notebook KDE Slimbook 4 s Ryzen 5700U s předinstalovaným KDE neon.
Po téměř 9 letech od vydání wxWidgets (Wikipedie) verze 3.0.0 byla vydána nová stabilní verze 3.2.0 tohoto grafického toolkitu. Přehled novinek v oznámení.
Squeak (Wikipedie), open source implementace programovacího jazyka a prostředí Smalltalk, byl vydán ve verzi 6.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Lennart Poettering skončil v Red Hatu a nastoupil do Microsoftu [Phoronix].
Na GitHubu byl zveřejněn kouzelnický projekt The Nettle Magic Project s obsáhlou dokumentací. Nejenom kouzelníci si mohou cinknout karty a rozpoznávat je například pomocí Raspberry Pi Zero W s NoIR kamerkou.
SpaceVim je komunitně řízená modulární distribuce textového editoru Vim s pluginy a nastaveními aneb ultimátní vimrc. Vydána byla nová major verze 2.0.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
V kryptografické knihovně OpenSSL byly nalezeny a ve verzích 3.0.5 a 1.1.1q opraveny bezpečnostní chyby CVE-2022-2274 a CVE-2022-2097. Závažnější z nich CVE-2022-2274 v implementaci RSA na X86_64 s AVX512IFMA se týká pouze větve 3.0. Zneužit ji lze k RCE, tj. vzdálenému spuštění kódu.
Evropský parlament schválil Akt o digitálních službách (Digital Services Act (DSA)) a Akt o digitálních trzích (Digital Markets Act (DMA)). Oba akty mají za cíl řešit společenské a hospodářské dopady technologického průmyslu tím, že stanoví jasné normy pro fungování a poskytování služeb v EU v souladu se základními evropskými právy a hodnotami.
Přesně. Volba --kernel-module-only (-K)
programu nvidia-installer je na to přímo dělaná. Cituji z nápovědy k nvidia-installer:
-K, --kernel-module-only Install a kernel module only, and don't uninstall the existing driver. This is intended to be used to install kernel modules for additional kernels (in cases where you might boot between several different kernels). To use this option, you must already have a driver installed, and the version of the installed driver must match the version of this kernel module.
Nainstalovat a rozchodit s bootnutym prvnim jadrem (nazveme ho "kernel_1").
Schovat si soubory:
/lib/modules/"kernel_1"/kernel/drivers/video/nvidia.ko (s 2.4 jadrem to asi bude nvidia.o)
a konfigurak X-ek (u mne v XFree se jmenuje "/etc/X11/XF86Config-4", v X.org ma urcite jiny nazev).
Bootnout druhy kernel ("kernel_2")
Znova nainstalovat a rozchodit (bude chtit odstranit puvodni instalaci, klidne mu to dovolime). Pri tom se mozna bude hodit schovany X konfigurak - nvidia instalator ho nekdy nahradi nesmyslama, viz poznamka nize.
Potom vratime na puvodni misto (kernel_1 !) schovany nvidia.ko a uzivame si "Barevne obrazky - radost deti" s obema jadry.
Pozn. Pokud se nvidia instalator tvari, ze probehl uspesne a nefunguje to, je vhodne zkontrolovat jestli je zavedeny jaderny modul "nvidia" (pomoci lsmod) a co je v konfiguraku pro X, melo by tam byt neco takoveho:
Section "Module" ... Load "/usr/X11R6/lib/modules/extensions/libglx.so" ... EndSection ... Section "Device" Identifier "device1" VendorName "nVidia Corporation" BoardName "NVIDIA GeForce4 (generic)" Driver "nvidia" Option "DPMS" EndSection ... Section "Screen" ... Device "device1" ... EndSection
Tiskni
Sdílej: