Björn Ståhl představil desktopové prostředí Pipeworld postavené na Arcanu, tj. na jeho vlastním display serveru, herním enginu a realtimovém multimediálním frameworku v jednom. Videoukázka na YouTube.
Společnost System76 prodávající počítače s předinstalovaným Pop!_OS nebo Ubuntu oznámila, že v Pop!_OS 21.04 bude nové desktopové prostředí COSMIC vycházející z GNOME. Představení prostředí v příspěvku na blogu.
nnn (Wikipedie), někdy také n³, je neortodoxní terminálový správce souborů. V den čtvrtých narozenin projektu byla vydána nová verze 4.0. Její kódový název je Sushi.
Byly zveřejněny informace o bezpečnostní chybě CVE-2021-3472 v X.Org Serveru a XWaylandu. Chyba je zneužitelná k lokální eskalaci práv (pokud X server běží pod právy roota). Opravena je v upstream verzích X.Org Serveru 1.20.11 a XWaylandu 21.1.1.
Bylo vydáno FreeBSD 13.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Collapse OS vznikl jako svobodný operační systém pro počítače v případě „pomalého kolapsu civilizace“ sestavitelné a udržovatelné ze součástek rozšířených zařízení jako kalkulátory Texas Instruments, a to za účelem programování dalších jednočipů pro automatizaci. Autor po roce a půl projekt označil za hotový, ale plánuje pokračovat v jeho vylepšování. Ke stažení jsou zdrojové kódy (pod GNU GPLv3) a dokumentace.
Nvidia podpoří projekt Common Voice částkou 1,5 milionu dolarů. Mozilla píše o demokratizaci a diverzifikaci hlasové technologie. Nvidia prostě použije otevřenou databázi hlasových záznamů k trénování svého systému Jarvis, viz úvodní přednáška CEO Nvidie Jensena Huanga na NVIDIA GTC 2021.
Tento týden probíhá virtuální konference NVIDIA GTC 2021 (GPU Technology Conference). Doporučit ke zhlédnutí lze úvodní přednášku CEO Nvidie Jensena Huanga. Z kuchyně představil celou řadu novinek (NVIDIA Grace CPU, NVIDIA DRIVE Atlan, AI-Capable Supercomputer Alps, …). Dění na konferenci lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána verze 6.0 softwaru pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Mutara. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Vedení Nadace pro svobodný software (FSF) vydalo oficiální prohlášení k návratu Richarda Stallmana (RMS) do vedení FSF. Richard Stallman promluvil ke komunitě kolem svobodného softwaru.
Přesně. Volba --kernel-module-only (-K)
programu nvidia-installer je na to přímo dělaná. Cituji z nápovědy k nvidia-installer:
-K, --kernel-module-only Install a kernel module only, and don't uninstall the existing driver. This is intended to be used to install kernel modules for additional kernels (in cases where you might boot between several different kernels). To use this option, you must already have a driver installed, and the version of the installed driver must match the version of this kernel module.
Nainstalovat a rozchodit s bootnutym prvnim jadrem (nazveme ho "kernel_1").
Schovat si soubory:
/lib/modules/"kernel_1"/kernel/drivers/video/nvidia.ko (s 2.4 jadrem to asi bude nvidia.o)
a konfigurak X-ek (u mne v XFree se jmenuje "/etc/X11/XF86Config-4", v X.org ma urcite jiny nazev).
Bootnout druhy kernel ("kernel_2")
Znova nainstalovat a rozchodit (bude chtit odstranit puvodni instalaci, klidne mu to dovolime). Pri tom se mozna bude hodit schovany X konfigurak - nvidia instalator ho nekdy nahradi nesmyslama, viz poznamka nize.
Potom vratime na puvodni misto (kernel_1 !) schovany nvidia.ko a uzivame si "Barevne obrazky - radost deti" s obema jadry.
Pozn. Pokud se nvidia instalator tvari, ze probehl uspesne a nefunguje to, je vhodne zkontrolovat jestli je zavedeny jaderny modul "nvidia" (pomoci lsmod) a co je v konfiguraku pro X, melo by tam byt neco takoveho:
Section "Module" ... Load "/usr/X11R6/lib/modules/extensions/libglx.so" ... EndSection ... Section "Device" Identifier "device1" VendorName "nVidia Corporation" BoardName "NVIDIA GeForce4 (generic)" Driver "nvidia" Option "DPMS" EndSection ... Section "Screen" ... Device "device1" ... EndSection
Tiskni
Sdílej: