Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
apt-get install mplayer xine
. Pokud Vám APT nic neříká, tak více se dozvíte zde.
rpmbuild --rebuild kplayer.src.rpm
. To se někdy stává, když je balíček kompilován s jinými verzemi knihoven než máte nainstalované. Takže pokud je to novější balíček, mohl by vám pomoci i upgrade příslušných knihoven. (To vám ale nedoporučuji.)
configure
pake make
a na konec make install
.
Zkus si sehnat kompilatory už zbalíčkovaný.
Když hledám nějaký rpm tak používám http://rpm.pbone.net/
Žádný zmatek do toho nevnáším. Obrovský a škodlivý zmatek do toho naopak vnášejí ti, kdo DivX 5 a XviD nazývají "formáty" a myslí si, že MPlayer potřebuje něco extra na přehrání MPEG-4 videa kódovaného každým kodekem v každé verzi zvlášť.Což potřebuje. Ono to s těmi mpeg4 kodeky je poněkud složitější, než to na první pohled vypadá. A to nemluvím o MS mpeg4 (alias DivX3) nebo WMV8/9, to je kapitola sama pro sebe.
Ne nepotřebuje. Možná si pletete MPlayer s Microsoft Windows a jejich "codec hell", kde potřebují na všechno tisíc kodeků i přesto, že je to všechno jeden formát - díky proprietární FourCC stupiditě.FFdshow postavené na libavcodecu funguje dobře i na windows a rozhodně není potřeba instalavat extra nic moc dalšího. Jinak jeden formát je to dneska, protože jak vývojáři DivX, tak XviD a někteří další (3ivX ?) se striktně drží ISO mpeg4 specifikace, ale to neplatilo zdaleka vždycky. Po světě lítá hafo materiálu enkódovaného starými verzemi DivX, ještě když byl opensource, dále z novějších verzí DivX 4.xx (a asi i 5.xx) a Xvid, kde sice již deklarovali ISO mpeg4 kompatibilitu, ale kvůli nějakým chybkám jim to občas někde "ustřelilo".
MPlayer přehraje "out-of-the-box" MPEG-4 video kódované všemi nejznámějšími MPEG-4 kodeky, pomocí vestavěného libavcodec MPEG-4. Pokud ne, tak to buď není MPEG-4 video (např. díky nějaké chybě enkodéru)...Viz výše. Není to sice validní mpeg4, ale je to validní DivX respektive Xvid. A podle mě má ty "výtřelky" libavcodec ošetřené nějakými workaroundy. Čistý ISO mpeg4 decoder to určitě není. Ono se stačí podívat na ty problémy s kompatibilitou, co mají stolní mpeg4 přehrávače.
Nemohu než zopakovat, že libavcodec přehraje - po standardní instalaci bez instalace či konfigurace čehokoli - MPEG-4 video kódované všemi běžnými MPEG-4 kodeky, tj. DivX 4, DivX 5, XviD 0.x a 1.x, FFmpeg MPEG-4.A tvrdí někdo opak ?
Standardní i nestandardní - libavcodec je patrně nejuniverzálnější MPEG-4 (a nejen MPEG-4 samozřejmě) dekodér co existuje.V tomhle právě spočívá to naše nedorozumění. Neexistuje něco jako "univerzálnější" nebo "méně univerzální" mpeg4 dekodér. mpeg4 je jasně definován v normě ISO. A libavcodec je mnohem víc, než jenom ISO mpeg4 dekodér. On umí i většinu nestandardních kodeků postavených více či méně na mpeg4, které by standardizovaný ISO mpeg4 kodek nepřehrál a které jsou i nekompatibilní mezi sebou. A proto tvrdit, že "všechno je mpeg4 a proto stačí jeden kodek" je prostě zavádějící. A argumentace libavcodecem taky, protože to není jeden kodek, ale hromada různých kodeků v jedné knihovně.
1. Tazateli nejde přehrát video kódované kodekem DivX 5. Na to, stejně jako na všechny ostatní (více či méně) standardní MPEG-4 kodeky (DivX 4, XviD, FFmpeg MPEG-4) používá MPlayer MPEG-4 dekodér z libavcodecu. Je tedy nesmyslné tvoje tvrzení, že na každý z těchto kodeků potřebuje MPlayer něco extra.Což jsem ovšem nikdy netvrdil. Jenom jsem se ohradil proti tvrzení, že uvedené kodeky (jako DivX3/4/5, Xvid, MS Mpeg4..) jsou vlastně akorát jiné názvy (jiné encodery) pro jeden jediný kodek a to mpeg4, což je pravda jenom napůl.
2. libavcodec MPEG-4 je neuniverzálnější, protože toho přehraje nejvíc ze všech MPEG-4 dekodérů. Jak standardní, tak chybné či mírně nestandardní věci. Opět je tedy zbytečná tvoje argumentace ISO standardem, protože se oba shodujeme že libavcodec MPEG-4 přehraje prakticky cokoli.Jenže doprkna to, že libavcodec přehraje prakticky cokoliv, je způsobeno tím, že autor do něj našlapal podporu všeho možného, k čemu měl zdrojáky/dokumentaci/chuť experimetovat. Nikoliv proto, že ty kodeky jsou stejné v tom smyslu, že například z libovolného mp3 encoderu vyleze vždy stream, přehratelný v libovolném mp3 dekoderu, ale prostě proto, že tam tu podporu postupně přidával a piloval a veškerý redundantní kód pomalu slučoval do jednoho jádra. Aby bylo jasno, znám libavcodec respektive ffmepg velice dlouho a dobře, dokonce jsem se podílel na jeho portování na jednu hodně exotickou platformu.
Pokud se běžný uživatel či začátečník začne pídit po těchto balících tak je nikde nesežene a když tak pro jiné distribuce. Tím pádem je odkázán na kompilování Mplayeru čož je, ale pro běžného uživatele či začátečníka dost těžké a proto se snaží najít nějaké jiné řešení...Což není tak úplně pravda, protože rozbalit zdrojáky do nějakého adresáře a napsat configure, make a make install je většinou naprosto triviální ve srovnání s lovením rpmek na webu a snaha o jejich naroubování na úplně jinou distribuci než pro jakou jsou určeny.
2. Myslím, že vaše večné urážení tzn. "zkryplených distribucích"Nikdo nemluvil o zkriplených distribucích, ale o programech, z nichž autoři distribucí vyhází ze strachu ze softwarových patentů polovinu funkcionality a výsledné zmrzačené torzo se pak ani nenamáhají nějak přjmenovat. Výsledek je pak, že já mám kaffeine a přehrává mi naprosto všechno a Vy máte kaffeine stejné verze a nepřehrává skoro nic, protože je to vlastně úplně jiný program.
Je tedy nesmyslné tvoje tvrzení, že na každý z těchto kodeků potřebuje MPlayer něco extra.Což jsem ovšem nikdy netvrdil. Právě že přesně tohle jsi tvrdil a o tom celá tahle debata je.Ne, není. Tvrdil jsem pouze tolik, že na všechny ty DivXy/Xvidy a další zdaleka všechny nejsou standardní mpeg4 a na přehrání je potřeba několik různých dekodérů (a opět vůbec netvrdím, že například každá verze DivX musí mít svůj vlastní dekodér!). Už jsem ale rozhodně nic nepsal o tom, že každý z těch dekodérů musí být zabalen do nějaké extra knihovny a instalovat se zvlášť!
Jenom jsem se ohradil proti tvrzení, že uvedené kodeky (jako DivX3/4/5, Xvid, MS Mpeg4..) jsou vlastně akorát jiné názvy (jiné encodery) pro jeden jediný kodek a to mpeg4, což je pravda jenom napůl. To jsem zas nikdy netvrdil já.Pokud jsi to netvrdil, tak sorry, ale z těch tvých příspěvků nahoře to IMO vyplynulo. Pokud jsi to tak nemyslel, tak toho už konečně nechme. Zbytek už je jenom hraní si se slovy, do čehož nehodlám zabředávat a navíc ke tvojí terminologii mám jisté výhrady (proč by proboha mpeg4 neměl být kodek ? mpeg2 a mpeg1 přece kodeky jsou, v čem je mpeg4 jiný ?).
Tiskni
Sdílej: