Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Mozno som nezvladol filozofiu, ale vzdy sa vyskytne nejaky hlupy zadrhel. Po importe vlastneho certifikatu mi zmizne CA, alebo po OK v okne pre vyber 'Other people' certifikatov sa tento certifikat neimportne ani nedostanem ziadnu hlasku o chybe. Dokonca sa mi stalo, ze po importe priatelovho certifikatu sa u CA zobrazilo ine meno a podobne. To vsetko sa deje s aktualnymi verziami openssl (0.9.7d) a thunderbirdu (0.7). Ak sa niekto ozve, ze mu to chodi, tak sa pridam konkretne prikazy.
# vytvori zadost o certifikat, client.cnf # je nejaky konfigurak, sem uz linej ho sem dopisovat ponecham na vlastni kreativite openssl req -new -days 365 -sha1 -config client.cnf -out newreq.pem -keyout key.pem #vytvori se klic - schovat!!! a zadost kterou poslels CAcku # CAcko to podepise treba skriptem z openssl... ./CA.sh -sign newreq.pem # vyrobi newcert.pem - samotny certifikat, lze treba poslat pratelum, CA ti ho posle spatky # mno ted z toho brajglu ktery ti posle CA a klice udelas # takovy pochybny nesmysl ktery se pak importuje # treba do mozilly. openssl pkcs12 -inkey key.pem -in newcert.pem -out neco.p12 -exportNo to je zhruba vse, Ted mas jak certifikat s verejnym klicem, ktery muzes treba predat ostatnim, ale vetsinou se to nedela, tak soukromy klic ktery sam o sobe muze byt uzitecny pri hrani s openssl nebo jako zaloha, tak pkcs12 brajgl ktery se da nacpat treba do mozilly, treba do tokenu... kam co nacpat a naklikat uz je docela intuitivni na zbytek uz prijdes nebo se proklikas... Co se tyce slozitosti, tuny zbytecnych protokolu a nezvyklym navrhem ve srovnani treba s pgp, muzes zkusit reklamovat u RSA
Tiskni
Sdílej: