Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Sdružení CZ.NIC dnes vrátilo do zóny dříve vyřazená jména domén dezinformačních webů.
Před půl rokem představený webový vyhledávač You.com (Wikipedie) se zaměřuje také na kodéry. Vyzkoušet lze YouCode.
RustDesk je open source alternativa k TeamVieweru. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPL-3.0.
Po 4 měsících vývoje od vydání verze 5.9 byla vydána nová verze 6.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Arturo bylo vybráno na počest jazzového hudebníka Artura O'Farrilla.
Po více než roce vývoje od vydání verze 1.20.0 byla vydána nová stabilní verze 1.22.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.22.
Desktopová verze svobodného kancelářského balíku OnlyOffice (Wikipedie) byla vydána ve verzi 7.1 (7.1.0). Přehled novinek v příspěvku na blogu a na YouTube. Nejnovější OnlyOffice je již také na Flathubu a Snapcraftu.
Logitech dnes představil myš MX Master 3S a mechanické klávesnice MX Mechanical a MX Mechanical Mini.
Google zveřejnil seznam 1 212 projektů od 198 organizací přijatých do letošního, již osmnáctého, Google Summer of Code.
Jak lze efektivně řešit aktualizaci systému aniž by na něm bylo nutné kompilovat aktualizované balíčky ? Kompilace na produkčním serveru(hlavně terminal) mi přijde jako zoufalost (úbytek systémových zdrojů, ? bezpeč.rizika - viz dále). Vím že existují i v generické binární podobě, ale pak se hlavní výhoda/rozdíl Gentoo oproti binárním distribucím stírá.
Lze instalovat binární balíček distribuce na systém vytvořený ze zdrojů kompilovaný s individuálními volbami ? Podle mě by muselo existovat tolik verzí kolik je kombinací voleb závislých balíčků.
Pod jakými právy emerge kompiluje ? Pokud je nutný UID 0, pak je to jenom koledování o prů*er.
*** omluvám se, ale kvůli (nejspíš) omezení velikosti příspěvku rozdělen tento do 2 ***
Jaká omezená a důvěryhodná skupina připravuje aktualizované balíčky a ebuild skripty a jak dlouho se testují než jsou uvolněny jako stabilní ? Někde jsem četl, že to jsou v průměru 3-4 dny, což není mnoho. Kritické aktualizace se musí provádět hned, ale lze tyto automaticky rozlišovat a instalovat jenom je ?
=============================================================
Nemám bohužel tolik času na, možná zbytečné, vlastní experimentování ale Gentoo se mi zamlouvá. Na diskusních fórech jsem odpovědi na většinu z těchto otázek nenašel o proto jsem si dovolil touto formou je získat třeba tady
glsa-check
- je to soucast baliku gentoolkit (doufam ze se v nazvu nepletu). Instalace pres tento nastroj je zatim experimentalni, ale je mozne je samozrejme instalovat klasicky pres emerge. Kompilace pres emerge vyzaduje, aby byl uzivatel ve skupine portage
, baliky lze zkompilovat bez instalace prikazem emerge -B [nazev_baliku] (emerge --buildpkgonly)
. Instalovat zkompilovane baliky je pochopitelne nutne pod rootem.
Ještě by mě zajímalo jestli existuje nějaký nástroj na správu individuálních profilů jednotlivých stanic. Myslím tím mít jeden stroj vyhrazený čistě na kompilaci nových balíčků pro a podle jednotlivých konfigurací pro všechny počítače včetně automatického upgradu nebo to budu muset dělat ručně ? Pokud to lze, bylo by to vskutku geniální
Tiskni
Sdílej: