Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Po šestnácti měsících byla vydána nová verze 2.3 a krátce na to opravná verze 2.3.1 open source nástroje OnionShare pro přenos souborů, hostování webů a chatování přes Tor. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Pro Linux je OnionShare k dispozici také ve formátech Flatpak a Snap.
Bola vydaná nová verzia komunitnej distribúcie Mageia 8, ktorá je priamym nasledovníkom niekdajšej Mandrake/Mandrivy. Prináša podporu pre architektúru ARM, novšie prostredie GNOME 3.38.3 a KDE Plasma 20.12.0 a prechod na Python 3. Viac info sa dozviete v poznámkach k vydaniu, ináč Mageia je plne lokalizovaná do národných jazykov a poskytuje tak ako klasické aj živé inštalačné obrazy.
GNU poke dospěl po třech letech vývoje do verze 1.0. Jedná se o interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty. Přednáška věnovaná GNU poke na konferenci Kernel Recipes 2019.
Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Společnost Framework představila svůj první produkt: Framework Laptop. Jedná se o modulární notebook, který bude možné "libovolně" konfigurovat, upgradovat a opravovat. Podrobnosti budou zveřejňovány postupně. V prodeji by měl být v létě [Hacker News].
Společnost Red Hat představila program "Red Hat Enterprise Linux (RHEL) for Open Source Infrastructure" aneb Red Hat Enterprise Linux zdarma pro open source projekty.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 190. sraz, který proběhne v pátek 26. února od 17:00 na Jitsi Meet.
Po open source ergonomickému trackballu (dnes Classic Trackball) a open source myši představila společnost Ploopy nový open source Nano Trackball (GitHub). Trackball bez tlačítek a kolečka. Pouze kulička.
- sestava je az na nektera zarizeni stara 2 roky
Interni modem Rockwell HCF 56kb pro PCI sbernici (uz jsem sehnal tady: ovladac, ale presto by me zajimaly vase zkusenosti s timto zarizenim)
VGA Voodoo3 3000 TV-OUT – pro AGP sbernici
Zvukovka Creative Sound Blaster 128 PCI
Tisk. HP DeskJet 840C (mam ji pres USB)
Skener HP ScanJet 5370C (taky pres USB) + dia nastavec
Webkamerka Trust WebC@m SpyC@m 100 (USB)
USB rozbocovac (obycejny externi HUB) na 4 porty od nejakeho vyrobce jmenem Ti
Monitor ADI MicroScan G710 (17“ trinitron)
CD-ROM Toshiba XM-6702B
CDRW Teac CD-W524E
Mys Genius NetScroll PS/2 + kolečko
Zakladni deska Microstar s chipsetem BX
Procesor PIII 650MHz (100MHz FBS)
128MB SDRAM (PC 100)
Reproduktory Kinyo (tři)
Multimedialni klavesnice Silitec SK-2500-2D
Podle informaci na strankach Linuxu Mandrake, by mely fungovat vsechna zarizeni, krome skeneru a webkamerky. Ale pro ostatní vyjmenovana zarizeni jsem nasel jen ovladac pro modem (coz jsem nepredpokladal!). A co to ostatni? - To jako Linux pozna sam???!!! A jak to teda vlastne nainstaluju??? Ještě jednou upozornuju, ze budu pouzivat Mandrake s KDE).
Moc diky, ja jen proste nevim, co od Linuxu muzu cekat.
Takze pokud tam neco nebude treba prelozit vlastni.
Tiskni
Sdílej: