abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:33 | Nová verze

    Laboratoře CZ.NIC vydaly Datovku 4.28.0 a Mobilní Datovku 2.6.0. Hlavní novinkou je ukládání rozpracovaných datových zpráv do konceptů. Datovka je svobodné multiplatformní aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | Zajímavý projekt

    Unix Pipe Game je vzdělávací karetní hra zaměřená na děti a rodiče, která děti učí používat unixové příkazy prostřednictvím interaktivních úkolů. Klíčovým prvkem hry je využití symbolu | pro pipeline neboli 'rouru', který umožňuje propojit výstupy a vstupy jednotlivých unixových příkazů, v tomto případě vytištěných na kartičkách. Předpokládá se, že rodič má alespoň nějaké povědomí o unixových příkazech a jejich provazování pomocí |.

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    dnes 13:55 | Zajímavý software

    PCIem je linuxový framework, který vytváří virtuální zařízení PCIe pomocí technik, které umožňují hostitelskému operačnímu systému rozpoznat tyto syntetické 'neexistující' karty jako fyzické zařízení přítomné na sběrnici. Framework PCIem je primárně zamýšlen jako pomůcka pro vývoj a testování ovladačů bez nutnosti použít skutečný hardware. Dle tvrzení projektu si fungování PCIem můžeme představit jako MITM (Man-in-the-Middle), který se nachází mezi ovladači a kernelem.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    dnes 05:33 | Bezpečnostní upozornění

    Byla nalezena vážná bezpečnostní chyba v telnetd z balíčku GNU InetUtils. Týká se verzí GNU InetUtils od 1.9.3 z 12. května 2015 až po aktuální 2.7 z 14. prosince 2025. Útočník může obejít autentizaci a získat root přístup, jelikož telnetd nekontroluje předaný obsah proměnné prostředí USER a pokud obsahuje "-f root"…

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 17:22 | Komunita

    Stanislav Aleksandrov předložil patch rozšiřující KWin (KDE Plasma) na 3D virtuální desktopové prostředí (videoukázka v mp4).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 05:55 | IT novinky

    Digg (Wikipedie), "místo, kde můžete sdílet a objevovat to nejlepší z internetu – a nejen to", je zpět. Ve veřejné betě.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 01:44 | Komunita

    Po .deb balíčcích Mozilla nově poskytuje také .rpm balíčky Firefoxu Nightly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 00:33 | IT novinky

    Vývojové prostředí IntelliJ IDEA slaví 25. narozeniny (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.1. 23:55 | IT novinky

    Vedení společnosti NVIDIA údajně povolilo použití milionů knih ze známého 'warez' archivu Anna's Archive k výcviku umělé inteligence, ačkoliv vědělo, že archiv tyto knihy nezískal legální cestou. Žaloba, ve které se objevují i citace interních dokumentů společnosti NVIDIA, tvrdí, že NVIDIA přímo kontaktovala Anna's Archive a požadovala vysokorychlostní přístup k datům knihovny.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 18
    19.1. 14:33 | Zajímavý software

    Grafický správce balíčků Myrlyn pro SUSE a openSUSE, původně YQPkg, dospěl do stabilní verze 1.0.0. Postaven je nad libzypp a Qt 6. Projekt začal na SUSE Hack Weeku 24.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (18%)
     (5%)
     (0%)
     (10%)
     (21%)
     (3%)
     (5%)
     (2%)
     (11%)
     (37%)
    Celkem 553 hlasů
     Komentářů: 16, poslední včera 17:04
    Rozcestník

    Dotaz: Rozdělení disku při instalaci

    5.7.2002 12:31 Tomáš
    Rozdělení disku při instalaci
    Přečteno: 1022×
    Používám Win XP, a mám tedy jeden oddíl na NTFS. Pokud spustím instalaci Mandraku, tak mi sice zmenšení oddílu s NTFS (tedy oddíl s W XP) nabídne, ale se ztrátou všech dat. Jak rozdělit disk – respektive zmenšit oddíl s NTFS, tak abych na vzniklé prázdné místo mohl dát Linux – bez ztráty dat z NTFS oddílu (tedy bez ztrázy Win XP?)

    Chci to udělat asi následovně: Nyní mám 19 GB HDD (vlastně 20.5 ale Win. I instalace Mandraku hlásí jen 19 GB), a celých těch 19 GB je jeden oddíl naformátován na NTFS s nainstalovanými Win XP.

    Takže:

    1) stávající oddíl chci s těch 19 srazit na 12 GB, tedy 12 GB pro Win. XP, a to bez ztráty dat

    2) zbylých 7 GB se pokud chápu dobře označí jako nenaformátované prázdné místo, které rozsekám na další oddíly potřebné pro Linux, tedy /root, /boot, /home, /swap + si Linux jakmile zjístí, že tam jsou i XP vytvoří místo pro LILO a při spouštění PC mi pak bude nabízet XP i Linux.

    Toho tedy chci dosáhnout, jenže Mandrake mi to zmenšení NTFS, jak už jsem říkal, umožní jen se ztrátou dat z NTFS oddílu (tedy ztrátou Win XP), jak tedy docílit zachování Win XP?

    Odpovědi

    7.7.2002 23:38 bibri | skóre: 33 | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Rozdělení disku při instalaci
    Pouzit komercni program jako napriklad Partition Magic. Ten by mel (!) partition zmensit beze ztrat ale rozhodne doporucuji zalohovat. Az tam zustane volne misto, MDK si umi disk rozdelit sam (volba "Automaticky rozmistit"). A XPcka by ti take mel najit a pridat do seznamu dostupnych OS pro LILO (nebo GRUB, podle toho co si zvolis).

    Vsechny opensource programy maji se zapisem na NTFS problemy. Specifikace NTFS jsou dostupne s nejakymi restrikcemi - myslim ze se nesmi zverejnit, coz jde u OSS sw jen tezko :)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.