Björn Ståhl představil desktopové prostředí Pipeworld postavené na Arcanu, tj. na jeho vlastním display serveru, herním enginu a realtimovém multimediálním frameworku v jednom. Videoukázka na YouTube.
Společnost System76 prodávající počítače s předinstalovaným Pop!_OS nebo Ubuntu oznámila, že v Pop!_OS 21.04 bude nové desktopové prostředí COSMIC vycházející z GNOME. Představení prostředí v příspěvku na blogu.
nnn (Wikipedie), někdy také n³, je neortodoxní terminálový správce souborů. V den čtvrtých narozenin projektu byla vydána nová verze 4.0. Její kódový název je Sushi.
Byly zveřejněny informace o bezpečnostní chybě CVE-2021-3472 v X.Org Serveru a XWaylandu. Chyba je zneužitelná k lokální eskalaci práv (pokud X server běží pod právy roota). Opravena je v upstream verzích X.Org Serveru 1.20.11 a XWaylandu 21.1.1.
Bylo vydáno FreeBSD 13.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Collapse OS vznikl jako svobodný operační systém pro počítače v případě „pomalého kolapsu civilizace“ sestavitelné a udržovatelné ze součástek rozšířených zařízení jako kalkulátory Texas Instruments, a to za účelem programování dalších jednočipů pro automatizaci. Autor po roce a půl projekt označil za hotový, ale plánuje pokračovat v jeho vylepšování. Ke stažení jsou zdrojové kódy (pod GNU GPLv3) a dokumentace.
Nvidia podpoří projekt Common Voice částkou 1,5 milionu dolarů. Mozilla píše o demokratizaci a diverzifikaci hlasové technologie. Nvidia prostě použije otevřenou databázi hlasových záznamů k trénování svého systému Jarvis, viz úvodní přednáška CEO Nvidie Jensena Huanga na NVIDIA GTC 2021.
Tento týden probíhá virtuální konference NVIDIA GTC 2021 (GPU Technology Conference). Doporučit ke zhlédnutí lze úvodní přednášku CEO Nvidie Jensena Huanga. Z kuchyně představil celou řadu novinek (NVIDIA Grace CPU, NVIDIA DRIVE Atlan, AI-Capable Supercomputer Alps, …). Dění na konferenci lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána verze 6.0 softwaru pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Mutara. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Vedení Nadace pro svobodný software (FSF) vydalo oficiální prohlášení k návratu Richarda Stallmana (RMS) do vedení FSF. Richard Stallman promluvil ke komunitě kolem svobodného softwaru.
freebsd ma pry bezva prirucku, urcite to tam bude. a bsd manualove stranky ...
nevidel bych v tom sw raidu na bsd problem, netbsd napriklad implementuje raidframe: http://www.cz.netbsd.org/guide/en/chap-rf.html, da se bootovat z raidu 1 - to je myslim to same, co umi lilo.
no to osvobozeni z chrootu asi nebude uplne jednoduche, ale netvrdim, ze to za urcitych okolnosti nejde. podle mojeho nazoru automaticke updaty nejsou vhodne na server, zvlast, pokud vam jde o 1-2 dny. je to podle me snadna cesta ke streleni se do vlastni nohy :)
pokud by to bylo opravdu nezbytne, da se urcite upravit skript, ktery provadi automaticky update, ktery by prislusny binarni balik roztaroval namisto do / do adresare, kde je udelany chroot, vetsina instalacnich programu to ma urcite osetrene nejakym parametrem - viz napr. u slackware 'installpkg -root' atd., ale jeste jednou - ja automaticky update nevidim jako vhodnou volbu na server.
Tiskni
Sdílej: