Komunita kolem Linuxu From Scratch (LFS) vydala Linux From Scratch 10.1 a Linux From Scratch 10.1 se systemd. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů přichází s Glibc 2.33, Binutils 2.36.1 nebo Linuxem 5.10.17. Současně bylo oznámeno vydání verze 10.1 knih Beyond Linux From Scratch (BLFS) a Beyond Linux From Scratch se systemd.
Byla vydána beta verze multiplatformního vývojového prostředí Arduino IDE 2.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Arduino IDE 1.x je naprogramováno v Javě. Arduino IDE 2.x využívá Theia IDE a Electron.
iRed.team zveřejnil článek, jak si napsat vlastní bootloader. Autor k tomu používá NASM (Netwide Assembler).
Humble Bundle nabízí balík referenčních příruček z řady Pocket Reference od vydavatelství O'Reilly v digitální podobě bez DRM, a to za zvýhodněnou cenu aspoň 1-15 eur. Zaměřením jde především o unixové nástroje a programovací jazyky. Akce Humble Book Bundle: Pocket Reference Guides by O'Reilly trvá do 22. března.
Softwarový syntezátor pro Linux Yoshimi (fork ZynAddSubFX) byl vydán ve verzi 2.0. Lukáš Růžička představuje Yoshimi v článku Hahaha Yamaha aneb Jak si z notebooku udělat synťák? na MojeFedora.cz.
Byla vydána nová verze 21.0 komunitní edice multiplatformního v Javě naprogramovaného univerzálního SQL klienta a nástroje pro správu databází DBeaver (Wikipedie). Proběhla změna číslování. Verze 21.0 vychází po verzi 7.3. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 103 (pdf), HackSpace 40 (pdf), Wireframe 47 (pdf) a Hello World 15 (pdf).
Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Po šestnácti měsících byla vydána nová verze 2.3 a krátce na to opravná verze 2.3.1 open source nástroje OnionShare pro přenos souborů, hostování webů a chatování přes Tor. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Pro Linux je OnionShare k dispozici také ve formátech Flatpak a Snap.
Bola vydaná nová verzia komunitnej distribúcie Mageia 8, ktorá je priamym nasledovníkom niekdajšej Mandrake/Mandrivy. Prináša podporu pre architektúru ARM, novšie prostredie GNOME 3.38.3 a KDE Plasma 20.12.0 a prechod na Python 3. Viac info sa dozviete v poznámkach k vydaniu, ináč Mageia je plne lokalizovaná do národných jazykov a poskytuje tak ako klasické aj živé inštalačné obrazy.
make World, make install
. Ale od te doby mi v KDE prestaly fungovat kombinace klaves napr. AltGR (pravy Alt) + W, Q
. Nemohu napsat ani ostre zavorky. Tyto znaky dost pouzivam a bez nich se neobejdu. Predtim fungovaly zcela normalne. Doufam, ze sem uvedl vsechny potrebne informace. Vi si nekdo rady?
Option "XkbRules" "xfree86" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "cz"/etc/sysconfig/keyboard
KEYBOARDTYPE="pc" KEYTABLE="cz-lat2"prikaz:
loadkeys -d Loading /lib/kbd/keymaps/i386/qwerty/defkeymap.map.gzDoufam, ze tyto informace staci. Jestli ne, tak prosim napis co jeste je treba uvest.
KeyRelease event, serial 30, synthetic NO, window 0x2c00001, root 0x48, subw 0x0, time 15026596, (437,297), root:(441,318), state 0x8, keycode 113 (keysym 0xffea, Alt_R), same_screen YES, XLookupString gives 0 bytes: FocusOut event, serial 30, synthetic NO, window 0x2c00001,Jeste sem zjistil, ze kdyz se prihlasuju (v graf. obrazovce kde zadavam uziv. jm. a heslo) to funguje normalne. Ale jakmile nabehnou KDE, tak uz to nejde.
setxkbmap cz
, a pokud se to tím spraví, ptej se svých KDE, proč ti mění klávesovou mapu...
/usr/X11R6/share/locale/
neni slozka cz, ani zadna jina co by mela neco spolecneho s ceskou klavesnici. Nevim jestli to na to ma nejaky vliv.
xkb_keymap { xkb_keycodes { include "xfree86+aliases(qwertz)" }; xkb_types { include "complete" }; xkb_compat { include "complete" }; xkb_symbols { include "pc/pc(pc101)+pc/cz" }; xkb_geometry { include "pc(pc101)" }; };přičemž ten soubor cz (/usr/X11R6/lib/X11/xkb/symbols/cz) by měl být stejný jako byl distribuční (BTW, přeplácnout si distribuční X zkompilovanými je bezva nápad).
/etc/X11/xdm/Xsession radek setxkbmap -option altwin:meta_win
. Drive to s timto fungovalo, ale po tom preplacnuti prestalo.
Mel bych jeste jeden dotaz. Pouzivam jen notebook a na klavesnici nahore mam 5 tlacitek. Za pouziti "xev"u mi, ale neco vyhodi jen 2, tzn. ze ostatni nelze pouzivat?
Tiskni
Sdílej: