Dětičky pod dozorem táty zkoušely hacknout tátův uzamčený počítač se Cinnamonem. Povedlo se jim to pouhým náhodným klikáním na virtuální klávesnici na obrazovce. Táta chybu nahlásil a je již opravena. Kliknutím na písmeno "ē" na virtuální klávesnici bylo možné shodit screensaver a tím obejít přihlašování.
Byla vydána nová stabilní verze 1.10.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Zdůrazněn je nový efektivnější formát repozitáře. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2021-21261. Aktuálně lze z Flathubu, tj. centrálního repozitáře pro Flatpaky, nainstalovat 1 031 aplikací.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
ukazka.m
.
function D=ukazka(parametry); % UKAZKA toto je kratka popiska teto funkce % tato kratka popiska muze mit nekolik radku % % Zde nasleduje podrobnejsi popisChtel bych udelat webovskou stranku, kdy by byly tyto funkce popsany. Tzn. zpracovat kazddy tento soubor na
ukazka.m
toto je kratka popiska teto funkce tato kratka popiska muze mit nekolik radku1d;/^[^%]/,$d;s/^% *//
vybereš jen popisek, etc.).
Předně bych se podíval, zda pro ten jazyk (to je Matlab?) neexistuje nějaký doxygen, gtk-doc, ..., a použil jej (to sice znamená nutnost úpravy formátu těch komentářů, ale ve výsledku by se to vyplatilo).
Jinak to napiš v perlu, pythonu, ruby, awk, ..., zkrátka něčem, co je k transformaci textu vhodné.
export LC_ALL=C shopt -s extglob exec 3<file while read -u3 ; do ... if test "$REPLY" = "" ; then ... else ... echo "${REPLY#% *([A-Z]) }" ... fi ... done exec 3<&-Více viz man bash(1). Výrazy, které umí bash v extglob režimu, by na to měly stačit. Uvedený výraz ale požere slovo napsané velkými písmeny vždy.
STRING="${STRING//&/&}" STRING="${STRING//</<}" STRING="${STRING//>/>}"Na druhou stranu, ve vyšším jazyce na to bude knihovna. Dělám v Bashi celkem velký projekt, a pokud se vyvarujete nečitelných výrazů (nebo alespoň z výrazů typu tag=${vtag//\'\''\'\'''\''/\'\''\'\'''\''\\\'\''\'\'''\''\'\''\'\'''\''} uděláte alias, lze v bashi psát celkem čitelně. Na druhou stranu je bash celkem neodladěný a při použití neobvyklých konstrukcí padá.
def popisky(cesta):
for i in listdir(cesta):
try:
file_obj = open(join(cesta, i), "r")
except IOError, error:
print error
return 0
lines = file_obj.readlines()
file_obj.close()
popis = ""
for i in lines[1:]:
if i[0] != "%":
break
popis = str(popis) + str(i[2:])
popis = replace(popis, "\n", "")
popis = replace(popis, "\r", "")
popis = popis[len(split(popis)[0])+1:]
print popis
return 1
Tiskni
Sdílej: