Společnost Meta na dvoudenní konferenci Meta Connect 2025 představuje své novinky. První den byly představeny nové AI brýle: Ray-Ban Meta (Gen 2), sportovní Oakley Meta Vanguard a především Meta Ray-Ban Display s integrovaným displejem a EMG náramkem pro ovládání.
Po půl roce vývoje od vydání verze 48 bylo vydáno GNOME 49 s kódovým názvem Brescia (Mastodon). S přehrávačem videí Showtime místo Totemu a prohlížečem dokumentů Papers místo Evince. Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Open source softwarový stack ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán ve verzi 7.0.0. Přidána byla podpora AMD Instinct MI355X a MI350X.
Byla vydána nová verze 258 správce systému a služeb systemd (GitHub).
Byla vydána Java 25 / JDK 25. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 18. Jedná se o LTS verzi.
Věra Pohlová před 26 lety: „Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala“. Jde o odpověď na anketní otázku deníku Metro vydaného 17. září 1999 na téma zneužití údajů o sporožirových účtech klientů České spořitelny.
Byla publikována Výroční zpráva Blender Foundation za rok 2024 (pdf).
Byl vydán Mozilla Firefox 143.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Nově se Firefox při ukončování anonymního režimu zeptá, zda chcete smazat stažené soubory. Dialog pro povolení přístupu ke kameře zobrazuje náhled. Obzvláště užitečné při přepínání mezi více kamerami. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 143 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 43 (ChangeSet), tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 21. října.
Multiplatformní emulátor terminálu Ghostty byl vydán ve verzi 1.2 (𝕏, Mastodon). Přehled novinek, vylepšení a nových efektů v poznámkách k vydání.
A proč se uchylovat k nějakému naprosto šílenému, nestandardnímu hacku?
Je smutné, že tolik lidí stále používá AVI, když je tu Matrjoška.
A na muxování je tu mkvtoolnix. V Gentoo postačí tYpicky emerge mkvtoolnix
Jako nic ve zlém, ale srovnávat deriváty MPEG-4 kodeku (XviD, DivX) s obálkou (Matrojškou) je trochu mimo. Správné by bylo srovnání AVI/MKV/OGM/MP4. (A opravdu, pokud vím, MKV podporu v žádném HW přehravači nemá, ale o tom nebyl ten původní dotaz, ne?)
A může mi někdo uvést, které SW přehravače mají s MKV problémy? Mplayer pod Linuxem žádné, které by nevycházely z jeho designu, pro M$ Windows je tu buď Media Player Classic s vestavěným splitterem, nebo samostatný splitter pro DirectShow -> tudíž MKV přehraje i pitomý Windows Media Player 6.4/7/8/9/10, bsplayer, ZoomPlayer ajánevímcoještě.
Jedna nesmyslna terminologicka flamewar na tema MPEG4 vs. cokoliv uz tady byla, nehodlam v tom pokracovat. Puvodni dotaz o tom opravdu nebyl, tudiz nechapu, proc nekdo tazateli vnucuje jakousi Matrjosku. Tim koncim. Neni nad to si zbytecne komplikovat zivot experimentovanim. :-Pale srovnávat deriváty MPEG-4 kodeku (XviD, DivX) s obálkou (Matrojškou) je trochu mimo. Správné by bylo srovnání AVI/MKV/OGM/MP4. (A opravdu, pokud vím, MKV podporu v žádném HW přehravači nemá, ale o tom nebyl ten původní dotaz, ne?)
Nesmyslná, hm. Je přece nesmysl porovnávat nesrovnatelné ^_~. Ale souhlasím, že je zbytečné komplikovat si život experimentováním. (Třeba pokoušet se nacpat do AVI VBR audio (první hack), a to ještě dvakrát (druhý hack).)
Já mu ji samozřejmě nevnucoval, jenom myslím, že MP4/MKV/OGM obálky tomuto účelu slouží PODSTATNĚ lépe, protože už od začátku byly navržené s ohledem např. na několik audio stop. A Matrjoška je můj jasný favorit. Nemluvě o tom, že když se tazateli nelíbil avidemux, mohl se mu líbit mkvtoolnix.
Kdyby rovnou uvedl, že chce, aby to bylo přehratelné v HW přehravači, tak mu hned poradím, ať zkusí zjistit, zda ten jeho přehravač podporuje MP4...
Jestli jsem se docetl spravne tak druhy stream muze byt jen cbr a ja bych rad vbr a 5.1 zvuk.
Kdyz mam DVD, kde jsou 2 stopy tak bych rad aby z toho byl kvalitni zvuk s 5.1 v obou verzich jak v anglictine tak v cestine. Rozhodl jsem se delat to cele do 2 GB souboru, takze se mi ve vysledku vejdou takove filmy 2 na jedno DVD.
Tiskni
Sdílej: