Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím,
nevíte náhodou někdo jestli mohu zablokovat odchozí UDP pakety na portech 67 a 68 abych měl jistotu, že nepřiděluju IP adresy někomu v síti ISP (prý tomu tak někdo činí tak chci mít jistotu že to nejsem já). Myslím, že velkým problémem by ale bylo to, že už já dostávám přidělenou IP od ISP. Myslím že mám nastacený dhcpd správně (IP mam nastavené na pevne MAC), ale nic není 100%...Nevíte někdo nějaké řešení (pojistku)? Nebo jinak, můžu být klidný, že ty IP nepřiřazuji já, když zadám příkaz
arpa jsou tam jen ty IP co přidělit chci?
Slackware 10, Maškaráda (vše z eth1 - Internet na eth0 - LAN)
subnet 321.123.128.0 netmask 255.255.255.0 { not authoritative; }Pokud to tam nemas tak se divim ze ti DHCP vubec chodi. Zdenek
subnet 192.168.1.0 netmask 255.255.255.0 {}Volba not authoritative; je myslím defaultní... Díky za tip, určitě to hned změním. Jinak DHCP jede
No, osobně bych se k tomu postavil trochu jinak. Pokud má ISP problém s tím, že vy jako klient někde nějak jakkoliv provozujete DHCP server, pak je váš ISP debil.
Je starostí ISP, aby měl infrastrukturu vybudovánu tak, že jakákoliv (byť třeba chybná) konfigurace čehokoliv v síti klienta mu jeho infrastrukturu neohrozí.
Jinými slovy, na vašem místě bych dával OKÁZALE najevo, že to ale VŮBEC není moje starost a trousil kolem sebe poznámky o zabezpečení sítě.
No to je pěkné, ale co když mě odpojí a vy.... se na mě? Je to jeniný "rozumný" ISP, který se v mé lokalitě vyskytuje. Nejsem z velkoměsta abych si mohl vybírat...
Zjevně až tak moc rozumný není. No a když vás odpojí, tak vám holt zůstane dobrý pocit z toho, že pravdu jste měl vy, to za to přece stojí, ne? Jan Hus taky neodvolal, a to mu šlo o víc, než o připojení k Internetu...
Tiskni
Sdílej: