Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
/dev/ttyACM0
. Potom stačí pppd
manuálne nakonfigurovať (napr. pomocou pppconfig
), aby hľadal modem na /dev/ttyACM0
namiesto klasického /dev/ttySx
. Číslo, na kt. má pppd
pre pripojenie cez GPRS volať je *99#
. Myslím, že to nie je jediná možnosť. S týmto číslom sa dajú robiť ešte nejaké čary, ako napr. voliť, ktorá konfigurácia, či prístupový bod sa má použiť, ale neskúmal som to ďalej. Heslo a login treba nechať prázdne. Moja konfigurácia v pppconfig
:Number *99#
User ""
Password ""
Speed 115200
Com /dev/ttyACM0
Method PAP
Musím všetkých sklamať, ale Nokia 3220 ide na Linuxe celkom v poho a netvrdil by som že nemá modem, ide tak isto ako samotný GPRS/EDGE modem ktorý používam. Nokiu som rozbehal podľa návodu na tomto fóre, jediné čo som musel zmeniť bolo umiestnenie káblu a rýchlosť kvôli EDGE, v mojom prípade rozoznalo Suse 10 a Mandriva 2006 kábel na /dev/ttyUSB0. Použil som kábel DKU-5 na USB, nie originál a treba si dávať pri kúpe pozor, nie všetky káble naozaj fungujú.
Tiskni
Sdílej: