abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:00 | Nová verze

    Zulip Server z open source komunikační platformy Zulip (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 9.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    Rozcestník

    Dotaz: Routing do stejnych siti

    8.4.2005 13:34 Hubik
    Routing do stejnych siti
    Přečteno: 141×
    Dobry den,

    mam server, ktery sbira MRTG statistiky z cele site. Bokuzel mam nektere subnety, ktere maji konfliktni rozsahy IP adres (a nelze s tim nc udelat - jedna se o proprietalni systemy vyzadujici preddefinovane adresy).

    V soucasnosti to resim tak, ze mam 4 ruzne stroje a v kazdem po dvou sitovkach. Jedna pripojena do dohledove site a druha do monitorovane site.

    Chci tohle reseni nahradit jednim strojem s vice kartama (lepe receno s jednou VLAN capable kartou (802.1q) a VLAN switchem.

    Jak se ale vyporadat s routingem?

    Reseni 1) Prvnim napadem bylo 'nejak' oznacit pomoci iptables kazdy paket atributem MARK a v 'ip route' pak definovat ruzne tabulky pro ruzne MARKy.

    Vypada to hezky. Mark se da nastavit i pomoci user ID volajiciho procesu, takze by pak stacilo spoustet z cronu kazdy mrtg proces pod jinym userem a ten by pok dostal prirazenou jinou routovaci tabulku.

    Ale... Nefunguje to. Routovani pro lokalni pakety probiha drive nez se dostane ke slovu iptables.

    Reseni 2) Routovani preplacnout pomoci targetu ROUTE z patch-o-matic asi takhle:

    iptables -A OUTPUT -t mangle -m owner --uid-owner 500 -j MARK --set-mark 5

    iptables -A POSTROUTING -t mangle -m mark --mark 5 -j ROUTE --oif eth1 --continue

    atd...

    Krom ICMP paketu to zda se funguje. Ale je to kapanek krkolomne a nestandartni reseni.

    Reseni 3) Spustit na tom serveru dalsi virtualni servery a jednotlive sitove adaptery nabridgovat do virtualnich stroju. Kazdy virtualni stroj by pak mel vlastni routovaci tabulku kde by vse vyresil jen pro svuj smer. Tim se ale dostavam zpet do stavu kdy mam nekolik stroju a musim kazdy zvlast udrzovat, patchovat a podobne. jen usporim trochu mista.

    Napada Vas nejake dalsi reseni vhodne pro tento pripad?

    Napriklad by slo MRTG explicitne nabindovat promo na dany adapter, ale nechci zasahovat do zdrojaku MRTG, nehlede na to ze do budoucna by z teto masiny mely bezet i jine zalezitosti a to by pak mohlo byt peklo...

    Predem dik za jakekoliv napady

    Hubik

    Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.