Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
ATI module generator V 2.0 ========================== initializing... cleaning... patching 'highmem.h'... assuming new VMA API since we do have kernel 2.6.x... doing Makefile based build for kernel 2.6.x and higher make -C /lib/modules/2.6.11-1.1226_FC4/build SUBDIRS=/lib/modules/fglrx/build_mod/2.6.x modules make[1]: Entering directory `/usr/src/kernels/2.6.11-1.1226_FC4-x86_64' CC [M] /lib/modules/fglrx/build_mod/2.6.x/nvidia-agp.o /lib/modules/fglrx/build_mod/2.6.x/nvidia-agp.c:57: error: static declaration of '__fgl_agp_try_unsupported' follows non-static declaration /lib/modules/fglrx/build_mod/2.6.x/agp_backend.h:92: error: previous declaration of '__fgl_agp_try_unsupported' was here make[2]: *** [/lib/modules/fglrx/build_mod/2.6.x/nvidia-agp.o] Error 1 make[1]: *** [_module_/lib/modules/fglrx/build_mod/2.6.x] Error 2 make[1]: Leaving directory `/usr/src/kernels/2.6.11-1.1226_FC4-x86_64' make: *** [kmod_build] Error 2 build failed with return value 2GCC mam ve verzi 4.0, mam take nainstalovan kernel-devel balicek. Zkousel jsem i Fglrx ve verzi 8.10.19 i nejnovejsi 8.12.10. Vzdy stejna chyba. Diky za kazde nakopnuti
static
k deklaracím příslušných funkcí (význam static po ne-static je sice nedefinovaný, ale podle všeho udělá starší gcc z takového symbolu nakonec statický), případně hledat patch, který to dělá, ale to už jsi asi zkoušel
(c) poslat bugreport
Je to tak, tyto patche mi problém nevyřešily. Píše to zase jinou chybu (něco jako cannot find ip-***
).
Ohledně příspěvku Yetiho:
ad a.) nejsem tak pokročilý uživatel linuxu, abych věděl jak použít starší gcc a co bych potom ještě musel překompilovávat
ad b.) dopsat static
k funkcím můžu, ale nedovedu posoudit, co vlastně tento zásah provede
ad c.) to můžu vždycky
Nemáte náhodou nějaké bližší zkušenosti s FC4 Test popř. GCC 4.0 ?
Rád bych tento problém vyřešil, obraz mi jede pouze v 60Hz a nedá se na to dívat, proto zůstávám většinu času ve windows, ač nerad.
Díky
Tiskni
Sdílej: