Byla vydána verze 0.77 populárního telnet a ssh klienta PuTTY. Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.
SteamOS (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.2. Přehled novinek v oznámení.
SecureDrop (Wikipedie, GitHub) je open source platforma pro bezpečné a důvěrné sdílení informací mezi žurnalisty a jejich zdroji. Vydána byla nová verze 2.4.0.
Společnost Proton AG představila novinky ve svých službách Proton Mail, Proton VPN, Proton Calendar a Proton Drive. Služby jsou přístupné z nového webu proton.me. Aktualizován byl ceník. Představen nový vizuál.
Týden po vydání Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 byl vydán jeho klon AlmaLinux 9. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Broadcom kupuje firmu VMware za 61 miliard dolarů.
Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Co se týká přibližování XP, co do otravnosti bych řekl, že je na tom 9.3 o něco lépe než 9.2. Po instalaci vám samozřejmě neběží NFS, pouze se spouští skript, který přimountuje NFS filesystémy odjinud, pokud nějaké v /etc/fstab
. Máte-li tam nějaké, nemělo by vám to vadit, nemáte-li, pak vlastně taky ne. To už by mi spíš vadil ten portmap. Balíčky jako dbus, resmgr, hal jsou potřeba k tomu, aby vám rozumně fungovaly věci typu device mapper nebo hotplug. Nechcete-li je, můžete je samozřejmě vyhodit, ale v tom bych neviděl problém, po instalaci si musíte insserv/chkconfig/runlevel editor projít tak jako tak. Spíš mi vadí, že z nějakých záhadných důvodů už nejméně od 9.2 defaultně nespouštějí atd
.
A ještě jedno pozitivum: konečně se mi bez jakýchkoli patchů a dodatečných úprav podařilo provést software suspend a probudit počítač, aniž by něco přestalo fungovat. :-)
Ty multimediální balíčky obsahují prostě nějaký software navíc, jsou to vesměs knihovny a přehrávače všeho možného. Co se Firefoxe týká, nepoužívám toho z distribuce, překládám si ho sám. Svižnost nemá cenu porovnávat, můj hlavní systém je Athlon 64 3500+ s 1 GB paměti a Firefoxe spouštím ho jednou denně, takže s jeho rychlostí problémy nemám a při používání není co měřit. OpenOffice nabíhá pořád pomalu, i když se mi subjektivně zdá, že je to o chloupek kratší (ale možná si jen zvykám). Zato GIMP opět startuje o něco déle. Obecné odezvy KDE se my subjektivně zdají o něco lepší než u 9.2, jen kate trochu zlobí (ale možná je to jen hloupým nastavením, ještě to zkusím poladit.
Tiskni
Sdílej: