Byla vydána nová stabilní verze 3.16.0, tj. první z nové řady 3.16, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu.
NoLog.cz IT kolektiv spustil Nitter.cz. Jedná se o alternativní rozhraní pro Twitter, které nesbírá osobní údaje, nevyžaduje přihlášení a všechny přístupy na Twitter provádí skrz servery NoLog.cz.
Byla vydána nová major verze 15 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.17 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.18 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.
V Ubuntu 22.10 s kódovým jménem Kinetic Kudu bude zvukový server PulseAudio nahrazen multimediálním serverem PipeWire.
Tavis Ormandy popisuje, jak zprovoznil 32 let starý unixový port tabulkového procesoru Lotus 1-2-3 na moderním Linuxu. Doprovodné zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Po pěti měsících vývoje od vydání verze 250 byla vydána nová verze 251 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).
HP ve spolupráci se System76 představil 14" notebook HP Dev One s procesorem AMD Ryzen 7 PRO a předinstalovaným Pop!_OS Linuxem.
Byla vydána verze 1.61.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
route
už raději ne… Většinou vám bude stačit nastavit default gateway, což provedete pomocí (např.)
ip route add default via 1.2.3.4
Budete-li se potřebovat do nějaké sítě, ve které nemáte přímo rozhraní, dostat přes router, přidáte něco na způsob
ip route add 172.16.9.0/24 via 172.16.1.2
(syntaxe je IMHO dostatečně samovysvětlující). Mají-li přes vás procházet pakety, je to samozřejmě potřeba povolit (/proc/sys/net/ipv4/ip_forward
) a používáte-li paketový filter, tak smaozřejmě i v něm (chain FORWARD).
Zjednodušeně řečeno: vlastně jste si odpověděl už sám v nadpisu dotazu - děláte všechno jako s maškarádou, jen bez ní…
route add -net 192.168.3.0 netmask 255.255.255.0 dev eth1 route add default gw 215.25.18.1jinak
man route
Tiskni
Sdílej: