Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
"modprobe usbserial" odpovi: "FATAL: Module usbserial not found" a totez i pro modul PL2303: "modprobe pl2303" "FATAL: Module pl2303 not found."Nainstaloval jsem vsechny balicky co by mohly s USB souviset (usbmount, udev, hotplug, usbview) Pri pripojovani a odpojovani kabelu hlasi "dmesg" toto:
usb 3-1: USB disconnect, address 2 usb 3-1: new full speed USB device using ohci_hcd and address 3 usb 3-1: USB disconnect, address 3 usb 3-1: new full speed USB device using ohci_hcd and address 4 usb 3-1: USB disconnect, address 4 usb 2-1: new full speed USB device using ohci_hcd and address 2Takze system vi ze se mu neco na USB portech deje. Ale co ted mam udelat, aby byly zavedeny ty spravny moduly (usbserial nebo pl2303) a mohl jsem postoupit k dalsimu kroku. Jeste doplnim ze "usbview" vidi jen "Unknown Device".
V adresari: "/lib/modules/2.6.11.8/kernel/drivers/usb" kde by asi ty moduly meli byt je kulovy. Ale prislusne zdrojaky (usb-serial.* a pl2303.*) existiji v adresarich: "/lib/modules/2.6.11.8/build/drivers/usb/serial" i "/lib/modules/2.6.11.8/source/drivers/usb/serial" a jsou naprosto identicke.Jak je mam prelozit a nainstalovat tak aby o nich ten zatracenej system vedel? Nerad bych to cely rozhodil, je to pracovni pocitac nemuzu si dovolit v tom nadelat velky bordel. RAd bych se vyhnul nutnosti kompilovat jadro (nikdy jsem to nedelal a doufam ze to nebude nutne), jsem naprosty laik a linuxovy BFU.
je tu nekdo kdo dokaze konkretne poradit?Nejlepší rada zní: pokud si nejsi jistý tím, co děláš, a zároveň se bojíš, že se systémem něco provedeš, nic nedělej. Cokoliv by ti tu někdo poradil, nelze pokládat za naprosto spolehlivé a stoprocentní -- nikdo jiný než ty totiž přesnou konfiguraci tvého počítače nezná. Pokazit se něco může vždy - zvláště když s tím nemáš žádné zkušenosti. Ideální by bylo si to vyzkoušet na jiném systému - klidně na nové instalaci na tom samém počítači - a až budeš vědět, co a jak provést, zopakuj to na pracovním systému. Pokud to přeci jen chceš zkusit rovnou, doporučoval bych přeložit jádro celé znovu a staré jádro v systému samozřejmě nechat, aby bylo, k čemu se vrátit.
Tiskni
Sdílej: