Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Nejspíš tím myslí Start Menu ve windowsovém slova smyslu. Prostě to, co je v KDE defaultně vlevo dole, v GNOME defaultně vlevo nahoře a v jednoduchých WM se aktivuje klikem na plochu.
Mám podobný nepříjemný problém. Na mém počítači dlouho bezproblémově koexistovaly KDE i GNOME. Pak jsem ale nainstaloval několik programů pro GNOME, např. SMEG, file-roller, gedit, gpdf, Anjuta... Prostě jsem jednu dobu víc pracoval v GNOME a chtěl jsem ho dovybavit. Jenže co se nestalo - úplně mi to zničilo "spouštěcí" menu v KDE. Je napůl převzaté z GNOME - jiná hierarchie, jiné ikony, jiné aplikace. A aby toho nebylo málo, "něco" mi přepsalo i veškeré MIME typy pro KDE - takže když chci v KDE editovat obyčejný texťák, místo KWrite se spouští GEdit. Ty stovky odkazů se mi ani trochu nechce ručně nastavovat zpátky.
Prosím o radu v této věci. Jsem přesvědčen, že někdo už něco takového řešil. Stručně to u mě vypadá takto:
Hmmm, kdybych ho měl zálohované, pak bych se asi na nic neptal. Každý zálohuje svá důležitá data, ale koho by napadlo zálohovat menu? Obzvlášť když jsem ho od instalace vůbec neměnil... Nikdy jsem se ani nezajímal, kam přesně si KDE ukládá menu. Defaultní menu mi vyhovovalo. Některému programu (smazat je málo!) se ovšem nelíbilo.
Já chci jen triviální věc: Dostat tam menu, které tam bývá po instalaci. Na www.kde.org se tvrdí, že se to dá udělat příkazem kbuildsycoca --noincremental
, jenže něco takového ani náhodou nefunguje. Vyhodí to obrovskou spoustu chybových hlášek o neexistujících MIME typech a na menu to nemá žádný vliv.
Částečně vyřešeno. Stačí zajít do ~/.config/menus/applications.menu a změnit tuhle řádku
<MergeFile type="parent">/opt/gnome/etc/xdg/menus/applications.menu</MergeFile>
na tuhle:
<MergeFile type="parent">/opt/kde/etc/xdg/menus/applications.menu</MergeFile>
(Samozřejmě podle toho, jak má která distribuce adresáře...) GNOME i KDE mají úplně stejnou adresářovou strukturu, pokud se menu týká, takže je to jednoduchá změna jediného slova. Oba odpovídají jistému standardu freedesktop, podle kterého se (mimo jiné) konfigurují menu.
Co si ale neumím vysvětlit:
Tiskni
Sdílej: