Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Nejspíš tím myslí Start Menu ve windowsovém slova smyslu. Prostě to, co je v KDE defaultně vlevo dole, v GNOME defaultně vlevo nahoře a v jednoduchých WM se aktivuje klikem na plochu.
Mám podobný nepříjemný problém. Na mém počítači dlouho bezproblémově koexistovaly KDE i GNOME. Pak jsem ale nainstaloval několik programů pro GNOME, např. SMEG, file-roller, gedit, gpdf, Anjuta... Prostě jsem jednu dobu víc pracoval v GNOME a chtěl jsem ho dovybavit. Jenže co se nestalo - úplně mi to zničilo "spouštěcí" menu v KDE. Je napůl převzaté z GNOME - jiná hierarchie, jiné ikony, jiné aplikace. A aby toho nebylo málo, "něco" mi přepsalo i veškeré MIME typy pro KDE - takže když chci v KDE editovat obyčejný texťák, místo KWrite se spouští GEdit. Ty stovky odkazů se mi ani trochu nechce ručně nastavovat zpátky.
Prosím o radu v této věci. Jsem přesvědčen, že někdo už něco takového řešil. Stručně to u mě vypadá takto:
Hmmm, kdybych ho měl zálohované, pak bych se asi na nic neptal. Každý zálohuje svá důležitá data, ale koho by napadlo zálohovat menu? Obzvlášť když jsem ho od instalace vůbec neměnil... Nikdy jsem se ani nezajímal, kam přesně si KDE ukládá menu. Defaultní menu mi vyhovovalo. Některému programu (smazat je málo!) se ovšem nelíbilo.
Já chci jen triviální věc: Dostat tam menu, které tam bývá po instalaci. Na www.kde.org se tvrdí, že se to dá udělat příkazem kbuildsycoca --noincremental
, jenže něco takového ani náhodou nefunguje. Vyhodí to obrovskou spoustu chybových hlášek o neexistujících MIME typech a na menu to nemá žádný vliv.
Částečně vyřešeno. Stačí zajít do ~/.config/menus/applications.menu a změnit tuhle řádku
<MergeFile type="parent">/opt/gnome/etc/xdg/menus/applications.menu</MergeFile>
na tuhle:
<MergeFile type="parent">/opt/kde/etc/xdg/menus/applications.menu</MergeFile>
(Samozřejmě podle toho, jak má která distribuce adresáře...) GNOME i KDE mají úplně stejnou adresářovou strukturu, pokud se menu týká, takže je to jednoduchá změna jediného slova. Oba odpovídají jistému standardu freedesktop, podle kterého se (mimo jiné) konfigurují menu.
Co si ale neumím vysvětlit:
Tiskni
Sdílej: