Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.
Nejnovější X.Org X server 21.1.18 a Xwayland 24.1.8 řeší další bezpečnostní chybu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 210. sraz, který proběhne 20. června od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A nebo také online.
Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Nejspíš tím myslí Start Menu ve windowsovém slova smyslu. Prostě to, co je v KDE defaultně vlevo dole, v GNOME defaultně vlevo nahoře a v jednoduchých WM se aktivuje klikem na plochu.
Mám podobný nepříjemný problém. Na mém počítači dlouho bezproblémově koexistovaly KDE i GNOME. Pak jsem ale nainstaloval několik programů pro GNOME, např. SMEG, file-roller, gedit, gpdf, Anjuta... Prostě jsem jednu dobu víc pracoval v GNOME a chtěl jsem ho dovybavit. Jenže co se nestalo - úplně mi to zničilo "spouštěcí" menu v KDE. Je napůl převzaté z GNOME - jiná hierarchie, jiné ikony, jiné aplikace. A aby toho nebylo málo, "něco" mi přepsalo i veškeré MIME typy pro KDE - takže když chci v KDE editovat obyčejný texťák, místo KWrite se spouští GEdit. Ty stovky odkazů se mi ani trochu nechce ručně nastavovat zpátky.
Prosím o radu v této věci. Jsem přesvědčen, že někdo už něco takového řešil. Stručně to u mě vypadá takto:
Hmmm, kdybych ho měl zálohované, pak bych se asi na nic neptal. Každý zálohuje svá důležitá data, ale koho by napadlo zálohovat menu? Obzvlášť když jsem ho od instalace vůbec neměnil... Nikdy jsem se ani nezajímal, kam přesně si KDE ukládá menu. Defaultní menu mi vyhovovalo. Některému programu (smazat je málo!) se ovšem nelíbilo.
Já chci jen triviální věc: Dostat tam menu, které tam bývá po instalaci. Na www.kde.org se tvrdí, že se to dá udělat příkazem kbuildsycoca --noincremental
, jenže něco takového ani náhodou nefunguje. Vyhodí to obrovskou spoustu chybových hlášek o neexistujících MIME typech a na menu to nemá žádný vliv.
Částečně vyřešeno. Stačí zajít do ~/.config/menus/applications.menu a změnit tuhle řádku
<MergeFile type="parent">/opt/gnome/etc/xdg/menus/applications.menu</MergeFile>
na tuhle:
<MergeFile type="parent">/opt/kde/etc/xdg/menus/applications.menu</MergeFile>
(Samozřejmě podle toho, jak má která distribuce adresáře...) GNOME i KDE mají úplně stejnou adresářovou strukturu, pokud se menu týká, takže je to jednoduchá změna jediného slova. Oba odpovídají jistému standardu freedesktop, podle kterého se (mimo jiné) konfigurují menu.
Co si ale neumím vysvětlit:
Tiskni
Sdílej: