Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Fatal error: Kernel is compiled with GCC 2.x and you are trying to use GCC 3.x. These two version of GCC are incompatible for binary code.A tak jsem zkompiloval jadro znovu (tedy GCC 3.x) jako vzdy :
make menuconfig (a save nastaveni;asi zbytecne) make dep make bzlilo make modules make modules_install rebootpri kompilaci zadna chyba nenastala a po rebootu se kernel zastavil na hlaskach
# kmod: failed to exec /sbin/modprobe -s -k block-major-3,errno=2 # VFS: Cannot open root device "302" or 03:02 # Please append a correct "root=" boot option # Kernel panic: VFS: Unable to mount root fs on 03:05pro jistotu jeste vypis mountovani
work:/# mount /dev/hda2 on / type ext3 (rw,errors=remount-ro) proc on /proc type proc (rw) devpts on /dev/pts type devpts (rw,gid=5,mode=620) tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw) /dev/hda3 on /var type ext3 (rw) /dev/hda4 on /data type ext3 (rw) /dev/hdc1 on /data2 type ext3 (rw) /dev/hde2 on /home/ae/hd type ext3 (rw)na googlu jsem nasel veci jako spatne urceni root-u , ovsem to jsem nemenil, a ani jsem neprehazoval disky, a navic, kdyz bootuju ze stareho kernelu (LinuxOLD) tak to najede v pohode. Ani jsem nemenil konfiguraci Ide chipsetu, ani podporu FS. Spise si myslim, ze to bude temi verzemi gcc. Ovsem co s tim to nevim. Muzete mi prosim nekdo poradit ? Diky za odpovedi.
# # ATA/IDE/MFM/RLL support # CONFIG_IDE=y # # IDE, ATA and ATAPI Block devices # CONFIG_BLK_DEV_IDE=y CONFIG_BLK_DEV_IDEDISK=y CONFIG_IDEDISK_MULTI_MODE=y CONFIG_BLK_DEV_IDECD=y CONFIG_BLK_DEV_IDEPCI=y CONFIG_BLK_DEV_GENERIC=y CONFIG_IDEPCI_SHARE_IRQ=y CONFIG_BLK_DEV_IDEDMA_PCI=y CONFIG_IDEDMA_PCI_AUTO=y CONFIG_IDEDMA_ONLYDISK=y CONFIG_BLK_DEV_IDEDMA=y CONFIG_BLK_DEV_HPT366=y CONFIG_BLK_DEV_PIIX=y CONFIG_IDEDMA_AUTO=y CONFIG_BLK_DEV_IDE_MODES=ybootuji z PIIX a ten tam je , sice pouzivam jeste HPT366 radic, ovsem z toho nebootuji. Tedy si myslim, ze tim to to asi nebude. Asi zkusim ten initrd. Vis o nejakem slusnem navodu ?
1. stahne se jadro 2. rozbali se: tar zxf linux*.tar.bz2 3. make menuconfig 4. fakeroot make-kpkg clean 5. fakeroot make-kpkg --revision=citac.1.0 kernel_image 6. dpkg -i kernel-image..* 7. reboot
# # File systems # CONFIG_AUTOFS4_FS=y CONFIG_EXT3_FS=y CONFIG_JBD=y CONFIG_FAT_FS=y CONFIG_MSDOS_FS=y CONFIG_UMSDOS_FS=y CONFIG_VFAT_FS=y CONFIG_TMPFS=y CONFIG_RAMFS=y CONFIG_ISO9660_FS=y CONFIG_JOLIET=y CONFIG_NTFS_FS=m CONFIG_PROC_FS=y CONFIG_DEVPTS_FS=y CONFIG_EXT2_FS=yzadne dalsi FS nejsou v jadru ani jako moduly.
work:/etc# less lilo.conf |grep -v ^# lba32 boot=/dev/hda root=/dev/hda2 install=/boot/boot-menu.b map=/boot/map delay=20 vga=normal default=Linux image=/vmlinuz label=Linux read-only image=/vmlinuz.old label=LinuxOLD read-only optionaljinak zadne specialni parametry jadru nedavam, zkusil jsem pri startu lila dat "Linux root=/dev/hda2" ale ani to nepomohlo. Ani predtim jsem zadne parametry nedaval, a fungovalo to v pohode. :(
:ports already in use, skipping probeje to tak 9x a na zacatku nekterych radku jsou nahodne znaky z ascii tab. a kdyz to porovnavam s fungujicim jadrem, tak radice to najde, ale disky uz ne
Tiskni
Sdílej: