OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Fatal error: Kernel is compiled with GCC 2.x and you are trying to use GCC 3.x. These two version of GCC are incompatible for binary code.A tak jsem zkompiloval jadro znovu (tedy GCC 3.x) jako vzdy :
make menuconfig (a save nastaveni;asi zbytecne) make dep make bzlilo make modules make modules_install rebootpri kompilaci zadna chyba nenastala a po rebootu se kernel zastavil na hlaskach
# kmod: failed to exec /sbin/modprobe -s -k block-major-3,errno=2 # VFS: Cannot open root device "302" or 03:02 # Please append a correct "root=" boot option # Kernel panic: VFS: Unable to mount root fs on 03:05pro jistotu jeste vypis mountovani
work:/# mount /dev/hda2 on / type ext3 (rw,errors=remount-ro) proc on /proc type proc (rw) devpts on /dev/pts type devpts (rw,gid=5,mode=620) tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw) /dev/hda3 on /var type ext3 (rw) /dev/hda4 on /data type ext3 (rw) /dev/hdc1 on /data2 type ext3 (rw) /dev/hde2 on /home/ae/hd type ext3 (rw)na googlu jsem nasel veci jako spatne urceni root-u , ovsem to jsem nemenil, a ani jsem neprehazoval disky, a navic, kdyz bootuju ze stareho kernelu (LinuxOLD) tak to najede v pohode. Ani jsem nemenil konfiguraci Ide chipsetu, ani podporu FS. Spise si myslim, ze to bude temi verzemi gcc. Ovsem co s tim to nevim. Muzete mi prosim nekdo poradit ? Diky za odpovedi.
# # ATA/IDE/MFM/RLL support # CONFIG_IDE=y # # IDE, ATA and ATAPI Block devices # CONFIG_BLK_DEV_IDE=y CONFIG_BLK_DEV_IDEDISK=y CONFIG_IDEDISK_MULTI_MODE=y CONFIG_BLK_DEV_IDECD=y CONFIG_BLK_DEV_IDEPCI=y CONFIG_BLK_DEV_GENERIC=y CONFIG_IDEPCI_SHARE_IRQ=y CONFIG_BLK_DEV_IDEDMA_PCI=y CONFIG_IDEDMA_PCI_AUTO=y CONFIG_IDEDMA_ONLYDISK=y CONFIG_BLK_DEV_IDEDMA=y CONFIG_BLK_DEV_HPT366=y CONFIG_BLK_DEV_PIIX=y CONFIG_IDEDMA_AUTO=y CONFIG_BLK_DEV_IDE_MODES=ybootuji z PIIX a ten tam je , sice pouzivam jeste HPT366 radic, ovsem z toho nebootuji. Tedy si myslim, ze tim to to asi nebude. Asi zkusim ten initrd. Vis o nejakem slusnem navodu ?
1. stahne se jadro 2. rozbali se: tar zxf linux*.tar.bz2 3. make menuconfig 4. fakeroot make-kpkg clean 5. fakeroot make-kpkg --revision=citac.1.0 kernel_image 6. dpkg -i kernel-image..* 7. reboot
# # File systems # CONFIG_AUTOFS4_FS=y CONFIG_EXT3_FS=y CONFIG_JBD=y CONFIG_FAT_FS=y CONFIG_MSDOS_FS=y CONFIG_UMSDOS_FS=y CONFIG_VFAT_FS=y CONFIG_TMPFS=y CONFIG_RAMFS=y CONFIG_ISO9660_FS=y CONFIG_JOLIET=y CONFIG_NTFS_FS=m CONFIG_PROC_FS=y CONFIG_DEVPTS_FS=y CONFIG_EXT2_FS=yzadne dalsi FS nejsou v jadru ani jako moduly.
work:/etc# less lilo.conf |grep -v ^# lba32 boot=/dev/hda root=/dev/hda2 install=/boot/boot-menu.b map=/boot/map delay=20 vga=normal default=Linux image=/vmlinuz label=Linux read-only image=/vmlinuz.old label=LinuxOLD read-only optionaljinak zadne specialni parametry jadru nedavam, zkusil jsem pri startu lila dat "Linux root=/dev/hda2" ale ani to nepomohlo. Ani predtim jsem zadne parametry nedaval, a fungovalo to v pohode. :(
:ports already in use, skipping probeje to tak 9x a na zacatku nekterych radku jsou nahodne znaky z ascii tab. a kdyz to porovnavam s fungujicim jadrem, tak radice to najde, ale disky uz ne
Tiskni
Sdílej: