Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2022 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 20. a 21. června v Brně.
Společnost Collabora vydala verzi 22.05 online kancelářského balíku Collabora Online Development Edition (CODE). Přehled novinek i s náhledy v oznámení. Nová je kontrola stylu a gramatiky pomocí LanguageTool. Calc umí 16 384 sloupců. Přidána byla podpora WebP. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Vydání Collabora Online s podporou je plánováno na červenec.
Slovenská ministryně investic, regionálního rozvoje a informatizace používá heslo Mirri2020. Zveřejnila video, kde je vidět heslo nalepené na notebooku (Facebook, TA3).
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch (seznam podporovaných zařízení), vydala Ubuntu Touch OTA-23. Nejnovější verze je pořád založena na Ubuntu 16.04. Pracuje se na přechodu na Ubuntu 20.04.
Svobodný video editor Pitivi (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2022.06 — Reel Easing. Z novinek je zdůrazněna možnost sledování objektu pomocí OpenCV a detekce rytmu pomocí librosa. Nový Pitivi by měl být na Flathubu do několika dnů.
Vývojáři běhového prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript Deno oznámili vydání stabilní verze 1.0 full stack web frameworku Fresh pro Deno.
Ahoj,
mám jeden problém. Nainstalování jsem si UBUNTU (vše proběhlo v pořádku), ale po naběhnutí počítače mám „rozsypanou“ přihlašovací obrazovku. Pomůže, když se přepnu do shellu (CTRL+ALT+F1) a pak zpět do X. Myslel jsem, že to bude ovladači, tak jsem nainstaloval nvidia drivers, ale pořád mám stejný problém.
Nevíte někdo kde mám chybu? Předem děkuji za rady.
Omlouvám se, příště na to již nezapomenu.
Notebook Acer 1522LMi, AMD 64 3000+, 512MB RAM, 40GB HDD, DVD RW, nVidia 5700go 64MB, 15"LCD
Zdá se, že jsem to již vyřešil, na konferencích jsem narazil na několik podobných problémů (výpadek monitoru, reser X, apod.) vše způsoboval výběr českého jazyka při instalaci.
Proto má rada zní :
Při instalaci Ubuntu 5.04 si vyberte English, zemi Czech Republic a klávesnici jakou chcete (ja zvolil us). Po dokončení instalace, spusťte Synaptic a dejte vyhledat balíčky cs. Vyberte lokalizace vašich programů (firefox, base, support, atd ...) a doinstalujte je. Reset, při dalším přihlášení si zvolte jazyk czech a potvrďtem, že jej chcete použít jako výchozí.
Jen tak se ubráníte nechtěným problémům, jako je špatný start X.
Osobně vyzkoušeno, po instalaci s english mi vše funguje.
Tiskni
Sdílej: