Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
gprs
(což mi zatím nevadí), který jsem z tohoto návodu převzal, tak musím ještě ručně spustit skript /etc/rc.d/rc.firewall
s následujícím obsahem:#!/bin/bash # change to your internet access device: IFACE="ppp0" #IFACE="eth0" #IFACE="eth1" case $IFACE in ppp0) IFACEIP='getppp0' ;; eth0) IFACEIP='geteth0' ;; eth1) IFACEIP='geteth1' ;; esac iptables -F; iptables -t nat -F; iptables -t mangle -F #iptables -t nat -A POSTROUTING -o $IFACE -j SNAT --to $IFACEIP iptables -t nat -A POSTROUTING -o $IFACE -j SNAT --to 172.24.146.139 iptables -A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT iptables -A INPUT -m state --state NEW -i ! $IFACE -j ACCEPT iptables -P INPUT DROP iptables -A FORWARD -i $IFACE -o $IFACE -j REJECTkde ručně zadávám dynamicky přidělenou IP adresu (což je značně nepohodlné).
IFACEIP='getppp0'Místo něj bych rád doplnil nějaký výraz, který proměnné IFACEIP přiřadí aktuální IP adresu a s tím si nevím rady. Asi to bude nějaká kombinace
ifconfig
a grep
Dále předpokládám, že když spuštění skritpu /etc/rc.d/rc.firewall
vložím do souboru /etc/ppp/ip-up
, tak se bude spouštět automaticky při nahození spojení. Je to tak, nebo jsem to z článku Vytáčené připojení a možnosti pppd (root.cz) pochopil špatně?
Dík předem za rady nebo nápady.
Lukáš
iptables -t nat -A POSTROUTING -o $IFACE -j SNAT --to 172.24.146.139
použít
iptables -t nat -A POSTROUTING -o $IFACE -j MASQUERADE
?
ip-up/ip-down
při nahození resp. ukončení spojení pomocí pppd. Oba skritpy jsem nastavil na 755. V čem by mohl být problém? Je potřeba spouštění těchto skriptů nějak nakonfigurovat?
Lukáš
PS: Nemáte někdo tip na srozumitelné a dobře stravitelné popsání rozdílu maškarády a NAT?
INET_IP=`ifconfig ppp0 | grep inet | cut -d: -f2 | cut -d' ' -f1`
-j SNAT --to $INET_IP
výhodnější než volba -j MASQUERADE
, pak tohlle určitě využiju.
Lukáš
Tiskni
Sdílej: