Byla vydána nová verze 2.47.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 83 vývojářů, z toho 28 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno OpenBSD 7.6. Opět bez písničky.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.13.0. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
drwxrwxrwx nobody nogroup adresarOvšem za nějakou chvíli se to samo změní na:
drwx--x--x nobody nogroup adresarCo to má, prosím znamenat? Mám v počítači zlomyslného trpaslíka?
Jak píšu níž, je to pomocník. Není životně důležitý.
Představ si situaci, že z kanceláře přistupuješ sshčkem na vzdálený server. Teď tě odtáhne sekretářka na nefunkční tiskárnu. Sshčko nevypneš, vždyť se hned vrátíš. Mezi tím ale nějaký záškodník stihne přidat dalšího roota, povolit mu vzdálené přihlášení... No a tohle by ochytil po několika hodinách msec.
Msec by měl být pomocník, ne záškodník. Myšlenka je asi taková, že v konfigurákách nastavíš, co vše se má hlídat a msec přes cron kontroluje a opravuje nastavení.
Já ho ale také vypnul. Když jsem s Mandrake začínal, bylo to na začátečníka dost složité. Teď už jsem pokročilejší, ale pomalu se připravuji na přechod na jinou distribuci. Kdybych u MDK zůstával, msec bych nějaký čas věnoval, stojí za to.
Tiskni Sdílej: