Tomáš Matějíček vydal nové verze živé linuxové distribuce Slax: 15.0.1 založenou na Slackware-current a 11.6.0 založenou na Debianu 11.6 Bullseye. S novou verzí souborového systému DynFileFS.
The Document Foundation oznámila vydání nové major verze 7.5 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.
Penpot je open source webová platforma pro designování a prototypování. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MPL-2.0 (Mozilla Public License 2.0). Včera vydána verze 0.17 byla prohlášena za první stabilní verzi (Twitter). Videoukázky na YouTube.
Po půl roce od vydání verze 2.36 byla vydána nová verze 2.37 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Po půl roce od vydání verze 1.19 byla vydána nová verze 1.20 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
V úterý 7. února odpoledne budou vydány verze 3.0.8, 1.1.1t a 1.0.2zg kryptografické knihovny OpenSSL. Opravena bude vážná bezpečnostní chyba.
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2022. Ke konci roku 2022 vlastnila 235 608 pevných disků. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, stoupla na 1,37 %. V roce 2021 to bylo 1,01 %. V roce 2020 to bylo 0,93 %. V roce 2019 to bylo 1,89 %. V roce 2018 to bylo 1,25 %. V roce 2017 to bylo 1,77 %. V roce 2016 to bylo 1,95 %.
Firma System76 na blogu představuje lednové novinky v desktopovém prostředí COSMIC, které vyvíjí pro vlastní distribuci Pop!_OS. Pod githubovým profilem se objevil také nový repozitář core – „neměnný“ základ systému s transakčními aktualizacemi založenými na souborovém systému Btrfs.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 126 (pdf), HackSpace 63 (pdf), Wireframe 70 (pdf), Custom PC 234 (pdf) a Hello World 20 (pdf).
Linuxová distribuce elementary OS byla vydána ve verzi 7 „Horus“. Založená je na Ubuntu 22.04. Přináší zjednodušený instalátor, offline aktualizace, četná vylepšení desktopového prostředí Pantheon a balíku aplikací, např. přepracovaný hudební přehrávač aj.
drwxrwxrwx nobody nogroup adresarOvšem za nějakou chvíli se to samo změní na:
drwx--x--x nobody nogroup adresarCo to má, prosím znamenat? Mám v počítači zlomyslného trpaslíka?
Jak píšu níž, je to pomocník. Není životně důležitý.
Představ si situaci, že z kanceláře přistupuješ sshčkem na vzdálený server. Teď tě odtáhne sekretářka na nefunkční tiskárnu. Sshčko nevypneš, vždyť se hned vrátíš. Mezi tím ale nějaký záškodník stihne přidat dalšího roota, povolit mu vzdálené přihlášení... No a tohle by ochytil po několika hodinách msec.
Msec by měl být pomocník, ne záškodník. Myšlenka je asi taková, že v konfigurákách nastavíš, co vše se má hlídat a msec přes cron kontroluje a opravuje nastavení.
Já ho ale také vypnul. Když jsem s Mandrake začínal, bylo to na začátečníka dost složité. Teď už jsem pokročilejší, ale pomalu se připravuji na přechod na jinou distribuci. Kdybych u MDK zůstával, msec bych nějaký čas věnoval, stojí za to.
Tiskni
Sdílej: