Byla vydána nová verze 0.11.0 raw photo editoru Filmulator. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3. Ke stažení je také spustitelný balíček ve formátu AppImage.
Byla vydána nová verze 13.8 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt v příspěvku na svém blogu představila své nové databázové servery. Hardware: 2U rack server Dell EMC PowerEdge R7525, CPU 2x AMD EPYC 7542, Memory 2TB 3200MT/s, Storage 24x 6.4TB Intel P4610 NVMe SSD. Software: OpenZFS a MariaDB s InnoDB.
Článek systemd pro vývojáře: lokální vývojové servery v systemd na MojeFedora.cz doporučuje vývojářům používání systemd k ovládání svých projektů pomocí "systemctl --user".
Vyšla nová verze souborového manažera Midnight Commander 4.8.26. Mezi hlavní novinky patří zachování obsahu příkazové řádky při přepínání panelů pomocí Ctrl+O, stíny okolo dialogových oken jako v Norton Commanderu a dalších (vytvořeno autorem zprávičky), podpora jakkoli dlouhých názvů souborů a spousta dalších drobnějších věcí.
Projekty Elasticsearch a Kibana změní s verzí 7.11 licenci. Už se nebude jednat o open source software. Důvodem změny licence byl spor se společností AWS (Amazon Web Services). AWS na změnu licence odpovídá vlastním forkem. Vycházet bude z verze 7.10 a zůstane pod open source licencí Apache.
Lidé ze společnosti Corellium se včera na Twitteru pochlubili screenshotem Ubuntu na Apple Siliconu aneb zprovoznili Ubuntu na počítači Apple s novým ARM procesorem M1. CTO jej už používá k vývoji ve svém herním křesle s 49 palcovým monitorem. Dnes byly na blogu Corellium publikovány detaily a pro případné zájemce i návod a obraz ke stažení. Upravili obraz Ubuntu pro Raspberry Pi.
Rodina počítačů Raspberry Pi se rozšířila o jednočipový počítač Raspberry Pi Pico v ceně 4 dolary s vlastním procesorem RP2040. Představení na YouTube.
Společnost Red Hat na svém blogu oznámila, že Red Hat Enterprise Linux (RHEL) bude možné provozovat zdarma na 16 serverech.
Pod společným názvem DNSpooq byly zveřejněny informace o 7 bezpečnostních chybách v DNS caching a DHCP serveru dnsmasq. Jedná se o cache poisoning (CVE-2020-25686, CVE-2020-25684, CVE-2020-25685) a buffer overflow (CVE-2020-25687, CVE-2020-25683, CVE-2020-25682, CVE-2020-25681). Jejich kombinací lze dosáhnout závažnosti CVSS 9.8. Chyby jsou opraveny v dnsmasq 2.83.
Komunikace s PDA probiha pres usb rozhrani, primarne mi jde pouze o nahravani souboru z/na PDA a instalace aplikaci do PDA (pomoci ActiveSync). V linuxu je to bohuzel nepohodlne a neobratneCo je nepohodlného na tom, když si otevřu krusader a v jednom sloupci si normálně browsim PDA/smartphonem a kopíruju si co chci kam chci ? Mě to tedy přijde 100x pohodlnější než activesync. Každopádně, pokud kopírujete často velké objemy dat, tak doporučuji zakoupení čtečky flash karet. Specielně u MS smartphonů je to nutnost, protože přenos kabelem je zoufale pomalý (pod jakýmkoliv OS).
o instalaci novych aplikaci do pda ani nemluve.To je bohužel dané tím, že chlapci z Redmondu to zcela úmyslně zkriplili, aby se člověk bez PC s windows neobešel. Většina aplikací je distribuovaná jako binárky pro Win32, takže je potřeba je nainstalovat nejdřív tam (admin práva nutností !) a po připojení PDA se přes activesync teprve nainstaluje PDA aplikace. Tomu říkám vrchol demence, protože i kdybych patřil mezi masu uživatelů wokenic, co furt jedou pod administrátorem a tudíž mi nevadila násilná provázanost s touto platformou, pořád je tu problém s tím, že je sice fajn nosit v kapse výkonné PDA s připojením na inet, ale program si na něj touto cestou neninstaluju. Mimochodem, existují (i pro linux) utility, které se s větším či menším úspěchem pokouší vyextrahovat .cab soubor z toho wokeního .exe instalátoru.
Tiskni
Sdílej: