Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Jelikož škola konči s Autocontem o "server" prijde, tak jsem si řekl ze tam dam linux. Na starsi PC jsem dal RH9 nakonfiguroval podle win2000. Vysledek z linuxu si pingnu kamkoli, vse bezi (lynx). Ze žákovské stanice si pignu na externí i interní síťovku na linuxu na ROUTER již ne.
Zajímavé je že lze pignout na DNS a tracert na DNS ukazuje ze to jde přes ROUTER. TCPDUMP mi ukazal tuhlehlášku:11:20:15.233576 10.114.89.101 > 10.114.91.65: icmp: echo request 11:20:15.234973 10.114.91.65 > 10.114.89.101: icmp: host 10.114.91.65 unreachable - admin prohibited filter [tos 0xe0]Přeposílání paketů na linuxu je povoleno. Iptables vypnuty. Firewall žádný. Na stejném stroji (linux) běžel SNAT a tak by měl být HW ok. Děkuji za každou odpověď.
No to znamená jenom to, že router má "administrativně zakázáno" nechat na sebe pingout. Na vaše "echo request" router místo "echo reply" (jak mu nařizuje RFC) odpovídá "unreachable". Smysl takového nastavení je pravděpodobně jasný jenom tomu, kdo ten router tímto způsobem nastavil, zbytek světa nevěřícně kroutí hlavou. Každopádně, všechno funguje.
Iptables vypnuty. Firewall žádný.Celý dotaz je otřesně napsaný, takže jsem se v něm moc nevyznal. To vypadá, jako že se výše uvedená tvrzení o iptables a firewallu vztahují k routeru. Pokud ano, zapněte aspoň toto pravidlo iptables:
iptables -t nat -A POSTROUTING -o ethX -j MASQUERADEMísto X dejte 0 či 1 podle toho, která karta je připojena do internetu.
10.1.x.y
nebudou tlouct s cizími stejně utvářenými adresami v sítí Telecomu. Proto je dobré použít překlad adres (NAT), takže ty vaše místní adresy nebudou zvenčí dostupné. Ten váš linuxový stroj se tedy stane novým routerem, který si nastavíte podle potřeby, včetně firewallu apod.
P.S.: To, že vám Telecom nedal veřejné adresy, je pěkná ostuda.
Tiskni
Sdílej: