Byla vydána nová verze 22.06.23 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit integraci vektorového animačního programu Glaxnimate. Využít jej lze například k maskování videa (YouTube). Vedle zdrojových kódů jsou již k dispozici také balíčky ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Byla vydána nová verze 2.37.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 75 vývojářů, z toho 20 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Relační databázový systém SQLite byl vydán ve verzi 3.39. Přidává podporu RIGHT a FULL OUTER JOIN a další.
Společnost Atari (Wikipedie) slaví 50 let. Založena byla 27. června 1972.
V reálném světě smícháním modré a žluté barvy vznikne barva zelená. V grafických editorech tomu ale tak není. Šárka Sochorová z ČVUT prezentovala na konferenci SIGGRAPH Asia 2021 možné řešení (Practical Pigment Mixing for Digital Painting) aneb blackbox Mixbox (online demo) snadno integrovatelný do grafických editorů s implementací modelu Kubelka-Munk. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence ale nedovoluje jejich použití v open source grafických editorech. Nemělo by platit Public Money, Public Code?
ZombieTrackerGPS je lokální správce a prohlížeč záznamů tras z GPS lokátoru/navigace, napsaný s využitím knihoven KDE a Qt. Současná verze je 1.11, podrobnosti v seznamu změn.
V OpenAI naučili neuronovou síť hrát Minecraft. Sledováním videí zveřejněných hráči této počítačové hry.
Byla vydána nová verze 7.7.0 správce digitálních fotografií a videí digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Nově je například podporován fotoaparát OM System OM-1 (Olympus). Aktuální digiKam je postaven na Qt5. Verze 8.0.0 bude postavena na Qt6. Vydána by měla být koncem roku. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 70 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 692. Ze Slovenska 229. Celkově bylo 91,88 % mužů a 5,17 % žen.
Byla vydána nová verze 7.0 open source komunikační platformy Mattermost (Wikipedie). Podrobnosti v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Jelikož škola konči s Autocontem o "server" prijde, tak jsem si řekl ze tam dam linux. Na starsi PC jsem dal RH9 nakonfiguroval podle win2000. Vysledek z linuxu si pingnu kamkoli, vse bezi (lynx). Ze žákovské stanice si pignu na externí i interní síťovku na linuxu na ROUTER již ne.
Zajímavé je že lze pignout na DNS a tracert na DNS ukazuje ze to jde přes ROUTER. TCPDUMP mi ukazal tuhlehlášku:11:20:15.233576 10.114.89.101 > 10.114.91.65: icmp: echo request 11:20:15.234973 10.114.91.65 > 10.114.89.101: icmp: host 10.114.91.65 unreachable - admin prohibited filter [tos 0xe0]Přeposílání paketů na linuxu je povoleno. Iptables vypnuty. Firewall žádný. Na stejném stroji (linux) běžel SNAT a tak by měl být HW ok. Děkuji za každou odpověď.
No to znamená jenom to, že router má "administrativně zakázáno" nechat na sebe pingout. Na vaše "echo request" router místo "echo reply" (jak mu nařizuje RFC) odpovídá "unreachable". Smysl takového nastavení je pravděpodobně jasný jenom tomu, kdo ten router tímto způsobem nastavil, zbytek světa nevěřícně kroutí hlavou. Každopádně, všechno funguje.
Iptables vypnuty. Firewall žádný.Celý dotaz je otřesně napsaný, takže jsem se v něm moc nevyznal. To vypadá, jako že se výše uvedená tvrzení o iptables a firewallu vztahují k routeru. Pokud ano, zapněte aspoň toto pravidlo iptables:
iptables -t nat -A POSTROUTING -o ethX -j MASQUERADEMísto X dejte 0 či 1 podle toho, která karta je připojena do internetu.
10.1.x.y
nebudou tlouct s cizími stejně utvářenými adresami v sítí Telecomu. Proto je dobré použít překlad adres (NAT), takže ty vaše místní adresy nebudou zvenčí dostupné. Ten váš linuxový stroj se tedy stane novým routerem, který si nastavíte podle potřeby, včetně firewallu apod.
P.S.: To, že vám Telecom nedal veřejné adresy, je pěkná ostuda.
Tiskni
Sdílej: