Po 17 alfa verzích a 17 beta verzích byla vydána první Release Candidate verze nové major verze 4.0 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vznikl Fedora Asahi SIG se zaměřením na počítače Apple. Eric Curtin jej představil na konferenci FOSDEM.
Byla vydána nová verze 1.48 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 110. V platnost vstoupily změny v Odměnách Brave. Končí virtuální BAT (vBAT). Pro vydělávání na tokenech BAT je nutné propojit úschovný účet s profilem odměn aneb vytvořit si účet na Uphold.
Endless OS byl vydán ve verzi 5.0.0. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Google Chrome 110 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 110.0.5481.77 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 15 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.1 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 4.14, 4.19, 5.4, 5.10, 5.15 a 6.1.
Byla vydána nová major verze 4.0.0 multiplatformního BitTorrent klienta Transmission (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.
Do 13. února běží na Steamu přehlídka nadcházejících her Festival Steam Next | únor 2023 doplněná demoverzemi, přenosy a dalšími aktivitami. Demoverze lze hrát zdarma.
Byl vydán xorg-server 21.1.7. Mimo jiné je řešena zranitelnost CVE-2023-0494 zneužitelná k lokální eskalaci práv (pokud X server běží pod právy roota).
Fedora 38 nabídne celý Flathub. Od Fedory 35 platí, že pokud si v edici Workstation při úvodním nastavení povolíte zdroje třetích stran, nastaví se vám mezi těmito zdroji také Flathub. Ten k dnešnímu dni nabízí zhruba 2000 aplikací ve formátu Flatpak, mezi nimiž naleznete i ty proprietární, které ve Fedoře nejsou k dispozici. Doteď se ale Flathub nastavoval pouze ve filtrované podobě. Dokud si uživatel sám Flathub nepřidal, měl z tohoto
… více »U svobodného software je minimální velikost několik tisíc záznamů, protože to je velikost jedné obyčejné Linuxové distribuce a celý obor by obsáhla databáze s několika (hodně) destítkami tisíc položek. Moje otázka proto je: jak se dostaneš na těch několik tisíc?Ciste akademicky: vezmu si seznam softwaru v nektere komercni distribuci a ty ktere znam, vlozim do databaze. Pokud bude kvalita zaznamu vysoka, cleneni logicke a pouzitelnost vysoka, lidi si na to brzy zvyknou a zacnou databazi plnit sami. Podle mne je kriticka hranice nekde kolem jedne tisicovky aplikaci, mozna min. Zalezi na kvalite a povedomi o tech aplikacich. Pokud jde o udrzbu, v tom mas pravdu. Snazit se neustale zjistovat, jaka je posledni verze, to je silenstvi. To nedokaze ani siroka komunita. Takze nejlepsi je zobrazit jen klasifikace, uvodni informace, URL a pripadne screenshoty. KISS
Tiskni
Sdílej: