Nezisková organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) hájící občanské svobody v digitálním světě po téměř 20 letech opouští platformu X (dříve Twitter). Na platformách Bluesky, Mastodon, LinkedIn, Instagram, TikTok, Facebook, Threads a YouTube zůstává.
Terminálový textový editor GNU nano byl vydán ve verzi 9.0. Vylepšuje chování horizontálního posouvání pohledu na dlouhé řádky a chování některých klávesových zkratek. Více v seznamu změn.
Ministerstvo financí ve spolupráci s finanční správou dnes představilo beta verzi aplikace využívající umělou inteligenci pro předvyplnění daňového přiznání. Není třeba přepisovat údaje z různých potvrzení, ani hledat správné řádky, kam údaje napsat. Stačí nahrát dokumenty a využít AI.
Výrobce počítačových periferií Keychron zveřejnil repozitář se schématy šasi klávesnic a myší. Licence je restriktivní, zakazuje většinu komerčních užití a v podstatě jsou tak data vhodná pouze pro výukové účely, hlášení a opravy chyb, případně výrobu vlastního příslušenství.
Správce balíčků APT, používaný v Debianu a odvozených distribucích, byl vydán ve verzi 3.2 (seznam změn). Mezi novinkami figurují nové příkazy pro práci s historií, včetně vracení transakcí.
Společnost Anthropic oznámila Projekt Glasswing a s ní související AI model Claude Mythos Preview. Jedná se o iniciativu zaměřenou na kybernetickou bezpečnost, do které se zapojily velké technologické společnosti Amazon Web Services, Anthropic, Apple, Broadcom, Cisco, CrowdStrike, Google, JPMorganChase, Linux Foundation, Microsoft, NVIDIA a Palo Alto Networks. Anthropic věří, že nový AI model Claude Mythos Preview dokáže
… více »Firma Ojective Development vydala svůj nástroj pro monitorování a řízení odchozích síťových připojení Little Snitch i pro operační systém Linux. Linuxová verze se skládá ze tří komponent: eBPF program pro zachytávání provozu a webové rozhraní jsou uvolněny pod GNU GPLv2 a dostupné na GitHubu (převážně Rust a JavaScript), jádro backendu je proprietární pod vlastní licencí, nicméně zdarma k použití a redistribuci (cena přitom normálně … více »
Vojenské zpravodajství (VZ) se v březnu zapojilo do mezinárodní operace proti aktivitám hackerské skupiny APT28, která je spojovaná s ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU a která přes slabě zabezpečené routery prováděla kybernetické útoky na státní a další organizace v ČR i zahraničí. Operaci vedl americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a jejím cílem bylo odebrat útočníkům přístup k napadeným zařízením a ty následně … více »
Tvůrcem nejpopulárnější kryptoměny bitcoin, který se skrývá za pseudonymem Satoši Nakamoto (Satoshi Nakamoto), je britský kryptograf Adam Back. Na základě vlastní investigativní práce to tvrdí americký deník The New York Times (NYT). Několik indicií podle autorů jasně ukazuje na to, že Back a Nakamoto jsou stejný člověk. Jde mimo jiné o podobný odborný a osobnostní profil či totožné chyby a manýry v psaném projevu.
Google Chrome 147 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 147.0.7727.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře. Přehled novinek v Chrome DevTools 145 až 147 také na YouTube.
Je tam i strucny popis, jak to funguje a jak se to "instaluje" (zkopirovat + pridat do rc.local). Akorat je potreba skript upravit, aby zajistoval zavedeni potrebnych modulu (nevim, jestli Tvuj ADSL modem beha pres cdc-acm, nebo pres neco jineho - viz radek s modprobe) a aby potom hledal spravny modem (provadi se to v te casti, kde je lsusb a pak grep). V pripade, ze je modem pripojeny vzdycky (coz asi ADSL bude), muze se ten test pripojeni modemu odebrat, takze by skript jen zavedl moduly a ve smycce spoustel pppd nodetach (to nodetach slouzi k tomu, aby skript podruhe spustil pppd az ve chvili, kdy se prvni ukonci).
Snad to pomuze, kdyby byl nejaky problem, staci se ozvat.
echo $SCRIPTNAME": pppd not running, starting pppd"
pppd call cdma nodetach
to pppd call cdma ponechat? nebo take za neco zmenit?Dik moc
echo $SCRIPTNAME": assuring cdc_acm module is loaded"
modprobe cdc_acm
while true; do
{
echo $SCRIPTNAME": pppd not running, starting pppd"
pppd call cdma nodetach ;
}
done
echo $SCRIPTNAME": exitting"
cdc_acm samozrejme nahrad tim svym modulem a cdma v prikazu pppd call cdma nodetach nahrad tim skriptem z peers, ktery pro pripojeni pouzivas.
ppp0 (pppd) a samozrejme na ctr..+..F7 bezi Gnome,ale jinak vsude kurzor:(
pppd-autoconnect& - dulezity je ten &)?
PROMIN!PROMIN!PROMIN!PROMIN!PROMIN!...jo takovou gumu jsi este nevidel..blbe jsem si precetl navod a tak jsem ten skriptik narval primo rc.local:(....a tak...no uz to beha SKVELE..DIK MOOOC!! a promin !!
Ale co, chybama se clovek uci a hlavne, ze se to povedlo.
sing interface ppp0 Connect: ppp0 <--> 8.48 Terminating on signal 15. Connection terminated.kdyz se pripojim pomoci pppd :
Using interface ppp0 Connect: ppp0 <--> 8.48 PAP authentication succeeded local IP address 195.70.135.3 remote IP address 195.70.151.74 Terminating on signal 15. Connection terminated. Connect time 0.3 minutes. Sent 30 bytes, received 30 bytes. Connect time 0.3 minutes. Sent 30 bytes, received 30 bytes.Nevite co by mohlo byt spatne?..Dekuji!!
Tiskni
Sdílej: