Fedora 38 nabídne celý Flathub. Od Fedory 35 platí, že pokud si v edici Workstation při úvodním nastavení povolíte zdroje třetích stran, nastaví se vám mezi těmito zdroji také Flathub. Ten k dnešnímu dni nabízí zhruba 2000 aplikací ve formátu Flatpak, mezi nimiž naleznete i ty proprietární, které ve Fedoře nejsou k dispozici. Doteď se ale Flathub nastavoval pouze ve filtrované podobě. Dokud si uživatel sám Flathub nepřidal, měl z tohoto
… více »Memtest86+ (Wikipedie), svobodný nástroj pro kontrolu operační paměti, byl vydán ve verzi 6.10. Hlavní novinkou je podpora Secure Bootu.
Fathy Boundjadj představil webový prohlížeč běžící v terminálu s názvem Carbonyl. Postaven je na Chromiu. Podobný prohlížeč je Browsh. Ten je postaven na Firefoxu.
Byla vydána nová verze 33.1, tj. první stabilní verze nové řady 33, svobodného multimediálního centra MythTV (Wikipedie). Přehled novinek a vylepšení v poznámkách k vydání.
OpenTTD (Wikipedie), tj. open source klon počítačové hry Transport Tycoon Deluxe, byl vydán v nové stabilní verzi 13.0. Přehled novinek v seznamu změn. OpenTTD lze instalovat také ze Steamu.
Jako každý měsíc je zde Virtuální Bastlírna s novinkami ze světa bastlení, elektroniky, vědy a techniky. Tento měsíc se navíc opravdu urodilo. Co si tedy bastlíři z projektu MacGyver.sh připravili? Ze světa software například zajímavá betaverze LTSpice 17.1, která umí počítat charakteristiku spínaných zdrojů z tranzientní simulace. Zároveň je tu první release candidate KiCADu 7 a brzy by měla být plnohodnotná verze 7. Nebo třeba
… více »Na YouTube byl představen projekt Open Assistant. Dle vývojářů se jedná o open source alternativu k ChatGPT aneb konverzační umělou inteligenci pro každého. Vývoj probíhá na GitHubu.
Fedora Magazine informuje o Shell & Display Next hackfestu zaměřeném na vylepšení podpory HDR, VRR a dalších grafických technologií na Linuxu. Hackfest proběhne 24. až 26. dubna v Brně.
Společnost Razer představila svou novou bezdrátovou myš Razer Viper Mini Signature Edition. Je z hořčíkové slitiny a váží pouze 49 gramů. Její cena je 279,99 dolarů (6 tisíc korun).
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2023 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 34 místností, 63 tracků, 787 přednášejících, 775 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
#lspci | grep -i modem 00:1f.6 Modem: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) AC'97 Modem Controller (rev 03) # lsmod | grep snd_intel8x0m snd_intel8x0m 20420 0 snd_ac97_codec 80248 2 snd_intel8x0m,snd_intel8x0 snd_pcm 107656 4 snd_intel8x0m,snd_intel8x0,snd_ac97_codec,snd_pcm_oss snd 61060 10 snd_intel8x0m,snd_intel8x0,snd_ac97_codec,snd_seq_oss,snd_seq,snd_seq_device,snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_pcm,snd_timer snd_page_alloc 10500 3 snd_intel8x0m,snd_intel8x0,snd_pcm # /usr/sbin/slmodemd --country=germany error: mdm setup: cannot open dev `/dev/slamr0': No such device or address error: cannot setup device `/dev/slamr0' # ls /dev/slamr* /dev/slamr0 /dev/slamr1 /dev/slamr2 /dev/slamr3 # /usr/sbin/slmodemd --country=germany --alsa ALSA support is not compiled in (see README for howto).A pritom jsme to kompiloval
#make ALSA_SUPPORT=1Nevite nekdo co s tim ? Diky IkaR
modprobe slamr
).
# modprobe slamr FATAL: Error inserting slamr (/lib/modules/2.6.12.5/extra/slamr.ko): Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg) # dmesg slamr: Unknown symbol get_device slamr: Unknown symbol put_device slamr: Unknown symbol device_release_driverZkompiloval jsem to bez alsy. Nevite co je jeste spatne ?
Sám jsem to několikrát řešil. Zaprvé, nejde to (zatím) s kernelem 2.6.13. Musí to být nanejvýš 2.6.12. Zadruhé, pro kernely 2.6.10 a vyšší jsou potřeba dva patche, které se snadno vygooglí například pod heslem "slmodem 2.6.10 patches" - prostě něco jako tady.
Po aplikování patchů je potřeba zkompilovat modul, klasicky make a make install. Pozor na driver snd-intel8x0m! Je plný chyb a s modemy ovládanými driverem slamr a démonem slmodemd nemá nic společného. Je třeba ho neloadovat, nejlépe vůbec nekompilovat, a používáte-li hotplug skripty při startu, pak přidat do /etc/hotplug/blacklist.
Pak modprobe slamr
(už by mělo fungovat). Dále slmodemd --country=CTR21EUROPE &
. Je tam i volba CZECH_REPUBLIC, ale tu nedoporučuji - nikdy mi nefungovala. Vychází ze starých informací a předpokládá u nás telefonní síť z doby kamenné. Pak vytáčení. Zkuste třeba kppp, s novějšími verzemi driveru a kernelu mi fungovalo. Pokud vám odmítne vytáčet se slovy "no carrier" a podobně, zkuste vypnout čekání na oznamovací tón a carrier (nosný signál).
Pokud nic nepomáhá, zkuste wvdial. Při spuštěném démonu slmodemd automaticky najde modem konfiguračním programem. Spusťte wvdialconf > /etc/wvdial.conf
Pokud autodetekce bude úspěšná, získáte konfigurační soubor. Do něj pak připište poslední řádku Carrier Check = no
a je to. Pokud stále po vytáčení selhává, zkuste si zagooglit a ve wvdial.conf si pohrajte s inicializačními příkazy Cx, Dx a Ex.
Hodně štěstí! A hlavně hodně vytrvalosti, ta se mi nakonec vyplatila.
Tiskni
Sdílej: