Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
uvazoval jaky editor k tomu budu pouzivat. Zkousel jsem kdevelop, ktery mam defaulne na RH 8.0, ale nejak se mi nedarilo. Kdyz chci prekladat zdrojak kde pouzivam SDL.h musim za gcc zadat argument `sdl-config --cflags --libs`. V kdevelop by se to melo podle meho delat v nabidce Project->Options ale tam jdou nastavit jen 2 nabidky v kterych jsou nepodstatne veci a ty dalsi jsou uplne neaktivni, to znamena ze v nich nejdou menit vubec moznosti nastaveni.
Mozna je kdevelop moc slozity nebo nevim..muze mi nekdo prosim doporucit neco v cem bych moch lehce napsat program a lehce ho prelozit ? Diky moc
SOURCES = main.cc font.cc coned.cc cgnmenu.cc OBJECTS = $(SOURCES:.cc=.o) TARGET = kide PREFIX = /usr/local GCC = g++ all: $(TARGET) dep: $(GCC) -MM $(SOURCES) 1> .depend install: install -m a=rx,u+w $(TARGET) $(PREFIX)/bin install -d -m a=rx,u+w $(PREFIX)/share/karel install -m a=r,u+w ascii.png $(PREFIX)/share/karel clean: rm -f $(TARGET) $(OBJECTS) distclean: rm -f $(TARGET) $(OBJECTS) .depend *~ $(TARGET): $(OBJECTS) /usr/local/lib/libkarel.a $(GCC) $(OBJECTS) -o $(TARGET) `karel-config --libs` .cc.o: $(GCC) -c -o $@ $< `karel-config --cflags` ifneq ($(wildcard .depend),) include .depend endifA zkompiluju: make dep; make; make install
Tiskni
Sdílej: