Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.7 byla vydána nová verze 6.8 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Cecil bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy a inovátora Cecila Taylora (YouTube).
Mám databázovou aplikaci, klient je pro Win napsaný v Delphi, databázi používá Firebird 1.5. Teď přišel pořadavek, aby se při změně na objednávce poslal odpovědným lidem mail s upozorněním. Jako nejlepší mi přišlo napsat tuto část jako skript v Pythonu, který se spustí každých např. 15 minut, podívá se na změny a rozešle maily. To mi funguje bez problémů a severová část je tak i libovolně přenositelná mezi Win/Linux/Mac/...
V místě, kde to má běžet, mají jen Win servery (s Linuxem nepočítají) a pošta jim běží na MS Exchange. Problém nastal v tom, že (alespoň co jsem včera zjistil po telefonu) na pošťákovi není vůbec otevřený SMTP port a že by cesta vedla přes IMAP. Tak jsem kouknul místo na smtplib na imaplib, ale jak pomocí IMAP odeslat mail jsem nezjistil. Jak jsem ještě koukal do specifikace IMAP, tak IMAP protokol je na výběr pošty a práci se schránkou a složkama, ale odesílání se děje normálně přes SMTP. Je to tak, nebo jsem jen špatně koukal? A pokud to tak je, používá tedy Exchange ještě nějaký jiný protokol, kterým se pošta odesílá?
Díky, Honza
Tiskni
Sdílej: