Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
PROMENNA = HODNOTA_PROMENNE neco: echo Promenna $$(PROMENNA) ma hodnotu $(PROMENNA)aby mi vypsal
Promenna $(PROMENNA) ma hodnotu HODNOTA_PROMENNEOvšem takto mi to funguje pouze na Windows, nikoliv na Linuxu. Na linuxu se, jak se zdá, pokouší z mě neznámého důvodu zavolat příkazy (?) uvedené mezi $() - tj. make zřejmě předá správně
Promenna $(PROMENNA) ma hodnotu HODNOTA_PROMENNEovšem "kdosi" se patrně $(PROMENNA) pokouší ještě dereferencovat a výsledek make je:
/bin/sh: PROMENNA: command not found Promenna ma hodnotu HODNOTA_PROMENNEtj. chybový výpis a hlavně tam pak chybi $(PROMENNA). Ovšem pokud tam mám jenom $$ samotné, bez (PROMENNA), vypise to $ správně jak bych očekával. Co s tím? Potřebuji $(PROMENNA) předat dál a nikoliv spouštět jakýsi program...
somesrc.d: somesrc.cpp gcc -MM -MP -MF$@ -MT$$(DIR)/$*.$$(OBJ_SFX) $<aby soubor somesrc.d obsahoval
$(DIR)/somesrc.$(OBJ_SFX): somesrc.cpp ...tj. aby proměnné v .dep souboru nebyly dereferencované (kvůli různým nastavením pro různé systémy). Jenže takto to nefunguje, vypíše mi to
/bin/sh: DIR: command not found /bin/sh: OBJ_SFX: command not founda ve výsledném .d souboru je bohužel jenom
/somesrc.: somesrc.cpp ...(tj. bez proměnných).
$$
premeni na $
, takze jeste byste to mel escapnout pro shell (slash, uvozovky). Mozna takhle
somesrc.d: somesrc.cpp gcc -MM -MP -MF$@ -MT\$$(DIR)/$*.\$$(OBJ_SFX) $<
gcc -MM -MP -MF$@ '-MT$$(DIR)/$*.\$$(OBJ_SFX)' $<našel jsem před chvílí nakonec někde na stránkách o /bin/sh že když je to v apostrofech tak se proměnný nevyhodnocujou
make
a shellu. Obě syntaxe jsou velmi podobné (začínají dolarem), ale ne stejné: zatímco v makefile se používají kulaté závorky, v shellu složené. Kulaté závorky v shellu spustí program, je to ekvivalentní použití zpětných apostrofů (backtick).
Například tyto dva zápisy jsou (funkčně) ekvivalentní:
echo `basename $PWD` echo $(basename $PWD)V původním makefile bylo správně zabráněno resolvování proměnné
make
(zdvojením dolaru), ale už nebylo zabráněno zpracování této konstrukce v shellu. Na windows to samozřejmě fungovalo, protože cmd.exe
nic takového nemá.
Tiskni
Sdílej: