Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
int ctenar(int client) { int pid=fork(); if (pid==0) { pid=getpid(); printf("Do knihovny vstoupil čtenář číslo %d\n",pid); char data[1000]; while (1) { read(client,data,sizeof(data)); if (!strncasecmp(data,"close",5)) { printf("Čtenář odešel\n"); close(client); client=0; int re=kill(pid,SIGSTOP); if(re==-1) { printf("Ukončení potomka se nepovedlo\n"); } else { printf("Potomek úspěšně ukončen\n"); } } } } else { return 0; } }Chtěl bych, aby po tom co klient zadá close se proces ukončil, ale nedaří se mi to. Buď mi proces zůstane, nebo se z něho stane zoombie. Co dělám špatně?
waitpid()
. Obvykle se tak děje v reakci na signál CHLD
.
int ctenar(int client) { int pid=fork(); if (pid==0) { pid=getpid(); printf("Do knihovny vstoupil čtenář číslo %d\n",pid); char data[1000]; while (1) { read(client,data,sizeof(data)); if (!strncasecmp(data,"close",5)) { printf("Čtenář odešel\n"); close(client); client=0; exit(0); } } } else { int status; int ret=waitpid(pid,&status,WNOHANG); if (ret==-1) { printf("Proces se nepodařilo ukončit\n"); } else if (ret == 0) { printf("Proces běží\n"); } else { printf("Proces úspěšně ukončen\n"); } return 0; } }
int ret=waitpid(pid,&status,WNOHANG);Přečti si v manuálu waitpid, co znamená flag WNOHANG a bude ti jasné proč.
waitpid()
dříve, než dostanete signál CHLD
.
POSIX.1-2001 specifies that if the disposition of SIGCHLD is set to SIG_IGN or the SA_NOCLDWAIT flag is set for SIGCHLD (see sigaction(2)), then children that terminate do not become zombies and a call to wait() or waitpid() will block until all children have terminated, and then fail with errno set to ECHILD.pokud je program kratky (co do trvani, tedy ne nejaky dlouhotrvajici process) tak se da vyuzit i toho, ze po skonceni rodice, se zombici prevedou na init kterej ceka ve waitu na jejich konec a tim se odstrani zombie. u delsiho programu, kde je potreba znat jak syn skoncil, je podle mne nejlepsi vyse navrhovane reseni.
V praxi je to ale trochu složitější:
POSIX.1-1990 disallowed setting the action for SIGCHLD to SIG_IGN. POSIX.1-2001 allows this possibility, so that ignoring SIGCHLD can be used to prevent the creation of zombies (see wait(2)). Nevertheless, the historical BSD and System V behaviours for ignoring SIGCHLD differ, so that the only completely portable method of ensuring that terminated children do not become zombies is to catch the SIGCHLD signal and perform a wait(2) or similar.
Bohužel se mi teď nepodařilo dohledat, od kdy se Linux chová podle novější specifikace.
Tiskni
Sdílej: