Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Na sedu netrvam, ale rad bych se v nem naucil.A to si fakt myslis, ze polozit dotaz do fora je ten najlepsi sposob ako sa to naucit? Ak ano, tak vela stastia pri studiu; ale najdi si nejake ine forum, prosim.
Čistě v sedu to asi nepůjde, ale tohle by mělo snad fungovat:
i=0; cat <VSTUP >$$.tmp while grep 'cista' >/dev/null <$$.tmp; do sed -n -e '/Received/,/cista/p' -e '/cista/q' <$$.tmp >$i.mail sed '/Received/,/cista/d' <$$.tmp >$$.tmp.2 mv $$.tmp.2 $$.tmp i=$(( $i + 1 )); done rm -f $$.tmp
PS Pokud v sedu potřebujete psát do dalšího souboru, slouží k tomu příkaz w
.
sed '/Received/,/cista/d' <$$.tmp >$$.tmp.2
Vymaze cely soubor $$.tmp.
Kazdopadne diky za nakopnuti.
Jasně, zapomněl jsem tam nakopírovat část pro ukončení sedu po prvním výskytu (z příkazu nad ním): -e '/cista/q'
.
sed -n -e '/Received/,/cista/d' -e '/cista/q' <$$.tmp >$$.tmp.2
taky nefunguje.
Neni mi jasne proc, ale ma to stejny vysledek, jako predchozi prikaz.
Ajajaj, těžko může skončit, když tam ten řádek není . Tohle by mělo fungovat (ale nemůžu to teď vyzkoušet):
sed -ne '/Received/,/cista/{/cista/!d}' -e '/cista/{d;q}'
Ale jak je v příspěvku níže, tohle je doopravdy spíše úloha pro AWK, kde je to na pár řádků (a bude to i IMHO rychlejší).
Received: asdfasdfasdf asdfasdfasdfasdfasdfasdf Received: qwerqwerqwer qwerqwerqwerqwerqwerqwer qwerqwerqwerqewrqwerqwer Received: zxcvzxcvzxcv zxcvzxcvzxcvzxcvzxcvzxcv zxcvzxcvzxcvzxcvzxcvzxcv zxcvzxcvzxcvzxcvzxcvzxcv zxcvzxcvzxcvzxcvzxcvzxcv zxcvzxcvzxcvzxcvzxcvzxcv zxcvzxcvzxcvzxcvzxcvzxcvpak staci napriklad
awk ' /Received:.*/{counter=counter+1;} {print $0 > counter;} '
Received: from ...
Received: from ...
Received: from ...
$MessageID
.
.
--
Tato zprava byla prohledana na vyskyt viru
a nebezpecneho obsahu antivirovym systemem MailScanner a
zda se byt cista.
Potreboval bych tedy poradit, jak rict awku, aby vse od prvni radky zacinajici na /^Received/ do prvniho vyskytu radky koncici na /cista.$/ vytiskl do noveho souboru a pak pokracoval dal.
Zakladni syntaxi pro vzorek od do znam, ale nevim jak dal.
Diky za nakopnuti spravnym smerem.
Diky za nakopnuti spravnym smerem.Kop! P.S. Taky stipes drat sroubovakem?
BEGIN {file="Mbox.0";cnt=1}
{print > file}
/cista$/ {close(file);cnt++;file="Mbox." cnt}
Tiskni
Sdílej: