GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Hlásí mi package org.sqlite does not exist. Snažil jsem se jdbc ovladač instalovat. Na google jsem našel spoustu návodů ale prostě se mi to nedaří. Nahrál jsem i ovladač mysql-connector-java-5.0.4.jar přímo do /usr/share/java ale pořád to samé.
Když jsem naklikal ovladač přes RUNTIME --> DATABASSES --> NEW DRIVER tak tam jsem s databází bez problémů komunikoval.
Zkoušel jsem i jednoduchý kod podle oficiální dokumentace ale dopadlo to takto:
init: deps-jar: compile-single: run-single: ClassNotFoundException: myDriver.ClassName 0 null null SQLException: No suitable driver found for jdbc:mysql://localhost/test
Jde mi zatím pouze o jediné, připojit se k databázi a do konsole vypsat obsah (aktuálně jednu řádku) ale už nevím co s tím.
Můžete mě někdo nakopnout, třeba nějakým srozumitelným návodem nebo jakkoli. Díky moc
sqlite
se asi těžko připojíte k mysql
. Za druhé, tradičně se pro JDBC nepoužívá přímý import třídy ovladače, ale postup
Class.forName("com.mysql.jdbc.Driver"); DriverManager.getConnection(…);První příkaz nahraje třídu ovladače, čímž se třída zaregistruje mezi dostupné JDBC ovladače. Druhým příkazem pak vytvoříte spojení, přičemž podle URL určí DriverManager, který ovladač se má pužít. Teoreticky pak při změně databáze nemusíte měnit program, pouze změníte název třídy JDBC ovladače někde v konfiguráku, změníte URL pro přístup databáze a dodáte
jar
s ovladači.
Další problém je v tom, že ovladač databáze (příslušný jar
soubor) musí být v classpath spouštěné aplikace. K tomu lze doporučit jedině nastudovat si základy Javy – pro začátek doporučuji knížku Učebnice jazyka Java od Pavla Herouta. Z online zdrojů mne napaddá třeba
Ahoj,
a zkousel jsi uz windows?tam to jde lepe,jednoduseji a hlavne funkcne.
Windows padaji jen lidem kteri s nim neumi.
Jde to i jednoduseji! - Windows
Tiskni
Sdílej: