Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Hlásí mi package org.sqlite does not exist. Snažil jsem se jdbc ovladač instalovat. Na google jsem našel spoustu návodů ale prostě se mi to nedaří. Nahrál jsem i ovladač mysql-connector-java-5.0.4.jar přímo do /usr/share/java ale pořád to samé.
Když jsem naklikal ovladač přes RUNTIME --> DATABASSES --> NEW DRIVER tak tam jsem s databází bez problémů komunikoval.
Zkoušel jsem i jednoduchý kod podle oficiální dokumentace ale dopadlo to takto:
init: deps-jar: compile-single: run-single: ClassNotFoundException: myDriver.ClassName 0 null null SQLException: No suitable driver found for jdbc:mysql://localhost/test
Jde mi zatím pouze o jediné, připojit se k databázi a do konsole vypsat obsah (aktuálně jednu řádku) ale už nevím co s tím.
Můžete mě někdo nakopnout, třeba nějakým srozumitelným návodem nebo jakkoli. Díky moc
sqlite
se asi těžko připojíte k mysql
. Za druhé, tradičně se pro JDBC nepoužívá přímý import třídy ovladače, ale postup
Class.forName("com.mysql.jdbc.Driver"); DriverManager.getConnection(…);První příkaz nahraje třídu ovladače, čímž se třída zaregistruje mezi dostupné JDBC ovladače. Druhým příkazem pak vytvoříte spojení, přičemž podle URL určí DriverManager, který ovladač se má pužít. Teoreticky pak při změně databáze nemusíte měnit program, pouze změníte název třídy JDBC ovladače někde v konfiguráku, změníte URL pro přístup databáze a dodáte
jar
s ovladači.
Další problém je v tom, že ovladač databáze (příslušný jar
soubor) musí být v classpath spouštěné aplikace. K tomu lze doporučit jedině nastudovat si základy Javy – pro začátek doporučuji knížku Učebnice jazyka Java od Pavla Herouta. Z online zdrojů mne napaddá třeba
Ahoj,
a zkousel jsi uz windows?tam to jde lepe,jednoduseji a hlavne funkcne.
Windows padaji jen lidem kteri s nim neumi.
Jde to i jednoduseji! - Windows
Tiskni
Sdílej: