Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
$vystup = qx{echo $vstup|/usr/bin/muj_program}
neni reseni, protoze za 1. se mi nechce premyslet o escapovani a za 2. se to blbe portuje na Win...
open IN, "|/usr/bin/mujprogram"
open OUT, "/usr/bin/mujprogram|"
print IN $vstup
@output=<OUT>
ale unika mi PROC to takto chcete.
Vice man/perldoc perlipc
use Proc::Fork; use IO::Pipe; my $in = new IO::Pipe; my $out = new IO::Pipe; child { $in->reader; $out->writer; open STDIN, '<&=', $in; open STDOUT, '>&=', $out; exec; } parent { $in->writer; $out->reader; }
open2()
je spravna cesta (nepotrebuju stderr). Zda se ze to funguje, i kdyz na windonws jsem to jeste nestihl vyzkouset. Napred odladim na Linuxu a pak zkusim, co to dela na Win...
A kdyby to nekdo zkousel, tak dve kratke poznamky:
1. Bufferovany vystup... obcas se neco vytiskne dvakrat nebo ve spatnem poradi... $|=1
2. Dokud nezavru stdin filehandle (ten nove vytvoreny, samozrejme), tak volany podproces neskonci
Tiskni
Sdílej: