Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
nedokazal jsem nacist debug symboly pro knihovnu(plugin) nacteny pres dlopen. Dalsi probem je, ze nektere veci(treba breakpointy) nefunguji pokud gdb attechnete k bezicimu procesu, zatimco binarka spustena primo gdb krokovat jde.Možno robíš zložitejšie veci ako ja, ale tieto konkrétne veci mi fungujú. Používam ich na debugovanie dynamickej knižnice používanej cez JNI z javy. Predpokladám, že java urobí
dlopen()
keď sa zavolá niečo ako Runtime.getRuntime().load(menokniznice)
. Vidím kód knižnice a môžem používať breakpointy.
Fakt? Muzu se zeptat jak to delas?Fakt. Nerobím nič zvláštne. Mám Slackware (takmer -current), gdb 6.6, gcc 4.1.2, jdk-6u1-i586, ručne kompilované jadro 2.6.23. Knižnica je kompilovaná s "gcc -g -ggdb -Wall -Wno-unused ...", linkovaná s "gcc -lm -shared ...". Mám knižnicu napísanu aj v C a inú napísanú v C++. Keď potrebujem debugovať tak zariadim z javy, aby bola knižnica nahraná do pamäte (spomínané Runtime.getRuntime().load(menokniznice)), potom dám breakpoint v Eclipse a kým na ňom stojím, tak si v inom okne poustím "ps axu |grep java ", a urobím
gdb /usr/lib/jdk1.6.0_01/bin/java {pidprocesu}
a v gdb potom urobím breakpoint na meno funkcie. Dám continue
, v gdb a v eclipse a gdb po chvíli zastane na funkcii. Žiadne čary. Fungovalo mi to aj zo staršími verziami gdb/gcc/jdk/jadra.
Ak máš nejaké ďalšie otázky, založ novú diskusiu, alebo sa ozvi mailom. Sem to už asi nepatrí.
Tiskni
Sdílej: