Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
nedokazal jsem nacist debug symboly pro knihovnu(plugin) nacteny pres dlopen. Dalsi probem je, ze nektere veci(treba breakpointy) nefunguji pokud gdb attechnete k bezicimu procesu, zatimco binarka spustena primo gdb krokovat jde.Možno robíš zložitejšie veci ako ja, ale tieto konkrétne veci mi fungujú. Používam ich na debugovanie dynamickej knižnice používanej cez JNI z javy. Predpokladám, že java urobí
dlopen()
keď sa zavolá niečo ako Runtime.getRuntime().load(menokniznice)
. Vidím kód knižnice a môžem používať breakpointy.
Fakt? Muzu se zeptat jak to delas?Fakt. Nerobím nič zvláštne. Mám Slackware (takmer -current), gdb 6.6, gcc 4.1.2, jdk-6u1-i586, ručne kompilované jadro 2.6.23. Knižnica je kompilovaná s "gcc -g -ggdb -Wall -Wno-unused ...", linkovaná s "gcc -lm -shared ...". Mám knižnicu napísanu aj v C a inú napísanú v C++. Keď potrebujem debugovať tak zariadim z javy, aby bola knižnica nahraná do pamäte (spomínané Runtime.getRuntime().load(menokniznice)), potom dám breakpoint v Eclipse a kým na ňom stojím, tak si v inom okne poustím "ps axu |grep java ", a urobím
gdb /usr/lib/jdk1.6.0_01/bin/java {pidprocesu}
a v gdb potom urobím breakpoint na meno funkcie. Dám continue
, v gdb a v eclipse a gdb po chvíli zastane na funkcii. Žiadne čary. Fungovalo mi to aj zo staršími verziami gdb/gcc/jdk/jadra.
Ak máš nejaké ďalšie otázky, založ novú diskusiu, alebo sa ozvi mailom. Sem to už asi nepatrí.
Tiskni
Sdílej: