Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Broken pipe
.A v tu chvili cely soft spadne a je konec. Uz jsem googlil co se dalo ale nikde jsem nic nenasel nevite nekdo kde by mohla byt chyba? prikladam dve fce ve ktereych se to deje. teda spis si myslim ze to je problem toho Slackwaru nez meho programovani. preklad provadim pomoci g++ "zdroj.cpp" -o "vystup"
. Hlaska se objevi po return
u z fce.
unsigned int exec_command (const char *p_command) { FILE *pipe_cmd=NULL; if ((pipe_cmd=popen(p_command,"w"))==NULL){ fprintf(stderr,"Don't open pipe!\n"); exit(1); } fputs(p_command, pipe_cmd); pclose(pipe_cmd); return 0; }nebo pro cteni
unsigned int read_command (const char *p_command) { FILE *pipe_cmd=NULL; char p_cmd[50]=("cat /var/log/syslog | grep "), vystup[2]; strcat (p_cmd, p_command); if ((pipe=popen(p_cmd,"r"))==NULL) { fprintf(stderr,"Nelze spustit externi prikaz!\n"); exit (1); } if ((fgets(vystup, 2, pipe))!=NULL) { pclose (pipe); return 1; } else { pclose (pipe); return 0; } }
iptables
a to prez cecko asi neporesim. a ja proste potrebuju cist vystup toho prikazu. a prikaz system
vraci jen jestli se provedlo ci nikoliv.
popen
musí být "r"
, ne "w
". Hláška "broken pipe" znamená, že se pokoušíte zapisovat do roury, jejíž druhý konec mezitím druhá strana zavřela. V tomto případě příkaz iptables
skončí, aniž by četl to, co mu posíláte na stadardní vstup.
puts
nekontroluju protoze jsem to testoval. jestli jde aspon spoustet kdyz ne cist. vstupni parametry tech funkci jsou osetreny pri volani tech f-ci. takze v tele samotnych f-ci mi to prijde vcelku zbytecne. jinak dekuji za reakce. stale nehazim flintu do zita a experimentuju. prepisovat do perlu se mi to fakt nechce.
void pipebreak(int sig) { } ... signal(SIGPIPE, pipebreak);(tohle ovsem neni priklad hodny nasledovani). Nicmene podle me tam je nejaka nekonzistence v tom co ty spoustene prikazy vypisuji (asi jina verze na obou pocitaich) a tak to bude asi potreba nejak osetrit.
(tohle ovsem neni priklad hodny nasledovani).Podle mně je to naprosto v pohodě (i když mnohem lepší ignorovat je pomocí
signal(SIGPIPE, SIG_IGN)
(pozn. default je terminate). Potom se ta chyba projeví tak že fputs selže a v errno je EPIPE (tuším).
Každopádně na ladění takových chyb je nejlepší strace -f
1/ spousteny command jsem skladal do pole deklarovaneho jako cmd[300] 2/ udelal jsem z nej dynamicky aloccovane a najednou zacal fungovat i sprintf 3/ ve vstupech do funkci jsem udelal z pointeru na command staicky command[300]a funguje.
Tiskni
Sdílej: