Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
grep(1)
$ echo `date +%Y/%m/%d--%k:%M:%S` `ping -c 3 www.google.com | head -n 4 | tail -n 1` 2008/08/14--16:27:08 64 bytes from fx-in-f104.google.com (74.125.39.104): icmp_seq=1 ttl=240 time=22.0 ms
Z obratu
echo `příkaz`
mi vždycky trochu běhá mráz po zádech. :-)
echo $$ `echo \$\$`
3925 3925
To nebyl dobrý příklad, protože ve vašem případě ke spuštění subshellu zrovna dojde, přestože příkaz je interní (nebo spíš právě proto). Zkuste si napsat prográmek showpid
, který vám jen zobrazí své PID, např.:
#include <stdio.h> #include <unistd.h> int main() { printf("%lu\n", (unsigned long) getpid()); return 0; }
Pak si napište obdobu toho vašeho skriptu:
#!/bin/bash ./showpid echo $$ `echo \$\$` ./showpid
Dostanete výstup
15683 15682 15682 15685
zatímco po zakomentování prostředního řádku
15697 15698
echo $$ `perl -e 'print getppid;'`
echo
je v bashi interní (builtin) příkaz. Zkuste si to pustit pod 'strace -f
', uvidíte, že execve()
se spouští pouze dvakrát, a to na showpid
. Navíc tam jasně uvidíte write()
, kterým proces s "vynechaným" PID posílá svému rodiči jeho (ne svoje) PID.
echo `ls -1 /`
ls -1 | tr "\n" " "
Já přeci netvrdím, že jste neměl pravdu v ničem. Jen jsem vás upozornil, že ten příklad v příspěvku z 20:03 je naproto nevhodný, protože to je zrovna ukázkový příklad situace, kdy nový proces vznikne. Pokud se se mnou chcete hádat, polemizujte, prosím, jen s tím, co jsem napsal. Chcete-li tvrdit, že nemám pravdu, pak ukažte konkrétní nepravdivé tvrzení, kterého jsem se dopustil.
pokud se podle Vas opravdu spousti subshell v novem procesu, tak proc je $$ stejna, hmm?
Že by proto, že v této situaci onen samostatný proces (kterým je stále bash, žádné execve()
se tam nevolá) jako $$
záměrně neuvádí své skutečné PID, ale hodnotu zděděnou od svého rodiče, hmm? Právě proto, aby to vypadalo, jako by builtin příkaz běžel stále v kontextu téhož shellu, hmm? Udělejte si ten pokus a podívejte se na výstup 'strace -f
', tam to uvidíte naprosto zřetelně.
( date ; ping -c 1 www.seznam.cz | grep icmp ) | awk '{ printf "%s: ", $0; getline; print }'
tr -d "\n"
Tiskni
Sdílej: