Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Byla vydána verze 17.0.1, tj. první veřejná verze z nové řady 17.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++, Polly a Flang.
Z aktuálních akcí na Humble Bundle lze vypíchnout sady knih Become a Python Expert by Pearson a Software Architecture by O'Reilly nebo hru PC Building Simulator (Steam, ProtonDB).
Craig Loewen se na blogu Microsoftu rozepsal o zářijové aktualizaci Windows Subsystému pro Linux (WSL) aneb o předběžném vydání 2.0.0. Nové experimentální vlastnosti (autoMemoryReclaim, sparseVhd, networkingMode, dnsTunneling, firewall, autoProxy) představil také na YouTube.
service test
{
disable = no
type = UNLISTED
wait = no
socket_type = stream
protocol = tcp
port = 2222
server = /root/test.pl
flags = NOLIBWRAP KEEPALIVE
}
V perl skriptu jsem inicializoval stdin a stdout. Cteni od klienta pres stdin a zapis klientovy na stdout pomoci systemovych funkci sysread a syswrite funguje.
Nedokazal jsem najit nikde co se stane kdyz klient zavre spojeni pomoci funkci shutdown+close. Tedka to mam reseno pomoci funkce alarm.
sub get_alarmed {
exit;
}
local $SIG{ALRM} = \&get_alarmed;
alarm 10;
my $ret_len = sysread($s, $buf, 2);
alarm 0;
Podle dokumentace by mneli tyto funkce vracet undef pri nejake chybe.
Moje otazka zni jestli je toto spravne a jak se da nastavit sysread+syswrite do neblockovaneho rezimu.
Diky
je zbytecne delat handler s exitem na sigalarm, protoze implicitni handler dela exit
pokud klient provede close, dostanete na vstupu (sysread) EOF, tj. 0 prectenych znaku. na vystupu (syswrite) dostanete -1 a EPIPE, pripadne se vam dostavi i sigpipe, ktery je potreba osetrit. pokud nemate nejaky extra duvod k sys* funkcim (tj. nevadi vam bufferovani, perlio, atd), muzete pouzit normalni print, read nebo readline (alias <>).
nonblock muzete delat dvema zpusoby, a to bud klasicky pres fcntl (viz cookbook), nebo ve vetsine pripadu je plne dostacujici pouzivat select na normalnich (blokujicich) socketech. v druhem pripade bych dal prednost jiz hotovemu modulu IO::Select.
Tiskni
Sdílej: