Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
service test
{
disable = no
type = UNLISTED
wait = no
socket_type = stream
protocol = tcp
port = 2222
server = /root/test.pl
flags = NOLIBWRAP KEEPALIVE
}
V perl skriptu jsem inicializoval stdin a stdout. Cteni od klienta pres stdin a zapis klientovy na stdout pomoci systemovych funkci sysread a syswrite funguje.
Nedokazal jsem najit nikde co se stane kdyz klient zavre spojeni pomoci funkci shutdown+close. Tedka to mam reseno pomoci funkce alarm.
sub get_alarmed {
exit;
}
local $SIG{ALRM} = \&get_alarmed;
alarm 10;
my $ret_len = sysread($s, $buf, 2);
alarm 0;
Podle dokumentace by mneli tyto funkce vracet undef pri nejake chybe.
Moje otazka zni jestli je toto spravne a jak se da nastavit sysread+syswrite do neblockovaneho rezimu.
Diky
je zbytecne delat handler s exitem na sigalarm, protoze implicitni handler dela exit
pokud klient provede close, dostanete na vstupu (sysread) EOF, tj. 0 prectenych znaku. na vystupu (syswrite) dostanete -1 a EPIPE, pripadne se vam dostavi i sigpipe, ktery je potreba osetrit. pokud nemate nejaky extra duvod k sys* funkcim (tj. nevadi vam bufferovani, perlio, atd), muzete pouzit normalni print, read nebo readline (alias <>).
nonblock muzete delat dvema zpusoby, a to bud klasicky pres fcntl (viz cookbook), nebo ve vetsine pripadu je plne dostacujici pouzivat select na normalnich (blokujicich) socketech. v druhem pripade bych dal prednost jiz hotovemu modulu IO::Select.
Tiskni
Sdílej: