abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1991 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: XML scheme

    16.10.2008 15:20 Tomáš Skočdopole | skóre: 13
    XML scheme
    Přečteno: 634×
    Ahoj, chtel bych se zeptat, zda je korektni v navrhu XML struktury pouzit stejny nazev elementu, který bude mit jiné vlastnosti v zavislosti na to, kde se nachazi.
    Priklad:
    <resistor>
    …
    	<value unit-prefix="k">10</value>
    …
    <resistor>
    
    <condensator>
    	…
    	<value unit-prefix="u">10</value>
    	…
    </condensator>
    
    Zde konkretne element <value>, jednou muze jeho atribut unit-prefix nabyvat hodnot: m|R|k|M. Kdezto když je to u kondenzatoru, tak muze tento atribut nabyvat hodnot: m|u|n|p.

    Ted tvorim schema dle XML Schema (http://www.w3.org/2001/XMLSchema) a nevim jak mam definovat element value tak aby se rozlišilo, kde se element nachazi.

    Dekuji predem za pomoc!

    Tomas

    Odpovědi

    default avatar 16.10.2008 15:46 default | skóre: 22 | Madrid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XML scheme
    Jen z hlavy. Budeš to muset doladit:
    <xsd:complexType name="rootType">
        <xsd:sequence>
            <xsd:element name="resistor" type="resistorType" />
            <xsd:element name="condensator" type="condensatorType" />
        </xsd:sequence>
    </xsd:complexType>
    
    <xsd:complexType name="resistorType">
        <xsd:sequence>
            <xsd:element name="value" type="valueType" />
        </xsd:sequence>
    </xsd:complexType>
    
    <xsd:complexType name="condensatorType">
        <xsd:sequence>
            <xsd:element name="value" type="valueType" />
        </xsd:sequence>
    </xsd:complexType>
    
    <xsd:complexType name="valueType">
        <xsd:simpleContent>
            <xsd:extension base="xsd:integer" use="required">
                <xsd:attribute name="unit-prefix" type="unitsType" use="required" />
            </xsd:extendsion>
        </xsd:simpleContent>
    </xsd:complexType>
    
    <xsd:simpleType="unitsType">
        <xsd:restriction base="xsd:string">
            <xsd:enumeration value="k" />
            <xsd:enumeration value="M" />
            <xsd:enumeration value="G" />
            <xsd:enumeration value="T" />
            <xsd:enumeration value="P" />
            <xsd:enumeration value="E" />
            <xsd:enumeration value="Y" />
    
            <xsd:enumeration value="m" />
            <xsd:enumeration value="u" />
            <xsd:enumeration value="n" />
            <xsd:enumeration value="p" />
            <xsd:enumeration value="f" />
            <xsd:enumeration value="a" />
            <xsd:enumeration value="y" />
    
            <xsd:enumeration value="d" />
            <xsd:enumeration value="dk" />
            <xsd:enumeration value="h" />
        </xsd:restriction>
    </xsd:simpleType>
    
    17.10.2008 10:25 Tomáš Skočdopole | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XML scheme
    Diky za reakci,

    no, mozna jsem nesikovne napsal ten ukazkovy (umele vytvoreny) priklad, ale potreboval bych neco jineho. Potreboval bych definovat element <value> vice zpusoby - aby zalezelo, ve ktere pozici se v XML hierarchii nachazi. To znamena aby treba jednou mel element <value> pouze ciselnou hodnotu a bez atributu, podruhe, kdyz se treba nachazi uvnitr <rezistor> tak aby mel atribut unit-prefix a ten atribut aby mohl nabyvat hodnot m R k M. Dale pokud bude treba uvnitr jineho elementu, tak aby mohl mit i podrazene elementy a tak dale.

    Omlouvam se za nepresny popis v prvnim prispevku. Snad uz to bude jasnejsi.

    Dekuji Tomas
    default avatar 17.10.2008 14:28 default | skóre: 22 | Madrid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XML scheme
    Přílohy:
    Tak se na to jukni. XML má tuto strukturu:
    <ns:root xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance"
             xmlns:ns="http://hadrabap.googlepages.com/projects/xmlutilities/example.xsd"
             xsi:schemaLocation="http://hadrabap.googlepages.com/projects/xmlutilities/example.xsd file:/Users/petr/NetBeansProjects/xmlutilities/test/global/sandbox/xmlutilities/example.xsd">
        
        <ns:resistor>
            <ns:value unit-prefix="k">12</ns:value>
        </ns:resistor>
        
        <ns:condensator>
            <ns:value>
                12
            </ns:value>
        </ns:condensator>
        
        <ns:other>
            <ns:value unit-prefix="xm">14</ns:value>
        </ns:other>
        
        <ns:resistor>
            <ns:value unit-prefix="M">13</ns:value>
        </ns:resistor>
        
    </ns:root>
    
    Kořenem je element root. V něm můžou být tyto elementy:
    • resistor
    • condensator
    • other
    Všechny tyto elementy v sobě mají element value, který může obsahovat jen číselnou hodnotu (desetinné číslo). Element value v elementu resistor žere navíc atribut unit-prefix, který může nabývat hodnot m, R, k a M. Element value v elementu condensator nemá žádný atribut. Element value v elementu other má též atribut unit-prefix, ale s hodnotami xm, xR, xk a xM.

    Schéma vypadá takto:
    <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
    
    <xsd:schema xmlns:xsd="http://www.w3.org/2001/XMLSchema"
                xmlns="http://hadrabap.googlepages.com/projects/xmlutilities/example.xsd"
                targetNamespace="http://hadrabap.googlepages.com/projects/xmlutilities/example.xsd"
                elementFormDefault="qualified"
                attributeFormDefault="unqualified">
        
        <xsd:element name="root" type="rootType" />
        
        <xsd:complexType name="rootType">
            <xsd:sequence minOccurs="0" maxOccurs="unbounded">
                <xsd:choice>
                    <xsd:element name="resistor" type="resistorType" />
                    <xsd:element name="condensator" type="condensatorType" />
                    <xsd:element name="other" type="otherType" />
                </xsd:choice>
            </xsd:sequence>
        </xsd:complexType>
        
        <xsd:complexType name="resistorType">
            <xsd:sequence>
                <xsd:element name="value">
                    <xsd:complexType>
                        <xsd:simpleContent>
                            <xsd:extension base="xsd:decimal">
                                <xsd:attribute name="unit-prefix" type="unitsType" />
                            </xsd:extension>
                        </xsd:simpleContent>
                    </xsd:complexType>
                </xsd:element>
            </xsd:sequence>
        </xsd:complexType>
        
        <xsd:complexType name="condensatorType">
            <xsd:sequence>
                <xsd:element name="value">
                    <xsd:complexType>
                        <xsd:simpleContent>
                            <xsd:extension base="xsd:decimal" />
                        </xsd:simpleContent>
                    </xsd:complexType>
                </xsd:element>
            </xsd:sequence>
        </xsd:complexType>
        
        <xsd:complexType name="otherType">
            <xsd:sequence>
                <xsd:element name="value">
                    <xsd:complexType>
                        <xsd:simpleContent>
                            <xsd:extension base="xsd:decimal">
                                <xsd:attribute name="unit-prefix" type="units2Type" />
                            </xsd:extension>
                        </xsd:simpleContent>
                    </xsd:complexType>
                </xsd:element>
            </xsd:sequence>
        </xsd:complexType>
        
        <xsd:simpleType name="unitsType">
            <xsd:restriction base="xsd:string">
                <xsd:enumeration value="m" />
                <xsd:enumeration value="R" />
                <xsd:enumeration value="k" />
                <xsd:enumeration value="M" />
            </xsd:restriction>
        </xsd:simpleType>
        
        <xsd:simpleType name="units2Type">
            <xsd:restriction base="xsd:string">
                <xsd:enumeration value="xm" />
                <xsd:enumeration value="xR" />
                <xsd:enumeration value="xk" />
                <xsd:enumeration value="xM" />
            </xsd:restriction>
        </xsd:simpleType>
        
    </xsd:schema>
    
    Když si stáhneš XMLUtilities a do adresáře xmlutilities/test/global/sandbox/xmlutilities/ nahraješ soubory z přílohy, získáš další TestCase, pomocí kterého si můžeš hrát s tím schémátkem. Je to projekt NetBeans 6.1 a všechny knihovny jsou součástí distribuce knihovny. Vyžaduje to JavaSE 5 a vyšší.

    Tak snad jsem trošku pomohl. Dej vědět, co dál ;-)
    29.10.2008 16:27 Tomáš Skočdopole | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XML scheme
    Ahoj,

    ano to je presne ono jak jsem to potreboval. Dekuji mnohokrat!

    Jinak mohl bych se zeptat, jak v teto sekci:
    <location>
         <coordinate name="x">20</coordinate>
         <coordinate name="y">50</coordinate>
    </location>
    
    nadefinovat to, aby se prvek coordinate mohl vyskytnout vicenasobne ale abynevznikla duplicitni definice u hodnoty atributu name. Cili nejak takto ne:
    <location>
         <coordinate name="x">20</coordinate>
         <coordinate name="x">50</coordinate>
         <coordinate name="y">50</coordinate>
    </location>
    
    Dekuji Vam!
    default avatar 29.10.2008 19:54 default | skóre: 22 | Madrid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XML scheme
    No, tady je to již trošku horší. Bohužel dva stejně pojmenované elementy s různými typy nelze v XML Schema nadefinovat. Buď bych to ošetřil v parseru (tam je to docela jednoduché, protože předtím, než nasmažíš do svých struktur hodnotu pro např. coordinate-x, tak se podíváš, jestli je nadefinovaná a když jo, tak vyhučíš), nebo změnil strukturu XML (například mít dva elementy <coordinate-x /> a <coordinate-y /> bez toho atributu)…

    Bohužel, i XML Schema má své limity a tohle není jediná. Například nejde udělat, že když má atribut někde v nějakym elementu nahoře tuhle hodnotu, tak někde dole musí být hodnota jiná :-/
    17.10.2008 10:59 FooBar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XML scheme
    Ano, je to kosher, ale pozor -- DTD tohle neumi, jsi omezenej pak prave na XSD, RelaxNG apod.

    Jen bych se zeptal, proc omezovat u kondensatoru jen na male hodnoty a u odporu jen na velke hodnoty -- neprijde mi to jako rozumny pristup k validaci dat... kdyz nekdo bude chtit zadat pidiodpor nebo megakondensator, tak ma peska i kdyby to treba davalo v realnym svete smysl... osobne bych proste omezil "unit-prefix" na zname prefixy jednotek a tim to haslo.
    17.10.2008 11:23 Tomáš Skočdopole | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XML scheme
    Aha, to jsem nevedel ze DTD toto neumi... Nastesti jsem hned od zacatku sahl po XML Scheme :) Ale nevim jak tam toto zadefinovat :(

    Jinak jak jsem psal vyse, tento priklad jsem vytvoril umele. Ve zkutecnosti to mam k necemu uplne jinemu.

    Tomas
    17.10.2008 22:24 FooBar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XML scheme
    V tom pripade by mozna bylo pro lepsi odpovedi dat lepsi ukazkovy vzorek dat:)
    29.10.2008 21:25 cronin | skóre: 49
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XML scheme
    Bez ohladu na to, ci to mozne je alebo nie je, moja rada je, aby si sa tomu vyhol. Usetris problemy sebe a zmatok pre buducich pouzivatelov. A ako bolo naznacene neschopnostou DTD osetrit tuto situaciu, patrne sa vyhnes aj niektorym technickym problemom. Napr. vo vyssie uvedenom pripade je vhodne value nahradit raz pomocou "resistance", raz pomocou "capacity", alebo pod. I ked, vyssie uvedeny priklad je umelo vykonstruovany, ze ano.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.