Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Existují dva způsoby kopírování. Prvním je použití kombinace Ctrl+C
a Ctrl+V
, nebo odpovídající položky kontextového menu (vyvolaného pravým tlačítkem). Druhý, o poznání zajímavější, spočívá v použití středního tlačítka myši. Prostě označíte text a pak se přesunete na místo, kam ho chcete vložit, a kliknete tam středním tlačítkem. Tyto dva způsoby jsou zcela nezávislé, takže můžete mít ve schránce dvě různé věci ve stejnou chvíli. Použijete-li xclipboard
můžete jich tam samozřejmě mít i víc. Druhý způsob se hlavně hodí pro nativní consoli X, xterm
.
Pokud jste hrdým majitelem myši s méně než třemi tlačítky, nezoufejte. X server umí emulovat třetí tlačítko. Emulace se provede při synchronním stisku obou tlačítek.
Pro manipulaci s výběrem můžete také použít konzolový program xsel.
Sejmutím se v tomto případě myslí provedení screenshotu, nikoli zabíjení. Pro to máme programy xwd
a xwdtopnm
. Xwd
nám típne vybrané okno a výsledek uloží ve formátu X11 dump file, který pomocí xwdtopnm
převedeme na PPM (portable pixmap).
Běžné použití:
xwd | xwdtopnm > nazev_souboru_pro_tipanec
- típne okno na které kliknete.
xwd -nobdrs | xwdtopnm > nazev_souboru_pro_tipanec
- típne okno na které klinete, ale vynechá jeho okraje
xwd -root | xwdtopnm > nazev_souboru_pro_tipanec
- típne celou obrazovku (takzvané kořenové okno - root window)
Pokud potřebujete terminál (konzoli se shellem) v grafickém rozhraní, pak stačí spustit xterm
. Zatoužíte-li přerušit aplikaci spuštěnou v xterm
u, lze to provést standardně zmáčknutím Ctrl + C
.
Pro ty ojedinělé případy zatuhnutí aplikací v X je zde xkill
. Tento malý, ale šikovný prográmek změní kurzor v zaměřovač. Pak stačí kliknout na okno zatuhlé aplikace. Častou chybou začátečníků je použití xkill
na panel, ve snaze ukončit aplikaci, která je na panelu nějak reprezentována. V případě, že spustíte xkill omylem, nebo si rozmyslíte zabíjení aplikace, použijte pravé tlačítko - vypne se a kurzor získá zpět normální tvar. Ale pozor, xkillem jste zabili jen grafické rozhraní. Musíte tedy použít kill
nebo killall
, abyste dokonali očistu.
Dokument vytvořil: vladka, 29.8.2005 12:07 | Poslední úprava: Nicky726, 10.3.2009 23:21 | Další přispěvatelé: Věroš, Vít Ožana | Historie změn | Zobrazeno: 7504×
Tiskni
Sdílej: