Byla vydána nová verze 4.4.2 svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Vedle Hectora "marcan" Martina a Asahi Linuxu portují Linux na Apple Silicon aneb na počítače Apple s novým ARM procesorem M1 také lidé ze společnosti Corellium. V sobotu se na Twitteru pochlubili bootováním Linuxu na M1. Dnes zveřejnili zdrojové kódy (Preloader-M1 a Linux-M1).
CSIRT.CZ upozorňuje na kritické zranitelnosti v Orbit Fox pluginu pro WordPress. Správci CMS WordPress, kteří mají nainstalované rozšíření Orbit Fox, by měli provést co nejdříve upgrade rozšíření na poslední verzi 2.10.3. Dvě nedávno nalezené zranitelnosti, stored XSS a možnost eskalace oprávnění, umožňují útočníkovi kompletní ovládnutí webové stránky.
bladeRF-wiphy je open source IEEE 802.11 / Wi-Fi kompatibilní SDR VHDL modem pro bladeRF 2.0 micro xA9. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
V sobotu brzo ráno někdo naboural administrátorský účet diskusního fóra OpenWrt a odcizil citlivá data uživatelů (emailové adresy, API klíče, statistiky, ...).
Byla vydána verze 1.9.0 emulátoru terminálu Terminology (GitHub) postaveného nad EFL (Enlightenment Foundation Libraries). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.0.12 multiplatformního multimediálního přehrávače VLC (Wikipedie). Jedná se o minor verzi mimo jiné vylepšující podporu Bluray, DASH a RIST. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2020-26664.
Murilo Pereira v obsáhlém textu Jak otevřít soubor v Emacsu nejprve zkoumá Emacs jako prostředí pro vývoj na vzdáleném serveru, a pak se dostává k úvahám nad filosofií textových editorů, jejich vývojem a vůbec rozhraními člověk-počítač. Některé kapitoly také zveřejnil samostatně: např. Hodnoty Emacsu, revoluce Neovimu a gorila VSCode.
Konference InstallFest 2021 proběhne online o víkendu 6. a 7.března 2021. Vyhlášeno bylo CFP. Přihlásit přednášku nebo workshop lze do 2. února 2021.
Po roce a půl vývoje byla vydána nová verze 3.9.0.0 svobodného toolkitu určeného pro stavbu softwarově definovaných rádií (SDR) GNU Radio (Wikipedie). Přehled novinek na stránkách projektu a na GitHubu.
X server lze spouštět několika způsoby, které závisí na použité distribuci a jí používaných runlevelech:
Po přihlášení do shellu zadejte startx
. X server se pak spustí podle nastavení v souboru /etc/X11/xinit/xinitrc
případně ~/.xinitrc
.
V tomto případě je potřeba nastavit runlevel 3 v souboru /etc/inittab
a pak přidat svůj oblíbený display manager (kdm, gdm, xdm, slim...) mezi spouštěné daemony. V případě úplného pádu X stačí nastartovat používaného daemona /etc/init.d/kdm start
(pro Debian a podobné distribuce).
Tentokrát je potřeba nastavit runlevel 5 v souboru /etc/inittab
a tamtéž vybrat oblíbený display manager. V případě úplného pádu X je možné jejich běh pod rootem obnovit příkazem init 5
.
Pokud se dostaneme do situace, že potřebujeme X vypnout, nepoužijeme killall
. Místo toho (jako root) zadáme init 3
. Pokud používate Debian, zadáte /etc/init.d/gdm stop
nebo /etc/init.d/kdm stop
. Ve všech případech, kromě killall
dojde ke správnému vypnutí X, včetně uzavření všech grafických aplikací.
Dokument vytvořil: vladka, 29.8.2005 12:07 | Poslední úprava: Nicky726, 11.3.2009 00:08 | Další přispěvatelé: alium, Ricardo | Historie změn | Zobrazeno: 5883×
Tiskni
Sdílej: