Intel vydal 27 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20220809 mikrokódů pro své procesory. Ta řeší INTEL-SA-00657. Jedná se o bezpečnostní chybu ÆPIC Leak aneb CVE-2022-21233.
Byla vydána nová verze 2022.3 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 4.0 programovacího jazyka a vývojového prostředí Processing. Ke stažení na GitHubu. Přehled novinek na wiki.
Konference OpenAlt 2022 proběhne o víkendu 17. a 18. září na FIT VUT v Brně. Přednášky lze přihlásit do 15. srpna.
GNOME Web (Epiphany) přichází s podporou rozšíření, která jsou kompatibilní s rozšířeními ve Firefoxu. Více v článku WebExtensions v Epiphany (GNOME Web) na MojeFedora.cz.
Ve Vancouveru probíhá konference a výstava SIGGRAPH 2022 (Special Interest Group on Computer Graphics and Interactive Techniques) věnována počítačové grafice. Řada firem představuje své novinky. Intel například představil profesionální grafické karty Arc Pro A50, A40 a A30M (Mobile).
Příkaz cat měl dnes svůj den (International Cat Day). Kolikrát jste jej dnes použili? Nebo máte raději bat?
Minetest (Wikipedie), multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, byl vydán ve verzi 5.6.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Projekt Debian získal doménu debian.community. Jedná se o výsledek doménového sporu u WIPO/UDRP: "Doména debian.community byla zaregistrována ve zlé víře a byla používána k pošpinění ochranných známek projektu Debian". Viz Wayback Machine.
Byl publikován detailní rozbor zranitelnosti CVE-2022-29582 v Linuxu v io_uring. Zranitelnost byla v upstreamu opravena již v dubnu.
X server lze spouštět několika způsoby, které závisí na použité distribuci a jí používaných runlevelech:
Po přihlášení do shellu zadejte startx
. X server se pak spustí podle nastavení v souboru /etc/X11/xinit/xinitrc
případně ~/.xinitrc
.
V tomto případě je potřeba nastavit runlevel 3 v souboru /etc/inittab
a pak přidat svůj oblíbený display manager (kdm, gdm, xdm, slim...) mezi spouštěné daemony. V případě úplného pádu X stačí nastartovat používaného daemona /etc/init.d/kdm start
(pro Debian a podobné distribuce).
Tentokrát je potřeba nastavit runlevel 5 v souboru /etc/inittab
a tamtéž vybrat oblíbený display manager. V případě úplného pádu X je možné jejich běh pod rootem obnovit příkazem init 5
.
Pokud se dostaneme do situace, že potřebujeme X vypnout, nepoužijeme killall
. Místo toho (jako root) zadáme init 3
. Pokud používate Debian, zadáte /etc/init.d/gdm stop
nebo /etc/init.d/kdm stop
. Ve všech případech, kromě killall
dojde ke správnému vypnutí X, včetně uzavření všech grafických aplikací.
Dokument vytvořil: vladka, 29.8.2005 12:07 | Poslední úprava: Nicky726, 11.3.2009 00:08 | Další přispěvatelé: alium, Ricardo | Historie změn | Zobrazeno: 6278×
Tiskni
Sdílej: