Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
dobrý den, potreboval bych poradit. nevim jak zmenit velikost pismen na tlacitka v java aplikacich. je tam asi 10, a ja to fakt skoro neprectu :( dekuji, mam ubuntu 8.04, netbeans 6.5, 6,01
Děkuji, ale vzhledem k tomu, že s tim začínám, tak vůbec netuším, kde co mám upravit :( kdyby jste mi mohl dát nějaký návod, nebo popis, bylo by to moc fajn, děkuji Jirka
Pustte netbeans s parametrem --fontsize <velikost_pisma>, nebo upravte soubor netbeans.conf (kde ho hledat v Ubuntu netusim) - je tam radek netbeans_default_options, pridejte nakonec parametr --fontsize <velikost_pisma>. Nedavno jsem s tim laboroval taky, zjistil jsem jeste jednu zajimavost - pokud neni velikost systemovych pisem nastavena na cele pixely, ale napr na 7,5, potom tuto velikost java aplikace neprebiraji.
Dobrý den, děkuji, už mi to funguje, sic jen v netbeans 6.01, jen bych se chtel zeptat, jestli by mi nekdo poradil, jak to udelat u vsech javovskych aplikaci? nejak config, nebo neco takoveho? dekuji moc, Jirka
Moc se omlouvám, ale moc netusím, o čem tu mluvíte. Jeste vím, co je to look and feel, ale absolutne nevím, kde nebo kdy jsem ho instaloval (to si asi udelal sam ubuntu) a nevím, kde ho zmenit, nastavit atd. A co se týče Xwindows tak tam jsem taky lama, protože zase nevím, kde to najdu, jak nastavim a podobne.
Omlouvám, prosim o trpelivost se zacatecnikem
jinak, pokud si text nastavim na tech 12 tak je text rozhodne vetsi, nez v javovskym aplikacich.
dekuji Jirka
ach tak, pak tedy Gnome
gnome.Xft/DPI
. Tu by zřejmě mělo jít někde v Gnome nastavit – možná gnome-font-properties
. Pokud ta vlastnost nastavená není, použije se DPI uváděné X serverem – GTK look-and-feel se snaží používat stejný postup výpočtu, jaký používá samotné GTK, ale pokud jsou někde dvě implementace, vždy se mohou v nějakých detailech lišit… Jako výchozí font se používá sans
velikosti 10 bodů. Nepodařilo se mi zjistit, zda to jde někde změnit.
Každopádně pokud by se vám nepodařilo net GTK L&F přeprat, můžete zkusit používat ve Swingu jiný L&F – ale aplikace pak asi úplně nezapadnou do systému. V adresáři, kde máte nainstalováno Javu (JRE) si v podadresáři lib
(je v něm např. soubor rt.jar
) vytvořte soubor swing.properties
a do něj si dejte řádek
swing.defaultlaf=vybraný L&F #například #swing.defaultlaf=com.sun.java.swing.plaf.gtk.GTKLookAndFeel #swing.defaultlaf=javax.swing.plaf.metal.MetalLookAndFeel #swing.defaultlaf=com.sun.java.swing.plaf.motif.MotifLookAndFeel
GTKLookAndFeel
je pravděpodobně ten, ve kterém se vám zobrazují malé fonty, ten asi chtít nebudete, MetalLookAndFeel
„klasický“ Swingovský L&F, dříve býval jako výchozí, MotifLookAndFeel
vychází z CDE/Motif. Pokud by ani jeden nevyhovoval, dají se další L&F koupit nebo stáhnout z internetu – mně třeba vyhovuje JGoodies Looks. Stačí soubor .jar
s příslušným L&F nakopírovat do podadresáře ext
ve výše zmíněném adresáři lib
a do swing.properties
uvést jméno třídy s tím L&F, např. tedy jendu z možností:
swing.defaultlaf=com.jgoodies.plaf.windows.ExtWindowsLookAndFeel swing.defaultlaf=com.jgoodies.plaf.plastic.PlasticLookAndFeel swing.defaultlaf=com.jgoodies.plaf.plastic.Plastic3DLookAndFeel swing.defaultlaf=com.jgoodies.plaf.plastic.PlasticXPLookAndFeelNěkteré L&F (např. právě JGoodies nebo Metal) mají ještě možnost volby (barevného) tématu, ale tam už způsob nastavení záleží na konkrétním L&F. U JGoodies Looks pak ještě můžete fonty ovlivnit při startu aplikace na příkazové řádce:
java -Djgoodies.menuFont=Tahoma-PLAIN-11 -Djgoodies.controlFont=Tahoma-PLAIN-14 -jar aplikace.jar
Už toho tady bylo řečeno hodně, ale pokusím se to pro přehlednost shrnout do jednoho příspěvku.
Aplikace napsané pomocí Java Swing, jako jsou například NetBeans, mohou používat různé Look&Feel, což je, zhruba řečeno, obdoba tzv. skinů. Běží-li NetBeans v Gnome a na JDK 6u2 (aka JDK 6 update 2, aka JDK 1.6.0_02) nebo novějším, použijí GTK Look&Feel, jinak použijí Metal Look&Feel. Verzi JDK použitou k běhu NetBeans zjistíte tak, že v NetBeans z hlavního menu vyberete položku Help > About a v okně About se v dolní části podíváte na řádek začínající na Java:.
V GTK Look&Feel je velikost písma převzatá z prostředí Gnome. V Ubuntu 8.04 se velikost písma pro Gnome nastavuje takto:
Při použití jiného Look&Feel se použije výchozí velikost písma daná tímto look&feel. Pro Metal look&feel je to tuším 10 pixelů. Toto nastavení můžete změnit zadáním parametru --fontsize velikost
při spouštění NetBeans z příkazové řádky, případně tento parametr můžete zadata do souboru nbinst/etc/netbeans.conf, kde nbinst se myslí adresář, ve kterém jsou NetBeans nainstalovány. Tento adresář můžete zjistit z běžících NetBeans tak, že v hlavním menu vyberete View > IDE Log a v okně Output se podíváte na asi třináctý řádek shora, začínající na Installation – instalační adresář je to, co je mezi rovnítkem a posledním lomítkem.
Tiskni
Sdílej: