Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
dobrý den, potreboval bych poradit. nevim jak zmenit velikost pismen na tlacitka v java aplikacich. je tam asi 10, a ja to fakt skoro neprectu :( dekuji, mam ubuntu 8.04, netbeans 6.5, 6,01
Děkuji, ale vzhledem k tomu, že s tim začínám, tak vůbec netuším, kde co mám upravit :( kdyby jste mi mohl dát nějaký návod, nebo popis, bylo by to moc fajn, děkuji Jirka
Pustte netbeans s parametrem --fontsize <velikost_pisma>, nebo upravte soubor netbeans.conf (kde ho hledat v Ubuntu netusim) - je tam radek netbeans_default_options, pridejte nakonec parametr --fontsize <velikost_pisma>. Nedavno jsem s tim laboroval taky, zjistil jsem jeste jednu zajimavost - pokud neni velikost systemovych pisem nastavena na cele pixely, ale napr na 7,5, potom tuto velikost java aplikace neprebiraji.
Dobrý den, děkuji, už mi to funguje, sic jen v netbeans 6.01, jen bych se chtel zeptat, jestli by mi nekdo poradil, jak to udelat u vsech javovskych aplikaci? nejak config, nebo neco takoveho? dekuji moc, Jirka
Moc se omlouvám, ale moc netusím, o čem tu mluvíte. Jeste vím, co je to look and feel, ale absolutne nevím, kde nebo kdy jsem ho instaloval (to si asi udelal sam ubuntu) a nevím, kde ho zmenit, nastavit atd. A co se týče Xwindows tak tam jsem taky lama, protože zase nevím, kde to najdu, jak nastavim a podobne.
Omlouvám, prosim o trpelivost se zacatecnikem
jinak, pokud si text nastavim na tech 12 tak je text rozhodne vetsi, nez v javovskym aplikacich.
dekuji Jirka
ach tak, pak tedy Gnome
gnome.Xft/DPI
. Tu by zřejmě mělo jít někde v Gnome nastavit – možná gnome-font-properties
. Pokud ta vlastnost nastavená není, použije se DPI uváděné X serverem – GTK look-and-feel se snaží používat stejný postup výpočtu, jaký používá samotné GTK, ale pokud jsou někde dvě implementace, vždy se mohou v nějakých detailech lišit… Jako výchozí font se používá sans
velikosti 10 bodů. Nepodařilo se mi zjistit, zda to jde někde změnit.
Každopádně pokud by se vám nepodařilo net GTK L&F přeprat, můžete zkusit používat ve Swingu jiný L&F – ale aplikace pak asi úplně nezapadnou do systému. V adresáři, kde máte nainstalováno Javu (JRE) si v podadresáři lib
(je v něm např. soubor rt.jar
) vytvořte soubor swing.properties
a do něj si dejte řádek
swing.defaultlaf=vybraný L&F #například #swing.defaultlaf=com.sun.java.swing.plaf.gtk.GTKLookAndFeel #swing.defaultlaf=javax.swing.plaf.metal.MetalLookAndFeel #swing.defaultlaf=com.sun.java.swing.plaf.motif.MotifLookAndFeel
GTKLookAndFeel
je pravděpodobně ten, ve kterém se vám zobrazují malé fonty, ten asi chtít nebudete, MetalLookAndFeel
„klasický“ Swingovský L&F, dříve býval jako výchozí, MotifLookAndFeel
vychází z CDE/Motif. Pokud by ani jeden nevyhovoval, dají se další L&F koupit nebo stáhnout z internetu – mně třeba vyhovuje JGoodies Looks. Stačí soubor .jar
s příslušným L&F nakopírovat do podadresáře ext
ve výše zmíněném adresáři lib
a do swing.properties
uvést jméno třídy s tím L&F, např. tedy jendu z možností:
swing.defaultlaf=com.jgoodies.plaf.windows.ExtWindowsLookAndFeel swing.defaultlaf=com.jgoodies.plaf.plastic.PlasticLookAndFeel swing.defaultlaf=com.jgoodies.plaf.plastic.Plastic3DLookAndFeel swing.defaultlaf=com.jgoodies.plaf.plastic.PlasticXPLookAndFeelNěkteré L&F (např. právě JGoodies nebo Metal) mají ještě možnost volby (barevného) tématu, ale tam už způsob nastavení záleží na konkrétním L&F. U JGoodies Looks pak ještě můžete fonty ovlivnit při startu aplikace na příkazové řádce:
java -Djgoodies.menuFont=Tahoma-PLAIN-11 -Djgoodies.controlFont=Tahoma-PLAIN-14 -jar aplikace.jar
Už toho tady bylo řečeno hodně, ale pokusím se to pro přehlednost shrnout do jednoho příspěvku.
Aplikace napsané pomocí Java Swing, jako jsou například NetBeans, mohou používat různé Look&Feel, což je, zhruba řečeno, obdoba tzv. skinů. Běží-li NetBeans v Gnome a na JDK 6u2 (aka JDK 6 update 2, aka JDK 1.6.0_02) nebo novějším, použijí GTK Look&Feel, jinak použijí Metal Look&Feel. Verzi JDK použitou k běhu NetBeans zjistíte tak, že v NetBeans z hlavního menu vyberete položku Help > About a v okně About se v dolní části podíváte na řádek začínající na Java:.
V GTK Look&Feel je velikost písma převzatá z prostředí Gnome. V Ubuntu 8.04 se velikost písma pro Gnome nastavuje takto:
Při použití jiného Look&Feel se použije výchozí velikost písma daná tímto look&feel. Pro Metal look&feel je to tuším 10 pixelů. Toto nastavení můžete změnit zadáním parametru --fontsize velikost
při spouštění NetBeans z příkazové řádky, případně tento parametr můžete zadata do souboru nbinst/etc/netbeans.conf, kde nbinst se myslí adresář, ve kterém jsou NetBeans nainstalovány. Tento adresář můžete zjistit z běžících NetBeans tak, že v hlavním menu vyberete View > IDE Log a v okně Output se podíváte na asi třináctý řádek shora, začínající na Installation – instalační adresář je to, co je mezi rovnítkem a posledním lomítkem.
Tiskni
Sdílej: