Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
Mam subor s priradenymi sietami k FQDN.
cat priradene
gw1.pokus.test=192.168.1.0
gw2.pokus.test=192.168.2.0
V skripte priradujem FQDN premennej MENO
Chcem pri zruseni site pouzit pre zachovanie riadku nieco ako
sed -n -i -e 's/$MENO/volna/' priradene
a malo by zostat
volna=192.168.1.0
gw2.pokus.test=192.168.2.0
lenze tato konstrukcia mi vymaze obsah celeho suboru.
Je to zrejme tym, ze nie su odescapovane "." . Je to mozne nejako pouzit, alebo musim rozparsovat FQDN
a nasledne regexp vyskladat v sed skripte?
Stylom sed -n -i -e 's/$HOST\.$DOMENA\.test/bla.bla.bla/' priradene ? Pouzil som v sed aj volbu -r, ale bez uspechu.
Prázdný výstup (soubor) způsobuje volba -n, ale escapnout ten text by to taky chtělo. Viděl bych to třeba nějak takhle:
ESCAPED=$( echo "$MENO" | sed 's/[]^$&.*/[]/\\\0/g' ) # snad vsechno sed -i -e "s/^$ESCAPED=/volna=/" priradene
Díky obom, sedím tu za knihou awk&sed a to čo ste mi napísali neviem ani prečítať. V skripte od q sa kde rozvinie premenná $MENO?
Alebo sed skript od q len opravuje ten predchádzajúci od Lukyho?
Mohol by som poprosiť o vysvetlenie? A ktoré lomítko oddeľuje vzor od striedajúceho výrazu? Vyzerá to na druhé, lebo keby nie, muselo by aj to byť odescapované,
ale potom tretie lomítko prečo nie je odescapované. Pomôžte mi to prečítať. Sám v tom už dlho tápam. Jednoduché výrazy mi už aj idú, ale takéto ešte nie.
Ano, skript od "q" jen opravuje ten můj tím, že escapuje i zpětné lomítko, na které jsem zapomněl. K vysvětlení asi tolik, že uvnitř [...] většina speciálních znaků ztrácí speciální význam, takže je nečtěte jako speciální
s/ [ ]^$&.*/\\[ ] / \\\0 /g
Z akej literatúry ste toto čerpali? Mezi prvou [ a druhou ] znaky ]^$&.*/\\[ nemajú špeciálny význam ?
Neviem sa dopracovať k prečítaniu.
Ani cez info sed ani v knihe awk&sed ani na root.cz v článku Regulárne výrazy od Pavla Satrapu. & zastupuje aký znak?
Například man regex
Tiskni
Sdílej: