Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Dík za nakopnutí směrem k SDL, funguje to pěkně, určitě je příjemnější překompilovat staré DOSové prográmky pod touhle SDL a pouštět si je v oknech X, než přepínat obrazovku do nějakých svga módů, které na dnešních videokartách ani nemusejí řádně fungovat. Kdysi jsem také bojoval s graph unit pod linuxem, nakonec to nějak šlo (byla to hodně komplexní aplikace pro srovnávání molekul peptidů ve 3D), ale byl to opruz a vypadalo to děsně, 480x640 na dnešním širokoúhlém monitoru, a svg módy fungovaly jen některé. A při přepínání rozlišení to padalo.
Nevíte někdo jak rozjet ve freepascalu pod linuxem nějakou jednoduchou grafiku? Něco jako byla v dosu jednotka GRAPH. Ta tady sice taky je, ale nevim, jak inicializovat ovladač gr. karty, tak jak to bylo v dosu InitGraph(g,m)... Dík moc
Program inigraph1; { Program to demonstrate static graphics mode selection } uses graph; const TheLine = 'We are now in 640 x 480 x 256 colors!'+ ' (press <Return> to continue)'; var gd, gm, lo, hi, error,tw,th: integer; found: boolean; begin { We want an 8 bit mode } gd := D8bit; gm := m640x480; initgraph(gd,gm,''); { Make sure you always check graphresult! } error := graphResult; if (error <> grOk) Then begin writeln('640x480x256 is not supported!'); halt(1) end; { We are now in 640x480x256 } setColor(cyan); rectangle(0,0,getmaxx,getmaxy); { Write a nice message in the center of the screen } setTextStyle(defaultFont,horizDir,1); tw:=TextWidth(TheLine); th:=TextHeight(TheLine); outTextXY((getMaxX - TW) div 2, (getMaxY - TH) div 2,TheLine); { Wait for return } readln; { Back to text mode } closegraph; Staci?end.
Jo pascal to byly casy. Nyni je pro me ten jazyk jen nostalgii. Ale v dobe, kdy jsem v nem tvoril, tak jsem mel s nim a jeho grafikou spatne zkusenosti. Proto jsem jsem se poohlidnul po jeho graficke nastavbe, rozjel jsem Lazarus a nekolik programku jsem v nem napsal. Pak jsem presel na Javu, a od te doby jsem pascal nepouzil.
Tiskni
Sdílej: