V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Dík za nakopnutí směrem k SDL, funguje to pěkně, určitě je příjemnější překompilovat staré DOSové prográmky pod touhle SDL a pouštět si je v oknech X, než přepínat obrazovku do nějakých svga módů, které na dnešních videokartách ani nemusejí řádně fungovat. Kdysi jsem také bojoval s graph unit pod linuxem, nakonec to nějak šlo (byla to hodně komplexní aplikace pro srovnávání molekul peptidů ve 3D), ale byl to opruz a vypadalo to děsně, 480x640 na dnešním širokoúhlém monitoru, a svg módy fungovaly jen některé. A při přepínání rozlišení to padalo.
Nevíte někdo jak rozjet ve freepascalu pod linuxem nějakou jednoduchou grafiku? Něco jako byla v dosu jednotka GRAPH. Ta tady sice taky je, ale nevim, jak inicializovat ovladač gr. karty, tak jak to bylo v dosu InitGraph(g,m)... Dík moc
Program inigraph1; { Program to demonstrate static graphics mode selection } uses graph; const TheLine = 'We are now in 640 x 480 x 256 colors!'+ ' (press <Return> to continue)'; var gd, gm, lo, hi, error,tw,th: integer; found: boolean; begin { We want an 8 bit mode } gd := D8bit; gm := m640x480; initgraph(gd,gm,''); { Make sure you always check graphresult! } error := graphResult; if (error <> grOk) Then begin writeln('640x480x256 is not supported!'); halt(1) end; { We are now in 640x480x256 } setColor(cyan); rectangle(0,0,getmaxx,getmaxy); { Write a nice message in the center of the screen } setTextStyle(defaultFont,horizDir,1); tw:=TextWidth(TheLine); th:=TextHeight(TheLine); outTextXY((getMaxX - TW) div 2, (getMaxY - TH) div 2,TheLine); { Wait for return } readln; { Back to text mode } closegraph; Staci?end.
Jo pascal to byly casy. Nyni je pro me ten jazyk jen nostalgii. Ale v dobe, kdy jsem v nem tvoril, tak jsem mel s nim a jeho grafikou spatne zkusenosti. Proto jsem jsem se poohlidnul po jeho graficke nastavbe, rozjel jsem Lazarus a nekolik programku jsem v nem napsal. Pak jsem presel na Javu, a od te doby jsem pascal nepouzil.
Tiskni
Sdílej: