Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dobry den, napsal jsem si v C aplikaci na editaci souboru wtmp, ta funguje asi takto:
./wtmclean -u root
... vymaze veskere zaznamy tykajici se roota z wtmp souboru. Problem, je ze kdyz nyni dam prikaz last, tak ten na konci vypise:
wtmp begins Thu Jan 1 01:00:00 1970
misto puvodnoho data. Nevite proc k tomuto dochazi nebo jak vratit puvodni datum? Soubor edituju takto:
// reads record from u/wtmp file while (fread((char *)&uwtmp_tmp, sizeof(uwtmp_tmp), 1, uwtmp_file) > 0) { // is that record concerning specified user? if (strcmp(uwtmp_tmp.ut_name, user) == 0) { // rewind back one structure fseek(uwtmp_file, -sizeof(uwtmp_tmp), SEEK_CUR); // fill our tmp struct with zeros bzero(&uwtmp_tmp, sizeof(uwtmp_tmp)); // rewrite record fwrite((char *)&uwtmp_tmp, sizeof(uwtmp_tmp), 1, uwtmp_file); count++; } }
ut_tv
položka - ak je vynulovaná, tak zodpovedá času "Jan 1 00:00:00 1970" plus časový posun pre time-zonu - takže tipujem, že odtiaľ to ide.
Ešte 3 veci musím okomentovať:
chmod -i /var/log/wtmp
?
Ano to presne delam, ja ale prepisi napr pouze jednu tuto strukturu. Takovychto struktur je tam vice. Proc by se tedy zrovna hledelo na to datum u struktury, kterou jsem prave prepsal? Neni proste na nejake definovane pozici v tom souboru wtmp ono datum ulozeno?
Soubor mam otevreny jako "r+", nejsem si vedom zadnych komplikaci co by to melo zpusobit. fwrite je normalni binarni zapis - s koncem souboru nic nedela.
Ano zaznamy nemazu, ale prepisuju. Je to jednodussi nez kdybych struturu zcela smazal a zbytek souboru posunul o sizeof(struct utmp) nahoru a svuj ucel to plni.
chmod -i alespon u me na systemu hlasi neplatny option, zkutecne jste chtel napsat toto?
Proc by se tedy zrovna hledelo na to datum u struktury, kterou jsem prave prepsal?Možno sa len zoberie hodnota z prvého záznamu v poradí - ten asi "last" považuje za najstarší, nie? Skús tam zapísať nejaký reálny časový údaj a uvidíme čo to spraví.
Ano zaznamy nemazu, ale prepisuju. Je to jednodussiNie je potom
last
z toho trocha vedľa?
chmod -i alespon u me na systemu hlasi neplatny option, zkutecne jste chtel napsat toto?Sorry. Mal som na mysli
chattr
a 'immutable flag'.
Tiskni
Sdílej: