Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Dobry den, mam takovyho cyklus:
for ((i=0;i<=10000;i=i+1)); do echo $i; done
Cyklus pracuje pomerne dlouho a ja bych rad vedel, zda se program nesekl. Proto mam takovouto predstavu: V prubehu cyklu zmacknu nejakou klavesu a skript mi vypise aktualni hodnotu $i a bude dale pokracovat. Je toto nejakym zpusobem realizovatelne?
Pokud by bylo přijatelné řešení místo stisku tlačítka poslat procesu signál, šlo by to nějak takhle:
#!/bin/bash
vypis () {
echo $i;
}
trap vypis SIGUSR1
echo "PID: $$"
for ((i=0;i<=10000000;i=i+1)); do
: #nop
done
a pak procesu poslat ten signál: kill -SIGUSR1 pid_procesu. Místo SIGUSR1 by asi šlo použít některý ze signálů, který pošle procesu terminál při stisknutí Ctrl+něco, nevím ale, jak moc dobrý je to nápad. (Další info: help trap, man 7 signal)
Chtel jsem trapovat signal, ktery posle CTRL+D, ale zaboha nemuzu zjistit, jak se tento signal jmenuje. Muzete mi prosim poradit?
Ctrl+C
a chceš-li mít více možností, tak následně použij read
pro další větvení tj. např. ukončení programu, podrobnější výpis atp.
A je nejaky zpusob jak sriptu prikazat, aby mi to vypsal po stisku CTRL+D nebo je to nerealne?
read
na stisknutí Ctrl+D
a poté odešle signál, který dokáže odchytit trap
skriptu na pozadí.
A nebude lepší když tě program na zásek upozorní sám? Tj. definuješ maximální dobu, kterou může trvat jedna iterace a po jejím překročení na to budeš upozorněn.
Příklad nalezneš např. v BASH - VI: obesenec-1.1.tgz, soustřeď se na fce stopky_start, stopky_stop...
Tiskni
Sdílej: